BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Velykų stalo nepuoškime pataisais


Šiaulių regiono aplinkosaugininkai kartu su policija pradeda rengti reidus į turgavietės ir tikrinti, ar neprekiaujama į Raudonąją knygą įrašytais augalais.

Vienas iš jų - pataisas, dažnai naudojamas puošiant šv. Velykų stalą, praneša Lietuvos radijas.

Miesto turgavietėse jau pasirodė prekeivių, siūlančių už kelis litus įsigyti pluoštelį sodriai žalio pataiso ir papuošti juo šv. Velykų stalą. Prieš pat šventę prekiautojai į turgų šiuos augalus gabena maišais.

Tuo metu aplinkosaugininkų teigimu, pataisų plotai miškuose kasmet mažėja. Mūsų šalyje auga šešių rūšių pataisai. Dvi iš šių rūšių - patvankinis pataisiukas ir statusis atgiris - įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Dauguma žmonių, kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius, šių visžalių augalų nepažįsta, todėl juos raunant Velykoms gali nukentėti patys rečiausieji. Jeigu žali kerai išraunami, toje vietoje kiti pataisai išaugs tik po daugelio metų.

Kasmet prieš šv. Velykas Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento darbuotojai kartu su policijos pareigūnais rengia reidus, kurių metu stebi, ar turguose neprekiaujama pataisais.

Pagal galiojančius teisės aktus visų rūšių pataisus draudžiama rauti, skinti ar kitaip naikinti ir prekiauti jais, išskyrus jų sporines varputes, naudojamas vaistinei žaliavai. Pažeidusiems šį draudimą numatyta administracinė atsakomybė.

Prekiautojams, pažeidusiems draudimus, gresia piniginė bauda nuo 100 iki 1000 litų. Pernai už prekybą pataisais nubausti keturi asmenys.

LRT ir Aplinkos ministerijos informacija

Kaip alternatyvą pataisams siūlome naudoti kviečių želmenis - jų gaivi žaluma suteiks jūsų stalui pavasariškos nuotaikos ir spalvų.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3)

Vytautas2010-04-01 08:54

Na ir pranešimas. Negi rašant gamtosaugine tema galima sau leisti būti neišmanėliu toje srityje. Nei visi pataisai yra raudonojoje knygoje, nei jie priskiriami samanoms. O raudonojoje knygoje esantį statųjį atgirį vargiai inspektorius atskirs nuo dažniausios rūšies - varinčiaus.

ekonature2010-04-01 09:07

Lygiai taip pat ir žmonės, juos masiškai raunantys, tikrai neatskirs dažnos rūšies nuo retos.
Citata iš Aplinkos ministro pasirašyto “Apribotų ar draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų ir grybų sąrašo”:

3. Draudžiama:
3.1. išrauti, skinti ar kitaip naikinti visų rūšių pataisus ir prekiauti jais, išskyrus jų sporines varputes, naudojamas vaistinei žaliavai

Kad ne samana - jau taisėme LRT pranešimą, tačiau vis tiek vienoj vietoj liko.

DINA2010-04-03 14:34

SU SV. VELYKOM!!! NERAUKIT PATAISU!GERIAU GERAI MOKYKYTES!!!

Rašyti komentarą

Tavo komentaras