BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Tabako pramonės vidaus dokumentuose – europarlamentarų bylos ir detali lobizmo strategija

2013 m. spalio 1 d. (Vilnius). Praėjusią savaitę paviešinti Philip Morris International slapti dokumentai atskleidė tikruosius šio tarptautinio giganto ketinimus ES Tabako produktų direktyvos atžvilgiu. Dokumentai atskleidžia, kad siekiant kuo labiau susilpninti šį dokumentą buvo pasamdyta ne tik 160 lobistų armija, bet ir nuolat renkami asmeniniai duomenys apie Europos Parlamento narius.

Europos spaudoje pasirodžius informacijai apie JAV tabako kompanijos pastangas išlaikyti savo rinką ir vartotojus bet kokia kaina, Europos politikai ir visuomenė ypatingai sunerimo. Kompanijos dokumentai atskleidžia, kad Philip Morris International pasamdyta lobistų armija ne tik analizavo direktyvos stabdymo galimybes, bet ir rinko asmeninius duomenis apie Europos Parlamento narius, ieškojo galimybių jais manipuliuoti.

Ties kai kurių Lietuvos Europos parlamentarų pavardėmis tabako pramonės sudarytoje analizėje minimi tokie epitetai kaip: „skandalinga asmenybė”, „eks prezidentas, pašalintas apkaltos būdu, labai orientuotas į savo įvaizdį” ir t.t. „Analizė” taip pat atskleidžia, ar konkretūs europarlamentarai jau tenkina Philip Morris International poreikius, ar su jais reikia „dar dirbti”. Ties kai kuriais parlamento nariais puikuojasi ypatingos žymos, nurodančios, kad šie asmenys yra nuomonės formuotojai ir į juos pramonė sutelkia ypatingą dėmesį.

Lietuvoje šaknis įleidusios tabako pramonės atstovai taip pat nesėdėjo sudėję rankų. Tarp 160 įvairių šalių kilmės lobistų yra ir Philip Morris Baltic atstovai - Aušra Balčiūnienė ir Gintautas Dirgėla, taip pat „apdirbinėję” Europos parlamentarus.

Philip Morris International pristatymų skaidrėse jų samdomiems lobistams nurodomos strateginės veiklos kryptys ir taktika, kuri labai aiškiai rodo, kaip ši bendrovė siekia sužlugdyti visą Direktyvą. Pramonė neturėdama galimybės paveikti visų priemonių nusitaikė į kelias iš jų. Tarp naudojamų priemonių minimas Europos Komisijos narių spaudimas, trečiųjų asmenų išnaudojimas ir kt.

Taktikos rekomendacijose siūloma naudoti „nepakankamo mokslinio pagrindimo”, „ekonominio poveikio”, „nepakankamos teisinės bazės” ir „nelegalios prekybos” argumentus. Būtent šie argumentai buvo dažniausiai naudojami Lietuvoje.

Aurelijus Veryga,

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras