BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Velniakampio miške vėl pražydo plačialapiai lipikai

Neries regioniniame parko Velniakampio miške, po kelių metų nežinios, vėl pavyko rasti vieną rečiausių Lietuvoje augalų rūšių - plačialapį lipiką (Galium rubioides). Apie 40 kv. m. plote žydintys augalai buvo pastebėti praeitą savaitę. Nors augalas ypatingai retas, tačiau vietą sau augti pasirinko keistoką - ne pačiose atokiausiose parko vietose, o visai šalia kairiojo Neries kranto turizmo trasos. Ten, kur vasarą ypač didelis lankytojų srautas.

Plačialapis lipikas - į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas daugiametis, iki 70 cm aukščio užaugantis augalas, birželio pabaigoje pasidabinantis baltais žiedais. Mūsų krašte plačialapiai lipikai anksčiau buvo rasti vos 3 vietose. 1922 metais Žaliųjų ežerų apylinkėse aptikti tik 2 šios rūšies individai. Vėliau minėtoje vietoje plačialapių lipikų nerasta. Manoma, kad jie galėjo išnykti eksploatuojant buvusį kreidos karjerą. 1993 m. nedidelė šių augalų grupė aptikta Lazdėnų apylinkėse (Elektrėnų sav.), o 1994 metais augalai rasti ir prie Pagirių (Kaišiadorių r.).

Didžiausią grėsmę šiam augalui kelia augaviečių užžėlimas krūmais ar jų užsodinimas medžių (ypač spygliuočių) plantacijomis. Be abejo, jiems taip pat galėtų pakenkti bet kokie žemės kasimo darbai.

Neries regioniniame parke randamos 959 augalų rūšys, iš jų 53 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Tokią didelę augalų įvairovę nulemia dirvožemių ir reljefo ypatumai. Retoms augalų rūšims išsaugoti Neries regioniniame parke įsteigti Bražuolės ir Veprių botaniniai draustiniai.

Neries regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras