BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vasario 24 d. - Vieversio diena


Vasario 24 d. nuo seno ši laikoma viena iš pirmųjų pavasarį šlovinančių švenčių ir tapatinama su liaudiškųjų pavasario pranašų - vieversių - sugrįžimu. Vieversėlis - vienas iš pirmųjų paukščių, pavasarį sugrįžtančių į Lietuvą iš šiltųjų kraštų ir ištikimas lietuvių artojų draugas bei nuolatinis palydovas. Senoliai manė, kad jei jis parskrenda anksčiau nei vasario 24 d., dar ilgokai bus šalta, o jei vėliau nei vasario 24 d., pavasaris bus ankstyvas.

Lietuvoje dažniau sutinkamos dvi vieversinių (Alaudidae) šeimai priklausančios rūšys: lygutė (Lullula arborea) ir dirvinis vieversys (Glauda arvensis). Kiti - trumpapirštis vieversys (Calandrella brachydactyla), pilkasis vieversys (Calandrella rufescens), kuoduotasis vieversys (Galerija cristata), raguotasis vieversys (Eremophila alpestris) Lietuvoje yra daug rečiau sutinkami. Vieversiniai paukščiai priklauso Žvirblinių būriui (Passeriformes) - labiausiai prisitaikiusiai ir evoliuciškai jauniausiai paukščių grupei, sudarančiai apie 60 % visų paukščių, t. y. daugiau nei 5000 rūšių.

Senovėje, su šia diena buvo susiję keletas prietarų. Merginoms šią dieną buvo draudžiama šukuotis plaukus, neva vištos vasarą iškapstys daržus ir nepatariama sijoti miltų - bijota, kad pasėlių amaras neužpultų. Iki šios dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Merginos buvo gėdijamos: “skubėkit verpt, nespėsit - atlėks vieversys, susisuks iš vilnų sau lizdelį”. Tikėta, kad, jei nori būti labai greitas, reikia šią dieną du kartus apibėgti aplink trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Tuomet būsi greitas kaip vieversys.

Atėjus krikščionybei su šia švente sutapatinta Šv. Motiejaus diena. Rašoma, kad Šv. Motiejus buvo apaštalas, paskirtas į Judo Iskarijoto vietą. Į Dvylikos apaštalų misiją pašauktas įsitraukti gerokai vėliau, po Jėzaus nukryžiavimo. Rašoma, kad Šv. Motiejus krikštijo pagonis, turėjo sugebėjimų gydyti žmones. Įsiutę žmonės jį užmušę dėl pamokslų. Taip Motiejus paaukojo savo gyvybę.

Vasario 24 diena yra svarbi ne tik krikščionių, bet ir gamtą mylinčių žmonių diena! Taigi dažniau pakelkite akis į dangų, apžvelkite nuostabų kraštovaizdį, gal ir Jūs išvysite pirmąjį pavasario pranašą - Vieversį.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3)

GLUOSNIS2010-02-24 10:56

Ačiū, kad priminėt.
Sėkmės,geros nuotaikos ir prasmingos dienos.

ekonature2010-02-24 13:12

Šiandien Paluknio pievų apylinkėse jau pastebėtas grįžtantis vieversys!

Kornelija2011-02-01 18:55

puiku

Rašyti komentarą

Tavo komentaras