BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Valstiečiai ir žalieji – prieš atliekų deginimo gamyklą Vilniuje

2013 spalio 24 d. buvo įmūryta kapsulė, simboliškai pažymėjusi atliekų deginimo gamyklos Vilniuje statybos pradžią. Tai įvyko nepaisant vietos gyventojų, aplinkosaugininkų ir kitų miesto ateičiai neabejingų piliečių pasipriešinimo.

Pažymėtina, kad nepaisant akivaizdžių teisės aktų pažeidimų, tarp kurių - ir Lietuvos 2001 m. ratifikuota Jungtinių Tautų Organizacijos Europos Ekonominės Komisijos (JTO EEK) Konvencija dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkos klausimais (Orhuso konvencija), kelią statyboms atvėrė Lietuvos Aukščiausias Teismas, įpareigojęs patvirtinti poveikio aplinkai ataskaitą (PAV) . Nekompetentingi, o gal ir dėl kitokių priežasčių abejotinus sprendimus priimantys teismai yra Lietuvos kasdienybė, tačiau nebejotinai net ir bendrame prastame teismų darbo fone sprendimas atverti kelią statyboms yra išskirtinis, nes jo pasekmes pajus dešimtys tūkstančių paprastų miestiečių.

Medicininių ir kitų atliekų deginimo praktika neleidžia tikėtis skaidrumo

Gyvenant neteisėtumo ir neteisingumo aplinkoje sunku tikėtis, kad statybos metu ir atliekų deginimo įmonės eksploatacijos eigoje bus laikomasi aplinkosauginių reikalavimų. Pakankamą pagrindą abejoti suteikia ir iki šiol Lietuvą purtę skandalingi įvykiai, susiję su medicinos atliekų deginimu, taip pat šiukšlių deginimo gamyklos veikla Klaipėdoje.

Mums žinomi argumentai, kad tinkamai pastatytos ir tinkamai eksploatuojamos atliekų deginimo įmonės nėra pavojingos ir gali būti statomos net tankiai gyvenamuose rajonuose. Tačiau būtent dėl to, ar bus laikomasi visų aplinkosauginių reikalavimų, yra labiausiai abejojama.

Atliekas reikia ne deginti, o mažinti

Taip pat esame tikri, kad pati kietų buitinių atliekų tvarkymo politika yra ydinga, nes paremta vien verslo principu, o ne orientuota į žalos mažinimą. Priminsime, kad nemažą dalį atliekų sudaro perteklinė pakuotė, kurios patekimo ribojimas, o taip pat biologiškai skaidžių maisto atliekų kompostavimas sumažintų probleminių atliekų kiekį 60-68 proc. Tuo tarpu vis didėjantis atliekų kiekis sudarė sąlygas susikurti ne visuomet skaidriai ūkio šakai, veikiančiai atliekų utilizavimo srityje ir esamomis sąlygomis tiesiogiai suinteresuotai atliekų kiekio didėjime.

Todėl atsižvelgiant į aukščiau išdėstytus faktus Lietuvos Valstiečių ir Žaliųjų Vilniaus skyrius iš esmės nepritaria atliekų deginimo gamyklos statyboms Vilniaus m. Taip pat griežtai smerkia teismų ir valdininkų sprendimus, kurie atvėrė kelią šioms statyboms. Be to, pradedame vykdyti visuomenės informavimo kampaniją, siekiančią mažinti perteklinės pakuotės vartojimą namų ūkiuose, taip mažinant į aplinką patenkančių kietųjų atliekų kiekį.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras