BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vaikai žaliuosiuose sodeliuose atranda savo ir augalų vidinį pasaulį

Paskutinėmis pavasario dienomis pasibaigė akcijos „Žalia stotelė” žemės darbai, į kuriuos įsitraukė keli tūkstančiai vaikų įvairiuose Lietuvos regionuose. Į žemę sėklytes bei sudygusius daigelius sukasę vaikai džiaugiasi, kad vasarą galės krimsti žalumynus, gėrėtis uogų vėriniais ir spalvotais gėlių žiedlapiais savo žaliuosiuose sodeliuose.

„Kiekvienais metais vykstame pas jaunuosius daržininkus, kuriems talkiname lysvių ežiose, organizuojame veiklas, atveriančias augalų naudą, įvairovę bei grožį”, - pasakoja viena iš akcijos organizatorių agrofirmos „Sėklos” atstovė Ramunė Monkevičienė.

„Tam, kad atpažintume augalo veidą, reikia pažvelgti į jo lają, kuri yra gamtoje. Vaikščiojant mišku dažnai galite pastebėti, kad lapai tartum atsikartoja paties augalo formoje. Senovėje žmonės tą gerai matė, jie įžvelgė net augalo charakterį ir galėjo sulyginti su žmogaus. Pavyzdžiui, rudens augalas - beržas: šviesus, draugiškas aplinkai, rudenį jo laja - auksinė, tad ir apie tokį žmogų buvo sakoma, kad jo galvoje vėjai švilpia, toks žmogus bus atviras ir kūrybiškas”, - apie augalų ir žmogaus ryšį pasakojo Žaliojo maršruto metu globos namus bei ugdymo įstaigas lankiusi viena iš „Sodo meno avilys” įkūrėjų, Danielė Šležienė. Šių viešnagių metu vaikai išsiaiškino, kokie augalai tinka vieni kitiems į poras ir šalia vieni kitų vešliai auga bei stiebiasi aukštyn, o kokie kenkia ir pasodinti kartu meta iš kartėlio lapus.

„Žengiant pieva jaunieji gamtos entuziastai matys nebe vien lapus ir žiedus, tačiau ir didelius stebuklus, vykstančius kiekvieną akimirką”, - įsitikinusi akcijos koordinatorė Giedrė Kisielė. Pasak jos, siekiama, kad žaliosios stotelės vaikams taptų atradimų ir poilsio erdvėmis, kuriose jie sustotų ir atvertų savo akis gyvojo pasaulio pažinimui, kur nevaržomai tyrinėdami augmenijos pasaulį atrastų ramybę bei įkvėpimą.

Žaliųjų sodelių kūrimas jau tapo daugelio vaikų globos bei ugdymo įstaigų gražia pavasario tradicija, suburiančia ne vien jaunuosius daržininkus, tačiau ir savanorius, akcijos palaikytojus, įkvepiančius vaikams norą pažinti gamtą, tapti jos puoselėtojais. Savo rankutėmis kapstydami lysves, į žaliosios aplinkos tyrinėjimus labiausiai įsitraukė Jonavos, Kaišiadorių, Kuršėnų, Jurbarko, Obelių, Alytaus, Molėtų bei Klaipėdos rajonuose susibūrę jaunieji daržininkai. Pasak organizatorių, tai daugiausiai 8-10 metų amžiaus vaikai, intuityviai dar nespėję atsiplėšti nuo to, kas tikra ir gyva. Smalsieji tyrinėtojai akcijos metu įrengė trisdešimt tris žaliąsias erdves - daugiausiai mokyklų kiemeliuose. Pasak organizatorių, akcijoje dalyvauja pačios įvairiausios įstaigos, tačiau visos jos turi bendrą bruožą - nori suteikti vaikams daugiau patirties, kuri praverstų jų tolimesniame gyvenime.

Pasibaigus akcijos „Žalia stotelė” paskutiniams pavasario darbams bus laukiama rudenio derliaus ir jo šventės, organizuojamos veiklos vaikams globos namuose, mokyklose, darželiuose. Prisidėti kviečiami visi norintys padėti ir kartu pasidžiaugti vaikų darbo vaisiais. Norintys dalyvauti gali kreiptis šiais kontaktais: Giedrė Kisielė, giedre@rupi.lt (daugiau informacijos www.ekokarta.lt).

Apie akciją “Žalia stotelė”: Kasmet balandžio - gegužės mėnesiais Lietuvos ugdymo įstaigose (mokyklose, darželiuose, neįgaliųjų ugdymo centruose ir kt.) bei globos namuose vaikai kuria žaliąsias erdves, kuriose eksperimentuoja, stebi bei tyrinėja augalų augimą, įvairių kūrybinių užsiėmimų metu mokosi pajausti gamtos dėsnius, ugdyti ekologinį sąmoningumą. Akcija tęsiasi iki pat rudens, kuomet nuimamas derlius, organizuojamos maisto gaminimo dirbtuvės bei sveikos gyvensenos užsiėmimai. Šiemet pirmą kartą bus organizuojamos rudenio derliaus mugės, į kurias kviečiame jungtis bendruomenes, entuziastus ar idėjinius palaikytojus.

Akcijos “Žalia stotelė” organizatoriai:
Projekto „Eko karta” iniciatyvinė grupė
Giedrė Kisielė
Akcijos „Žalia stotelė” koordinatorė
Tel. 8620 88664
El. paštas: giedre@rupi.lt
ir
UAB agrofirma „Sėklos”

Visą informaciją apie akciją „Žalia stotelė” galima rasti svetainėje www.ekokarta.lt

Parengė:
Lina Bakšytė
jaunimas@ozonas.lt

“Eko kartos” informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras