BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vandens telkiniams gelbėti – draudimas naudoti fosfatus skalbimo priemonėse

Skalbikliuose ir plovikliuose esantys fosfatai ne tik minkština vandenį ir valo purvą. Patekę į vandens telkinius, jie skatina eutrofikaciją - dumblių vešėjimą įprastos vandens augalijos ir gyvūnijos rūšių sąskaita. Nuo fosfatų dūsta Baltija, Dunojus ir kitos Europos upės, ežerai ir jūros. EP Aplinkos komitetas 2013 m. įsigaliosiantį fosfatų naudojimo skalbikliuose draudimą nuo 2015 m. siūlo taikyti ir indaplovėse naudojamoms priemonėms. Balsavimas dėl draudimo numatytas lapkričio sesijoje.

Skalbdami fosfatų turinčiai milteliais teršiame vandens telkinius ©BELGA/MAXPPP/Jean-Francois Frey

Namų ūkyje vandens kietumą mažinantys ir efektyvų valymą užtikrinantys fosfatai per nutekamuosius vandenis pasiekę vandens telkinius skatina eutrofikaciją ir daugelio rūšių nykimą.

Balti marškiniai - mirusi jūra?

Nors kai kurios šalys riboja fosfatų naudojimą skalbimo priemonėse, maksimalios ES valstybėse leidžiamos normos gerokai skiriasi, o kai kurios šalys tesikliauna gera buitinės chemijos gamintojų valia.

Deja, Dunojaus ir Baltijos užterštumas fosforo junginiais parodo, jog vien tik verslininkų ir vartotojų sąmoningumo nepakanka.

Labiausiai fosfatais paviršinius Europos vandens telkinius teršia trąšas naudojantis žemės ūkis, iš paskos seka detergentais „pagardintos” namų ūkių nuotėkos. Nors egzistuoja skirtingo efektyvumo lygio befosfatės skalbimo priemonės, jos sunkiai skinasi kelią į parduotuvių lentynas. Viena iš alternatyvų fosfatams - ceolitai.

2015-aisiais - indaplovių priemonių eilė?

Pasak EP Aplinkos komiteto, Komisijos siūlymas nuo 2013 m. uždrausti fosfatus namų ūkiuose naudojamuose skalbikliuose nuo 2015 m. turi apimti ir indaplovėse naudojamus produktus. Atsižvelgdama į efektyvių alternatyvų stoką, Europos Komisija tesiūlė „skatinti” buitinės chemijos pramonę gaminti befosfačius ploviklius indaplovėms.

Pranešėjas Bill Newton Dunn (Liberalų ir demokratų aljansas, Jungtinė Karalystė) sako, jog nepaisant lėtesnės pažangos nei skalbiklių rinkoje, palaipsniui atsiranda ir fosfatų neturinčių ploviklių indaplovėms, o „gamintojai nuolat tobulina produktus”.

Pasak politiko, realu tikėtis, jog iki per ketverius metus įsigaliosiančio draudimo „absoliuti dauguma ploviklių gamintojų, jei ne visi, ir taip būtų persiorientavę ir pateisinę vartotojų lūkesčius dėl efektyvių alternatyvių produktų”.

Daugiau:

* Pranešimo projektas
* Pranešimas spaudai [EN]
* Detergentai: teisės aktai ir tyrimai [EN]
* Strategija, padėsianti dūstančiai Baltijai

Europos Parlamento informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras