BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Tatulos programa numato iš anksto skelbtą savo veiklos pertvarką

Kaip jau buvau skelbęs 2011 m. birželio 27 d., Lauko dienoje, Biržų rajone bei Įstaigos pasitarime Biržuose, 2011 m. rugpjūčio 27 d., o taip pat Įstaigos visuotiniame susirinkime Biržuose, 2012 m. vasario 7 d., taip pat ne viename pasvarstyme pastaraisiais metais čia mūsų interneto svetainėje - Tatulos programa (parengta 1987-1993 m.) visiškai įvykdė savo išsikeltus kompleksinius tikslus bei rodiklius, siekiant pertvarkos karsto regiono ir šalies ūkyje į ekologinį, kuriuos taip pat buvome įtvirtinę šalies strategijose, praėjusio šimtmečio dešimtojo dešimtmečio viduryje.

Įvertinant tai ir siekiamybę tęsti Tatulos programą, žinoma, jau naujoje, kitoje kokybėje, pastaraisiais metais tam buvo siūlomi įvairūs variantai.

Pavyzdžiui, 2011 m. ir ankstesniais metais, dalininkams siūlėme viduje įkurti gamybinį susivienijimą, kooperatyvą ekologiškų maisto produktų realizavimui. T.y. ankstesniais metais tam buvo sudaryta galimybė, pasinaudojant JTVP Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programa. Pernai metais, siekiant pasinaudoti jau kita galimybe - Žemės ūkio ministerijoje patvirtinta nauja ir labai palankia paramos forma, t.y. galimybe dėl ekologiškų ir kitų išskirtinės kokybės produktų grupei priklausančių produktų realizavimo (tačiau tam būtina turėti asociacijos ar kooperatyvo statusą).

Tačiau jau preliminarūs skaičiavimai rodė, kad būtent tokiai pertvarkai iki šiol dar nėra reikiamo ekologiškų maisto produktų apyvartos kiekio. Nepaisant to, kad buvo atvertos teisinės galimybės Įstaigos dalininku tapti ekologinių ūkių ūkininkams ir iš visos šalies. Tačiau tokiai minėtai Įstaigos pertvarkai tos galimybės stipriai dar sumažėjo, deja, kuomet tiesiog sugriuvo kelis metus rengtas įdirbis (dėl apmaudžios klaidos viename ekologinės gamybos ūkyje), kuomet padedant tuometinei žemės ūkio atašė Dainai Lipps, mums pavyko užmegzti glaudžius santykius dėl ekologiškų grūdų eksporto į Vokietiją. Tik tiek džiugu, kad tą įdirbį po to sėkmingai pavyko tęsti kitai mūsų šalies organizacijai.

Nors Įstaigos visuotiniame susirinkime, kuris įvyko 2012 m. vasario 7 d., sprendimas dėl Įstaigos pertvarkymo dar nebuvo priimtas, tačiau Įstaigos visuotiniame susirinkime, kuris įvyko 2012 m. kovo 20 d. tokiam, t.y. šių metų pradžioje pasiūlytam sprendimui, jau buvo pritarta. T.y pritarta, kad nuo 2012 m. gegužės 22 d. Tatulos programos statusas iš viešosios įstaigos statuso būtų pakeistas į fondo statusą, taip ateityje jau sudarant galimybę Tatulos programai pereiti į asociacijos statusą. Kitokio pertvarkos scenarijaus - į asociacijos statusą, Viešųjų įstaigų įstatymas nenumato, deja… Tačiau tas neturi gąsdinti, kadangi šiandien dar neturime šalyje, kaip jau minėjau, reikiamo ekologiškų maisto produktų kiekio. Turint omenyje dar ir tai, kad ekologiškų grūdų klausimas natūraliai ir, manau, labai puikiai išspręstas jau kitokiu būdu. O ekologiško pieno klausimu, jau keli metai, manau, sėkmingai dirba du šalies ekologiniai kooperatyvai. O kitų produktų tam reikalui ir nėra šiandien šalyje.

Tad viena Tatulos programos kryptis deda jau tašką (apie tai čia dar bus ir atskiras pasvarstymas). T. y. Tatulos programa užverčia vieną savo veiklos lapą…

O 2012 m. gegužės 22 d. Tatulos programai yra sudaryta galimybė pradėti naują erą.

Jei tuomet, pradedant 1987 m. rudeniu, parengdami vadinamąją Tatulos programą, užtrukome 7 metus (1987-1993 m.), ir apskritai tam skyrėme apie 10 metų darbo, kuomet jis nebuvo atlyginamas, - šiuo atveju, šiandien, manau, naujos strategijos, programos kūrimas užims jau žymiai mažiau laiko ir darbo. Juk jei tuomet pradėjome nuo visiško nulio (kai apie ekologinę gamybą praktiškai niekas nieko mūsų šalyje ir nežinojo), tai šiandien situacija tiek šalyje, tiek pasaulyje jau yra visiškai kita.

Iš kitos pusės, nelaukiant šiandien jau turime atlikę reikiamus darbus dėl kasmet planuojamų Tatulos programos didžiųjų renginių ir 2012 metams, tarp jų Lietuvos kaimo tinklo lėšomis, kurias esame jau atitinkama išankstine tvarka ir užsitikrinę. Likę dėl to reikiami skubūs darbai atinkamai planuojami yra atlikti iki 2012 m. gegužės 21 d.

Tad naujam Tatulos programos vadovui, kuris bus išrinktas (tiksliau paskirtas eiti šias pareigas visuotinio susirinkimo) ir pradės savo veiklą 2012 m. gegužės 22 d., nuoširdžiai linkiu visokeriopos sėkmės.

O man džiugu, kad pastaruosius 25 metus, rengiant ir įgyvendinant „Tatulos” kryptį, teko gyventi, dirbti su gražiais, kilniais žmonėmis. Pirmiausiai, žaviais tatuliečiais, prisijungusiais 1993 metų gegužės 20 d. ir vis vėlesniu laiku. Kiek vėliau prisijungusiomis kolegėmis, su kuriomis kartu dirbame ir iki šios dienos, - su gerb. poniomis Valerija Gražiniene ir Dalia Maksimavičiene. O per tą laiką daug nuostabių žmonių dirbo Įstaigos tarybose, valdybose.

Bet pirmiausiai esu dėkingas savo bendražygiui Vytautui Narbutui. Žinoma, nesu tikras, ar tas „pilotas” būtų pradėtas apskritai būtent Biržų krašte, jei ne ten sutiktas nuostabus žmogus, Vytautas Zurba.

Per tuos 25 metus dirbta su šimtais žmonių. Manau, kad neturiu teisės jų nei vieno čia išskirti. Visi sutikti žmonės, su kuriais ilgiau ar trumpiau buvo dirbta, man yra brangūs.

Negaliu nepasakyti ir to, kad daug Lietuvos žmonių, per 25 metus, manau, sužinojo apie „Tatulos” kryptį. Nekalbant apie šalies politinį, mokslo bei gamybinį elitą. Tad šiandien turime daug tų, kurie mūsų veiklai pritaria, juo labiau yra pertvarkos vienokie ar kitokie pasekėjai.

Kaip visos 25 metų mūsų veiklos gražus atpildas - mūsų pranešimas „Nacionalinės sveikatos tarybos metiniame pranešime 2011″ (ČIA).

Dirbant buvo ir klaidų, nepavykusių, nepasiektų momentų (apie tai bus atskiras pasvarstymas). Ypač atsiprašau tų žmonių, kuriuos esu įžeidęs, papiktinęs. Ne iki galo įsiklausęs.

Kaip bebūtų gaila skirtis su bendražygiais, smagu tai, kad visgi kartu klojome kelią svarbiai mūsų Tautos galimybei. Kad buvome apsisprendę nebūti tik stebėtojais.

Direktorius, Tarybos pirmininkas Almonas Gutkauskas

*

KELETAS ŠTRICHŲ IŠ TATULOS PROGRAMOS GYVENIMO:

Apie Tatulos programą.

Pranešimas, perskaitytas seminare Berlyne, 2004 metų gegužės 1 d.

Apie tai, ko nepasakiau konferencijoje, skirtoje Tatulos programos dvidešimtmečiui, 2007 m. (I)

Apie tai, ko nepasakiau konferencijoje, skirtoje Tatulos programos dvidešimtmečiui, 2007 m. (II)

Tatulos programos KREIPIMĄSIS (deja, aktualus ir šiandien, nors yra padarytas dar 2005 m. kovo 10 d.)

Tatulos programa apie GMO.

Daugiau ankstesnių pasvarstymų (virš šimto…)

Pastarųjų metų pasvarstymus galima rasti čia.

Tatulos programos informacija, www.organic.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras