BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

UNESCO sesijoje priimti sprendimai dėl Kuršių nerijos

UNESCO būstinėje Paryžiuje vykusioje 35-ojoje UNESCO Pasaulio paveldo komiteto (PPK) sesijoje buvo priimti sprendimai dėl Lietuvoje esančių Pasaulio paveldo vietovių - Vilniaus istorinio centro ir Kuršių nerijos - išsaugojimo būklės.

Sesijoje dalyvavo ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės pavaduotoja Rūta Gruzdytė. Pasak jos, svarstydamas Kuršių nerijos, kuri yra bendra Lietuvos ir Rusijos Federacijos vertybė, klausimą, PPK išreiškė didelį susirūpinimą dėl Kaliningrado srityje sukurtos ekonominės vystymo zonos ir Kuršių nerijoje planuojamų didžiulių laisvalaikio kompleksų statybų. Šios padarytų didelės žalos trapiam Kuršių nerijos kraštovaizdžiui ir sukeltų grėsmę vertybės vientisumui.

Komitetas taip pat paragino, kad abi valstybės bendrai parengtų jungtinį Kuršių nerijos išskirtinės visuotinės vertės aprašą (Lietuva savo projektą jau pateikė Pasaulio paveldo komitetui), kuris užtikrintų objekto valdymo, apsaugos ir vystymo dvišalį koordinacinį mechanizmą. Be to, Lietuva ir Rusija skatinamos skubiai parengti turizmo strategiją, kuri įvertintų transporto ir lankytojų srautus.

Pasaulio paveldo komiteto sprendimas dėl Kuršių nerijos paremtas ir 2010 m. gruodį vietovėje apsilankiusios tarptautinės ekspertų misijos rekomendacijomis.

Tarp kitų rekomendacijų, tarptautinė misija atkreipė dėmesį, jog nepavykus pašalinti atitinkamų grėsmių paveldo vertybės išskirtinei visuotinei vertei, objektas gali būti įtrauktas į Pavojuje esančio Pasaulio paveldo sąrašą. Ekspertai kaip grėsmes įvardija tai, kad neparengtas bendras valdymo planas, kurį rekomendavo misija, 2009 m. patariamosios misijos rekomendacijų dėl pastatų išsaugojimo nesilaikoma taip, kaip tikėtasi, o turizmas ir jo vystymas tampa nekontroliuojami ir kenkia objekto išskirtinei visuotinei vertei.

Pasaulio paveldo komitetas įpareigojo Lietuvą ir Rusijos Federaciją iki 2012 m. vasario 1 d. pateikti atnaujintą vertybės išsaugojimo būklės ataskaitą, į kurią būtų įtrauktas ir 2010 m. įvykusios tarptautinės ekspertų misijos pateiktų rekomendacijų įgyvendinimas. Minėta ataskaita bus svarstoma 2012 m. vyksiančioje 36-ojoje Pasaulio paveldo komiteto sesijoje.

Pasaulio paveldo sąraše yra įrašytos 4 Lietuvoje esančios vietovės: Vilniaus istorinis centras, Kuršių nerija, Kernavės archeologinė vietovė ir Struvės geodezinio lanko punktai.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras