BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Valstybės kontrolė: Lietuva vykdo tarptautinius šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo rodiklius

Valstybės kontrolė atliko auditą „Šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo leidimų paskirstymas, naudojimas ir prekybos sistema”. Tai - tarptautinio audito „Šiltnamio efektą sukeliančių dujų prekybos sistema”, atlikto kartu su Danijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos ir Suomijos aukščiausiosiomis audito institucijomis, dalis. Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė, pristatydama audito ataskaitą, sakė: „Lietuva šiltnamio efektą sukeliančių dujų metinį kiekį 2010 m., palyginus su baziniu kiekiu, buvusiu 1990 m., sumažino 56,9 proc.

Taigi tarptautiniuose dokumentuose priimti įsipareigojimai vykdomi. Tačiau Aplinkos ministerija neužtikrino, kad laiku būtų pašalinti pasikartojantys netikslumai metinėse nacionalinėse minėtų dujų kiekio apskaitos ataskaitose, todėl Lietuvai buvo pritaikytos sankcijos. Dėl to veiklos vykdytojai nuo 2011 m. pabaigos iki 2012 m. spalio negalėjo prekiauti apyvartiniais taršos leidimais ir Kioto vienetais su užsienio šalimis, taip pat neturėjo galimybių gauti lėšų į Klimato kaitos specialiąją programą”.

Nacionalinėje darnaus vystymosi strategijoje įvardytas siekis, kad į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis didėtų mažiausiai dukart lėčiau negu auga šalies bendrasis vidaus produktas (BVP). Lietuva šį rodiklį vykdo - per 2005-2010 m. laikotarpį BVP išaugo 27,2 proc., o dujų išmetimas sumažėjo 10,1 proc. Nepaisant to, šalyje yra poreikis investuoti į šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus mažinančias priemones, tačiau valstybės ir veiklos vykdytojų galimybės yra ribotos.

Auditoriai nustatė, kad 2008-2011 m. veiklos vykdytojams paskirstyta 31,3 mln. apyvartinių tašos leidimų, tačiau dėl sumažėjusio šalies BVP, išaugusio elektros energijos importo, dėl to, kad išmetamų dujų nepadaugėjo tiek, kiek buvo planuota, veiklos vykdytojai visų leidimų nepanaudojo ir turi 7,4 mln. perteklių. Veiklos vykdytojams suteikta galimybė gauti pajamas iš parduodamo leidimų pertekliaus ir nustatytas įpareigojamas naudoti lėšas taršai mažinti, tačiau pasitaiko atvejų, kai lėšos, gautos už parduotus leidimus, panaudojamos priemonėms, tiesiogiai nesusijusioms su šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimu, ne laiku atsiskaitoma už lėšų panaudojimą ir ne visada ataskaitose pateikiami teisingi duomenys.

Parduodama Kioto vienetus Lietuva planavo gauti daugiau kaip 500 mln. Lt pajamų į Klimato kaitos specialiąją programą, tačiau nuo 2011 m. iki 2012 m. liepos mėnesio buvo gauta 250 mln. Lt pajamų. Dėl užtrukusio projektų parengimo buvo panaudota tik 0,2 mln. Lt. Taigi projektų, mažinančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, įgyvendinimas atidedamas vėlesniam laikotarpiui.

Audito ataskaitoje teigiama, kad šiuo metu įmonėms trūksta papildomos informacijos apie bendrai įgyvendinamų projektų rezervą, šių projektų vystymo galimybes ir laisvus taršos vienetus, todėl neišnaudojamas bendrai įgyvendinamiems projektams skirtas rezervas ir dalis planuotų nustatytosios normos vienetų.

Valstybės kontrolė pateikė Aplinkos ministerijai rekomendacijas, padėsiančias mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Valstybinio audito ataskaita: Šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo leidimų paskirstymas, naudojimas ir prekybos sistema

Daugiau informacijos: 2-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Milčiūnas, tel. 266 6863, el p. mindaugas.milciunas@vkontrole.lt.

Valstybės kontrolės informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras