BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Tradicinis „netradicinis“ gydymo būdas – aromaterapija

Susidomėjimą augalų gydomosiomis savybėmis rodo vis didėjantis alternatyviųjų gydymo metodų ir tradicinės medicinos konfliktas. Nors nemažai moderniosios medicinos šalininkų (kurių dauguma, pripažinkime, yra didžiulės vaistų pramonės atstovai) vis dar priešinasi netradicinės medicinos principams, norisi tikėti, kad aibės mokslinių darbų, kuriuose įrodomas vienokių ar kitokių augalų veiksmingumas gydant net pačias sunkiausias ligas, grąžins alternatyviąją mediciną jei ne į dominuojančią sveikatos priežiūros sistemą, tai bent greta jos. O ir terminas „netradicinė medicina” nelabai atspindi realiją: juk gydymas vaistingaisiais augalais senas kaip pasaulis ir turi labai gilias tradicijas, tuo tarpu sintetinių medikamentų „tradicijai” - vos keli šimtmečiai.

Kad profesionali medicina vis dažniau atsigręžia į gydomąsias gamtos jėgas, rodo atsakingų gydytojų atsiliepimai apie sparčiai daugėjančias grybelines ligas, kurias sukelia ne kas kita, o per didelis vaistų, ypač antibiotikų vartojimas. Taip pat akcentuojama skausmą malšinančių vaistų žala. Vis didesnę įtaką Vakaruose įgauna holistinė medicina, kuri gydo ne pasekmes, o priežastis. Ačiū tiems nenuperkamiems mokslininkams ir gydytojams, kurie savo gyvenimus pašvenčia gydomųjų augalų tyrimams ir straipsniams apie juos, nes kas gi labiau nuramins ir įtikins mūsų skeptiškuosius protus, jei ne moksliniai įrodymai…

Netradicinei medicinai (tebūnie ji tokia) pagrįsti mokslinių įrodymų apstu, tačiau farmacijos pramonė gi daug turtingesnė. Vakciną išreklamuoja jos gamintojas, žmogus tiki tuo, ką girdi, ką mato. Susidaro užburtas ratas. Kas turtingesnis - tas teisesnis. O kas išreklamuos dilgėlę, medetką, čiobrelį? Mokslininkai, kurie įrodė jų gydomųjų savybių veiksmingumą, savo duoklę mums jau atidavė, jie nemokės didžiulių pinigų, kad paskleistų tą informaciją per masinės komunikacijos priemones, juolab, kad dilgėlių ir kitų vaistinių augalų galime prisirinkti patys. Kadangi tai niekam nenaudinga, tai ir viešinti nėra ko. Tad alternatyvioji medicina lieka paties žmogaus sąmoningumo reikalas. Nors nereikia pamiršti, kad visada atsiranda žmonių, gebančių pralobti net ir iš tokių dalykų. Todėl verta žinoti, jog išties profesionalūs fitoterapijos (gydymo augalais) žinovai niekada neatmeta medicinos mokslo, tuo tarpu šarlataną atpažinsite iš perdėto pasitikėjimo savo žiniomis, kurių jis negebės pagrįsti jokiais logiškais, juolab moksliškais argumentais.

Vaistingųjų augalų vartojimo būdai - patys įvairiausi. Iš jų gaminamos arbatos, tinktūros, sultys, tyrės, kompresai, tepalai, vonios. Tačiau didžiausias vaistingojo augalo gydomųjų dalelių koncentratas yra specialiose jo lastelėse gaminamuose ekstraktuose. Jas ekstrahuojant gaunami eteriniai aliejai - labai koncentruotos medžiagos, turinčios stiprų kvapą ir sudėtingą cheminę sandarą. Naudodamas saulės energiją augalas suderina ore, dirvožemyje ir vandenyje esančius cheminius elementus. Iš anglies, deguonies ir vandenilio atomų augalas sukuria šimtus skirtingų kvapiųjų molekulių. Eterinius aliejus iš esmės sudaro rūgštys, alkoholiai, aldehidai, ketonai, esteriai, fenoliai, seskviterpenai ir terpenai. Kiekvieno ekstrakto sudėtyje rastume daugumą šių cheminių medžiagų, tačiau augalo kvapas bei terapinės savybės priklauso būtent nuo unikalaus molekulių derinio.

Įdomu tai, kad farmacininkai išskiria kai kurias sudedamąsias augalinių ekstraktų dalis ieškodami vienos aktyvios sudėtinės dalies, kuri gydo vieną simptomą. Išskirtoji medžiaga naudojama tiesiogiai arba nukopijuojama (susintetinama) laboratorijoje. Tačiau šiuolaikinės aromaterapijos pradininkė Patricija Davis pastebi, jog šios atskiros molekulės nėra tokios veiksmingos ir naudingos sveikatai kaip natūraliai augale susidaręs junginys, mat molekulių derinys veikia sinergiškai ir saugo nuo nepageidaujamo šalutinio poveikio. Tai, anot Patricijos Davis, ir yra priežastis, kodėl aromaterapijoje ir apskritai vaistažoles naudojančioje medicinoje šalutinis poveikis yra toks retas.

Aromaterapija, ties kuria ir norisi apsistoti, yra fitoterapijos atmaina. Tai holistinė terapija, atsižvelgianti ne tik į žmogaus kūną, bet ir protą, sielą, gyvenimo būdą, netgi santykius. Eteriniai aliejai, apie kuriuos jau užsiminta - pagrindinės aromaterapeuto naudojamos medžiagos. Aromaterapijos istorija prasideda seniausiose gydymo praktikose, kuomet žmonės ko gero atsitiktinai aptiko, jog jų renkami augalai gydo žaizdas, stiprina sergančiuosius. Apie senųjų civilizacijų indėlį į aromaterapijos mokslą ir meną apstu rašytinių šaltinių. Daug garsių gydytojų aprašinėjo augalų savybes ir praktikavo įvairius gydymo augalais būdus, tačiau vieną iš jų verta paminėti dėl to, jog jis išrado eterinių aliejų distiliavimo techniką. Tai garsusis arabų gydytojas Abu Ali al-Husaynas ibn Abd Allahas ibn Sina, žinomas Avicenos vardu. Avicena paliko vertingų užrašų, kuriuose aprašė daugiau kaip 800 augalų, taip pat aprašė manualinę terapiją bei įvairiausius masažo būdus.

Nors gydymo augalų ekstraktais principai yra labai seni, pats žodis „aromaterapija” pirmą kartą pavartotas tik XX amžiuje. Dėmesys eteriniams aliejams ypač sustiprėjo tada, kai vienos kvepalų kompanijos chemikas Reneé-Maurice’as Gattefossé susidomėjo medicininėmis aliejų savybėmis. Jis atrado, jog kompanijos gaminiuose naudojami eteriniai aliejai yra geresni antiseptikai už cheminius. Laboratorijoje vykusio sprogimo metu mokslininkas stipriai apdegė ranką, o žaizdas greit išsigydė levandų eteriniu aliejumi. Tokios aliejaus savybės paskatino jį domėtis eterinių aliejų naudojimu medicinoje bei galimybėmis. Reneé-Maurice’as Gattefossé pirmasis aromaterapijos terminą panaudojo moksliniame pranešime, o 1937 metais išleido knygą tokiu pat pavadinimu.

Eterinius aliejus galima naudoti labai įvairiai. Masažas naudojant eterinius aliejus aromaterapijoje minimas kaip vienas svarbiausių gydymo būdų. Taip pat naudojamos kvapiosios vonios, karšti bei šalti kompresai, kremai, losjonai, kvapiosios lempos ir t. t. Eteriniai aliejai sugeriami per odą, dalis įkvepiama. Tačiau būtina sąlyga tiek aromaterapijoje, tiek apskritai fitoterapijoje - vaistinguosius augalus ir jų savybes reikia pažinti. Tinkamas jų naudojimas neabejotinai bus sėkmingas, tačiau lengvabūdiškas gydymasis gali turėti skaudžių pasekmių, nes dalis eterinių aliejų yra nuodingi ir juos reikia žinoti.

Apibendrinant norisi pabrėžti, jog aromaterapija - tai fizinių ir dvasinių problemų gydymas. Jis neabejotinai ilgesnis, nei gydymas vaistais. Tačiau ir neabejotinai saugesnis. Jungianti liaudies medicinos žinias bei naujausius mokslinius pasiekimus aromaterapija yra ne tik gydymo, bet ir profilaktikos sistema, kuri veikia ne konkretų simptomą, o visą žmogų.

Justina JUOZAPAVIČIŪTĖ

Šlienavos kaimo bendruomenė

1 Sinergija, sinergizmas (gr. syn - ergo, συνεργός - veikimas kartu) - reiškinys, kai du atskiri veiksniai, veikdami kartu, duoda didesnį poveikį, negu jų abiejų veiksnių, veikiančių atskirai, poveikių suma.

ETERINIAI ALIEJAI VALO ORĄ

Viduramžių ir renesanso alchemikai tvirtino, kad gamtoje yra viskas, ko reikia žmogaus pilnaverčiam gyvenimui. Vienas iš tokių gamtos šaltinių - aromatiniai augalai, iš kurių nuo žmonijos istorijos pradžios įvairiausiais būdais išgaunamos aromatinės substancijos.

Aromaterapija skirta ne tik ligų gydymui, ji apsaugo ir nuo aplinkos teršalų, bakterijų bei virusų. Tai priemonė, kuri leidžia apsaugoti save bei savo artimuosius, stiprinti imunitetą ir susikurti atsparumą ligoms bei malonią aplinką, pasižyminčią individualiais kvapais.

Eteriniai aliejai pasižymi plačiu veikimo spektru, tad, norėdami švarios aplinkos, patalpoje į aromatinę lempą ar tiesiog ant servetėlės užlašinkite keletą mėgiamų kvapų. Kambariams aromatizuoti naudojami eteriniai aliejai sukuria malonią atmosferą, tuo pačiu metu veikia nuotaiką. Aromaterapija veikia ne tik žmogaus kūną, bet ir protą, sielą, gyvenimo būdą, netgi žmonių tarpusavio santykius. Kai kurie eteriniai aliejai padeda dezinfekuoti orą sergant infekcinėmis ligomis. Patalpų oro valymui bei kvapo gerinimui ypač tinka citrinžolės, arbatmedžio (mirtenės), citrinos, eukaliptų, bergamotės, levandų eteriniai aliejai.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras