BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šuo teršia gamtą tiek, kiek Toyota Land Cruiser, katė - kaip Volkswagen Golf

“Vieno šuns auginamo namuose gamtai daroma žala yra didesnė nei visureigio Toyota Land Cruiser”, - rašoma naujausiame “NewScientists” numeryje. Vienos katės žala gamtai prilygsta Volkswagen Golf taršai.

Neseniai išleistos provokatyvios knygos Time to Eat the Dog: The real guide to sustainable living (”Laikas suvalgyti šunį: tikras darnaus gyvenimo vadovas”) autoriai Brenda ir Robertas Vale’ai yra mokslininkai architektai išleidę daugiau nei tuziną knygų apie ekologiškus, autonomiškus namus. Šį kartą Viktorijos universiteto profesorė Brenda Vale ir Aucklando universiteto daktaras Robertas Vale’as arhitektūros sritį iškeitė į pastatų gyventojų daromos taršos tyrimus.

Mokslininkai apskaičiavo kiek žemės reikia naudoti norint išlaikyti namuose vidutinio dydžio šunį. Rekomenduojama dienos norma 300 gramų sauso pašaro, kuriame yra apie 90 gr. mėsos ir apie 156 gr. grūdinių kultūrų. Pamatavus dar neišdžiovintų ingredientų kiekį gauname 450 gr. šviežios mėsos ir 260 gr. grūdinių kultūrų. Padauginkime iš dienų skaičiaus per metus ir gausime 164 kilogramus mėsos ir 95 kilogramus grūdinių kultūrų produktų. Tokiam kiekiui užauginti kiekvienais metais reikia naudoti 0,84 ha žemės plotą.

Mokslininkai kartu apskaičiavo ne tik savo auginamo šuns, bet ir savo naudojamo visureigio Toyota Land Cruiser (4,6 litrų) sunaudojamus resursus. Per metus šeima nuvažiuoja apie 10 000 kilometrų ir sunaudoja apie 55,1 gigadžiaulio energijos kiekį. Čia įskaičiuotas kuras ir energija reikalinga automobilio pagaminimui. Viename hektare galima išauginti 135 gigadžiaulio energijos kiekį per metus. Taigi metinis Land Cruiserio naudojamos žemės plotas 0,41 ha, o tai yra dvigubai mažiau, nei sunaudoja vienas vidutinio dydžio šuo.

Atlikus analogiškus apskaičiavimus su katėmis paaiškėjo, kad užauginti jų maistui reikia tiek žemės, kiek ekonomiškesnio automobilio Volkswagen Golf energetinių pasėlių auginimui.

Parengta pagal: How green is your pet? (NewScientist)

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (10)

ievos nuomone2009-10-27 08:02

kokiomis nesąmonėmis kartais žmonės užsiima?! Sulygino gyvūnus su automobiliais. Gal nereikėtų išprotėti ar tiesiog siekti populiarumo abejotinomis priemonėmis?

Eko naujienos2009-10-27 08:32

Man atrodo, kad išprotėję yra būtent tie, kurie laiko gyvūnus namuose, perka jiems sausą ėdalą, kuris gaminamas skurdinant trečiųjų šalių gyventojus, kurio gamybai sunaudojama daug energijos, kurio pervežimui iš kitų šalių ar netgi žemynų vėlgi sunaudojama daug kuro, užteršiama gamta, vandenys ir oras ir štai tokie gyvūnų laikytojai visiškai nesusimąsto ką daro. Tai kas yra išprotėję - tie kurie mąsto ir ieško atsakymų ar tie, kurie nemąstydami sau augina gyvūnėlius. Žinoma, kad tie, kurie nemąsto.

L2009-10-27 09:01

Labiausiai kenkia gamtai pats žmogus. Na tai ką, sušaudom? Žinot, be visų vadinamų mokslų yra dar ir mąstymas, kuris taip pat gali būti ekologiškas arba ne

Eko naujienos2009-10-27 12:10

Autoriai nesiūlo sušaudyti naminių gyvūnų. Jie tik atkreipia dėmesį, kad laikyti namuose gyvūną nėra gerai, todėl prieš įsigydami pagalvokite.

Ūdrė2009-10-28 09:18

Oho, o tai gal paskaičiuok, kiek kainuoja užauginti vaiką? Gal neverta? O gal neverta auginti vaikų išsivysčiusiose šalyse, nes jų maistą galėtų suvalgyti trečio pasaulio šalys? Kiek Afrikos vaikų galėtų išaugti vietoj vieno išlepusio europietiško? Nes man šuo - tai mano šeimos narys, o ne aksesuaras.
TAI GAL VIS DĖLTO NEPRIEIKIM IKI ABSURDO SU TOKIU “MĄSTYMU”???

Ūdrė2009-10-28 14:25

O tokie išvedžiojimai yra paprasčiausia demagogija (pasidomėk žodžio reikšme žodyne) - o kodėl neapsukti tada kitu kampu: “How green is your car?”. Pasirenku šūkį “Tavo landkruizeris suvartoja tiek energijos, kiek užtektų nedideliam šuneliui išmaitinti. Kas tau vertingesnis - gyvas padaras ar metalo gabalas?”
Taip pat galime palyginti ir dar milijoną nelygintinų dalykų, ar ne?

Eko naujienos2009-10-29 10:50

Citata:”Oho, o tai gal paskaičiuok, kiek kainuoja užauginti vaiką? Gal neverta? O gal neverta auginti vaikų išsivysčiusiose šalyse, nes jų maistą galėtų suvalgyti trečio pasaulio šalys? Kiek Afrikos vaikų galėtų išaugti vietoj vieno išlepusio europietiško? Nes man šuo - tai mano šeimos narys, o ne aksesuaras.”

Na, čia juk akivaizdu, kad išsivysčiusių šalių vaikų auginimo būdas yra taršus. Tai nereiškia, kad mes neturime auginti vaikų, tai tik reiškia, kad turėtume rinktis kitą - mažiau taršų - auginimo būdą. Pavyzdžiui, labai kritikuojami yra pampersai ir siūlomos alternatyvos. Pamąstyk, jei dar nepamąstei.

Pavadinti šunį šeimos nariu neužtenka. Svarbu ne kaip jį vadini, o kiek jis realiai teršia gamtą. Paskaičiuok kiek suėda tavo šuo per dieną sauso pašaro. Paskui pagalvok kaip kitaip galima panaudoti tuos pinigus, kuriuos tu skiri savo šuniui. Jeigu ką nors sumąstysi va tai ir bus mąstymas.

Ugnius2009-10-30 13:10

Laibai gudriai parašyta. Tai gal tie gudruoliai paaiškins man kaip iš to ką gali užauginti ta dalis hektaro pasidaryti Land Cruiser’į ? Čia gi nepalyginami dalykai. Manau visiems suprantama, jog žmonės nesugeba vartyti energijos iš vienos formos į kitą. Tai ir išeina, jog tavo gyvūnėlis naudoja energiją kuri atsinaujina (grūdai vėl ir vėl užauga), o Land Cruiser’is vieną kartą sudegino kurą ir viskas, niekas čia jau neatsinaujins (na pats automobilis gali būti kažkiek perdirbamas, bet kokia kaina…). Taigi gauname, kad tie patys šuniukai gyvens ir numirs naudodami atsinaujinančius (sąlyginai) resursus,o Land Cruiser’is ne.

P.s. Nereikia savo gyvūnėlių maitint pašaru kuris pagamintas Lenkijoj, mėsa jam - iš Argentinos, o grūdai iš JAV.

Eko naujienos2009-10-30 13:33

Čia kalbama apie energiją, kurią galima užauginti. Abejais atvejais - tiek gyvūnėlio, tiek automobilio - laukuose auginami augalai. Gyvūnėliui auginami pašarai bei pašarai kitiems gyvūnams, kuriuos valgys jūsų augintinis. Automobilio atveju lauke auginami energetiniai augalai iš kurių bus gaminamas kuras. Abiem atvejais auginamos kultūros kitais metais vėl ataugs iš naujo.

Kaip iš atsinaujinančių augalų pagaminti kurą manau aišku. Kaip iš augalų pagaminti automobilį? O gi taip pat, kaip pagaminamos iš tų augalų polietileno ir skardinės pakuotės šunų ir kačių ėdalui sudėti. Nafta, metalai iškasami, o skaičiuojama energija reikalinga aprūpinti mechanizmams iš šių žaliavų padarantiems ėdalo pakuotes arba automobilių detales.

Aurelija2009-11-09 12:23

Baisu ir pažiūrėti iki ko žmonės nusirito…toks jausmas, kad dėl ekologijos imkim išaudykim savo augintinius, mat jie suėda trečiųjų šalių žmonių maistą? Žmonės atsipeikikit,o kur dingo tokios antraštės kaip “žmogaus geriausias draugas” arba faktai tokie kaip: šuo išgelbėjo skęstantyjį, arba gaisro metu išgelbėtas mažametis? Nemanau, kad pagerinsim pasaulio ekonomika skaičiuodami kas kiek suvalgo…jei tokiu principu vadovausimės, galėsim ir pensininkus išaudyti, mat jie sulaukę senatvės irgi naudos neduoda ir suvalgo ne ką mažiau, nei dirbantysis… Ir kur tokiais kriterijais vadovaudamiesi nueisim? Verčiau kaip tik, skatinkime vertybes, o per jas apeliuokim i žmogaus sąžinę ir požiūrį į gamtą!
P.S.kad ir kiek suvalgo ar teršia mano augintinis, man jis yra ir bus geriausias draugas, nes ne visi žmonės gali suprasti kokia šilumą gali suteikti mažas keturkojis susiraitęs ant pledo, kuomet tu grįžti irzlus ir pavargęs namo, o tie trepsėjimai ir uodegytės vizginimai išsklaido visą neigiamą emociją…:)

Rašyti komentarą

Tavo komentaras