BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Valstybės kontrolė: įveisiant vandens telkinius pritrūkstama racionalumo

Valstybės kontrolė atliko auditą, ar užtikrinamas žuvų išteklių atkūrimas ir apsauga vidaus vandenyse. Analizuota, kaip 2008-2011 m. buvo atkuriami žuvų ištekliai 170-yje šalies valstybinių vandens telkinių ir kaip regionų aplinkos apsaugos departamentai vykdė žuvų išteklių ir vandens telkinių apsaugos kontrolę.

„Žuvų išteklių atkūrimo darbus šalies vidaus vandens telkiniuose atliekant racionaliau, būtų galima įveisti daugiau vandens telkinių. Nesilaikoma įveisimo planų bei normų, neatsižvelgiama į mokslininkų rekomendacijas, trūkstant darbuotojų, ne visada galima operatyviai reaguoti į daromus pažeidimus ir užtikrinti įveistų vandens telkinių apsaugą”, - komentuodama audito rezultatus, vardijo valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.

Valstybės kontrolė taip pat nustatė, kad kiekvienais metais valstybiniai žuvų įveisimo planai tvirtinami ir žuvys įveisiamos neatsižvelgiant į vandens telkinių tvarkymo tipinius planus ir mokslininkų rekomendacijas, ankstesniais metais atliktus žuvų įveisimo darbus ir dažnai neturint duomenų apie žuvų išteklių būklę. 2011 m. mokslininkai rekomendavo įveisti 96 vandens telkinius, bet 68 atvejais į pateiktas rekomendacijas neatsižvelgta. Jeigu vandens telkiniai būtų įveisti pagal jas, nebūtų tokių atvejų kaip Margio ar Balžio ežeruose, kur įveista 5 ir 25 kartus daugiau žuvų.

2008-2011 m. iš 170 vandens telkinių 121 buvo įveistas pagal verslines arba licencines normas, nors daugelyje jų buvo vykdoma mėgėjiška žūklė. Įveisiant valstybinius telkinius pagal mėgėjiškai žūklei taikomas normas, buvo galima papildomai įveisti nuo 1,6 iki 10 kartų didesnį plotą.

Nustatėme, kad kai kurie vandens telkiniai, kuriuose išduoti leidimai naudoti žūklės plotus, t.y. jie yra išnuomoti, įveisti valstybės lėšomis.

Šiuo metu kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo gali įsigyti verslinius žvejybos įrankius. Siekiant, kad sumažėtų brakonieriavimo atvejų, o gamtosaugininkams būtų lengviau atlikti gamtos išteklių naudojimo, atkūrimo ir apsaugos kontrolės funkciją, Valstybės kontrolė rekomendavo Aplinkos ministerijai numatyti apribojimus prekybai versliniais žvejybos įrankiais.

Žemės ūkio ministerijai rekomenduota užtikrinti, kad sudarant valstybinius žuvų įveisimo planus būtų atsižvelgiama į vandens telkinių tvarkymo tipinius planus, mokslininkų rekomendacijas, žuvų ir vėžių įveisimo minimalių normų sąrašą, taip pat nustatyti prioritetus, kuriais vadovaujantis vandens telkiniai būtų įtraukiami į valstybinį žuvų įveisimo planą.

Valstybės kontrolė kreipėsi į Konkurencijos tarybą dėl žvejybos vidaus vandenyse kvotų skyrimo taisyklių atitikties Konkurencijos įstatymo reikalavimams. Kvotos Kuršių, Kauno mariose ir Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės aukštutiniame baseine skiriamos be konkurso ir tik į Žuvininkystės tarnybos patvirtintus sąrašus įtrauktiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą.

Žuvų ištekliams atkurti per 2008-2011 m. laikotarpį buvo skirta apie 41, 5 mln. Lt.

Valstybinio audito ataskaita: Ar užtikrinamas žuvų išteklių atkūrimas ir apsauga vidaus vandenyse?

Papildoma informacija: 6-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotoja Romualda Masiulionienė, (8 5) 266 6736, 8 615 66793, el. p. roma.masiulioniene@vkontrole.lt

Valstybės kontrolės informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras