BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Su dirva elkimės, kaip su savo pilvu


Tęsiame pokalbį su gamtinės žemdirbystės Lietuvoje pradininku Sauliumi Jasioniu. Šįkart kalbėsime apie tai, kodėl serga augalai, kodėl ekologiškai auginamose daržovėse yra daug nitratų ir kodėl su dirva reikia elgtis, kaip su savo pilvu.

Reikia įdirbio

Ūkininkaujant gamtinės žemdirbystės metodu, pasakoja S. Jasionis, lysvių nereikia nei kasti, nei ravėti. Jos iš rudens storai padengiamos mulčiu ir paliekamos per žiemą. Pavasarį, kai ateina laikas sėti, mulčias nuimamas (galima jį tiesiog pastumti į tarplysvius), o po juo laukia minkšta, puri žemė.

Jasioniai, pavyzdžiui, morkas sėja plačiais tarpueiliais, o kai šios sudygsta, į tarpueilius sukrauna žolę. Iki šiol Jasioniai morkas retino, tačiau pastaruoju metu sėja į specialią juostą su skylutėmis — nereikia nė retinti.

Ar iš tiesų derlius taip ūkininkaujant yra žymiai didesnis, nei įprastai?

Pašnekovas neslepia — reikia įdirbio. Galbūt nei pirmaisiais, nei antraisiais metais didelio (ar didesnio nei įprastai) derliaus nebus. Kai kurie gamtine žemdirbyste užsiimantys S. Jasionio draugai tikino žymų pagausėjimą pajutę tik penktaisiais metais.

Derlių padidina užuovėja

Tačiau esama paprastų būdų, kaip gerokai padidinti derlių. Anot S. Jasionio, darže būtinas dalykas yra užuovėja. „Kuo mažiau vėjo, tuo didesnė prie žemės susidarys anglies dvideginio koncentracija“, — aiškina pašnekovas.

Užuovėjai sukurti galima naudoti lysvių atitvėrimus. Mulčiuotas lysves galima aptverti 40-50 cm aukščio polietileno tvorele ir sudaryti tarsi šiltnamiuką — tai esą smarkiai padidina derlių.

Užuovėjai gali būti naudojama bet kas, per ką vėjas neperpučia — gyvatvorės, daržas gali būti segmentuojamas aukštesniais augalais, agrastais, krūmais. Svarbiausia, anot S. Jasionio, pasiekti, kad pažeme nebūtų horizontalių oro srautų. Todėl labai racionalu apskritai vietoj tiesių lysvių daryti lenktas, apvalias, mat yra žinoma, kad vėjas ratu niekada nepučia.

Atsisakė šiltnamių

Pradėję ūkininkauti gamtinės žemdirbystės metodu, Jasioniai atsisakė šiltnamių, mat šie neleidžia išauginti kokybiškų pomidorų vien dėl to, kad juose po stiklu ar plėvele patenka nepilnas spektras šviesos.

Pomidorus augina paprastai kaimiškai lauke, jų skonis nuo šiltnamiuose auginamų esą labai skiriasi.

Ar derlius nesupūva? S. Jasionis kalbas, kad lauke rasos ir lietūs pūdo pomidorus, vadina mitu.

Ekologinis ūkininkavimas sukelia nitratų perteklių

S. Jasionis siekia, kad daržininkas ne aklai sektų patarimais ar tradicijomis, bet žinotų, kuo maitinasi augalai ir suprastų, kad augalų maistas yra ne žemėje. „Todėl bet kokios organinės medžiagos, kaip antai komposto ar mėšlo, įterpimas į dirvą daro daugiau žalos, nei naudos“, — sako pašnekovas.

Anot S. Jasionio, ekologiškai auginamos daržovės turi nitratų perteklių (tai dabar esą ir išlindo), nes kitaip ir būti negali. „Nitratų perteklius ekologinėje žemdirbystėje visada buvo ir bus. Sveikiau turbūt būtų tręšti daržoves, gerai apskaičiavus mineralinių trąšų normas, taip bent gausime ne nuodingą produktą“, — aiškina pašnekovas.

Ekologinis ūkininkavimas, tręšiant mėšliuku, anot S. Jasionio, sukelia nitratų perteklių (ypač jei oras labiau apsiniaukęs) jau vien dėl to, kad fotosintezei ir gliukozės gamybai truks anglies dvideginio.

Apskritai, tikina pašnekovas, visose tradicinės žemdirbystės formose, kur nėra dirvos paklotės, trūksta anglies dvideginio, kurį augalai įsisavina tik ištirpusį vandenyje, tai yra per šaknis.

Todėl tradicinėje arba ekologinėje žemdirbystėje anglies dvideginį augalai gauna tik su lietaus vandeniu, o dirbant gamtinės žemdirbystės metodu, augalas visada jo gauna tokią normą, kokia yra reikalinga.

Kompostavimo nuvainikavimas

Kompostavimas, anot S. Jasionio, priešingai tradicinei nuomonei, yra žalingas. Viena vertus, komposte vyksta tas pats procesas, kaip ir mulče: fermentuojama iki huminių junginių ir jame lieka viskas (mineralai, azotas, fosforas), išskyrus anglies dvideginį, kuris proceso metu yra iššvaistomas.

O tai reiškia, kad komposte nelieka pagrindinio augalų maisto. Todėl daržą gerai patręšus kompostu ar perpuvusiu mėšlu (ypač įterpus juos į į žemę) — augalas gauna visko, taip pat ir daug azoto, bet negauna CO2 ir taip kaupia savy nitratus.

„Štai taip ir turime ekologinę žemdirbystę, kuri su ekologija neturi nieko bendra, — sako S. Jasionis, — “Ekos“, jei išverstume, yra aplinka, namai — vadinasi, augalas turi augti tam tikroje natūralioje aplinkoje. O natūrali augalo aplinka yra būtent mikroorganizmų bendruomenė. Jei jos nėra — jokių ekologijų būti negali“.

Ar tai ne mitų griovimas ir tradicinės žemdirbystės žlugdymas?

„Mes nieko nežlugdome — pačios agrotechnikos save sužlugdo, nes amžinai su kažkuo kovoja. Todėl ir ekologinė ir dabar populiarėjanti biodinaminė žemdirbystės turi visą įmanomą augalų ligų sąrašą, o jei augalas serga, vadinasi, kažkas yra negerai“, — tikina S. Jasionis.

Augalai serga dėl streso ir netinkamos mitybos

Kodėl natūralioje ar artimoje natūraliai aplinkoje augantys augalai neserga?

„Tai paprasčiau, negu atrodo“, — sako S. Jasionis.

Augalai, kaip ir žmonės, paprastai suserga dėl stresinių faktorių, o augalui didžiausias stresas yra staigūs drėgmės ir temperatūrų pokyčiai dirvoje (S. Jasionis atkreipia dėmesį — ne ore).

Jei augalas turėtų smegenis, tai jos būtų ploniausiuose šaknų galiukuose, kuriais jis ir reaguoja į aplinką. Lapams tai esą ne taip svarbu. Todėl dirvoje streso neturi būti.

„Kai dirbame tradiciškai, plika žemė nuo saulės išdžiūsta, tada mes ją laistome, po savaitės vėl viskas išdžiuvę — dėl tokios “priežiūros“ augalai serga“, — aiškina S. Jasionis

Ne mažiau kaip žmogui, augalui svarbi yra ir subalansuota mityba. Augalui svarbiausia — kad netrūktų anglies dvideginio. Žinoma, reikšmės turi ir paties augalo atsparumas ligoms, tačiau kuo jis geriau maitinamas, tuo yra atsparesnis.

Svarbu yra pasirinkti ir tinkamas sėklas. „Nieko tokio, jei nusipirksite sėklų parduotuvėje, tačiau reikėtų stengtis užsiauginti savo ar mainytis“, — pataria S. Jasionis.

Patys Jasioniai stengiasi nenaudoti sėklų augalų, kurie auginti dirbtinės apsaugos sąlygomis ir yra praradę savybę saugotis. Neprošal būtų augalus grūdinti, nešti į lauką. O pernai, pavyzdžiui, pomidorus šeima sėjo tiesiai lauke.

Su dirvožemiu elkimės, kaip su savo pilvu

Augalo kokybė ir vaisiaus aromatas, tikina S. Jasionis, vienareikšmiškai priklauso nuo dirvožemio. Pašnekovas garantuoja, kad natūralioje aplinkoje augančios daržovės aromatas ir skonis labai skiriasi nuo tradicinio daržo augalo, ir tą jau galime pajusti pirmaisiais metais. O juk aromatas tai pirmiausiai biologiškai aktyvių medžiagų darbo rezultatas.

S. Jasionis primena, kad biologiškai aktyvias medžiagas kuria ne augalas, o dirvoje esantys mikrobai ir grybeliai. Tad kuo didesnis dirvožemio biologinis aktyvumas, mikroorganizmų darbas, kitaip tariant virškinimas, tuo geresnė kokybė.

S. Jasionis cituoja Aristotelį, kuris yra pasakęs, kad augalo šaknys yra kaip žmogaus žarnos, tik išverstos į išvirkščiąją pusę.

„Jei mūsų žarnynas virškina maistą viduje, tai augalo virškinimo sistema yra dirvožemis. Vadinasi, su dirvožemiu turime elgtis taip, kaip su savo virškinimo sistema“, — sako S. Jasionis ir pajuokauja: juk nė vienas agronomas nevalgo salietros.

(Tęsinys. Bus daugiau)

Nijolė KOSKIENĖ, “Šiaulių kraštas”

PASIRENGIMAS: Jasioniai stengiasi nepirkti sėklų parduotuvėje, o užsiauginti patiems, atsisiųsdinti ar mainytis. Šviesiausiame kampe nuo rudens daiginamos bulvės.

PRIEŽIŪRA: „Dirvą turime prižiūrėti, kaip savo pilvą, o kas jau ten auga, tai šalutiniai dalykai“, — išsako bene pagrindinę gamtinės žemdirbystės taisyklę Saulius Jasionis. Jono TAMULIO nuotr.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (26)

Darius2011-03-18 15:59

“Anot S. Jasionio, ekologiškai auginamos daržovės turi nitratų perteklių (tai dabar esą ir išlindo), nes kitaip ir būti negali. „Nitratų perteklius ekologinėje žemdirbystėje visada buvo ir bus. Sveikiau turbūt būtų tręšti daržoves, gerai apskaičiavus mineralinių trąšų normas, taip bent gausime ne nuodingą produktą“, — aiškina pašnekovas.”
Na teigti, kad ekologiška daržovė yra nuodinga tai čia jau “mokslų daktarės” Grinevičiūtės ir “akademiko” Krivicko stilius. Nereikia be reikalo gąsdinti žmonių nebūtais dalykais. Tų nitratų, NATURALIŲ MAISTO MEDŽIAGŲ (tai juk azotas) augalui rasite ir Jūsų tame mulčiuotame darželyje ne mažiau nei ekologiškame. Be to jau ne vienoje vietoje rašyta ir tyrėjų, mokslininkų ir atitinkamų institucijų nustatyta, kad tų nitratų kiekis, esantis ekologiškose daržovėse, nedaro jokio neigiamo poveikio žmogaus organizmui. Jis atsirastų tik tada, tam tikrais atskirais ir atskirų daržovių atvejais, jei jų žmogus per parą suvalgytų kilogramais, o juk niekas to nedaro, ne karvės juk esam.

Jeronimas2011-03-18 19:28

Melagiu kompanija. Buvau uzsiregistraves tam forume. Žemė judinama , daug kas serga. Meluoja kaip šiaučiai.

Saulius J.2011-03-18 21:39

Dariau, žmonių niekas negąsdina, tiesiog taip yra. Be abejo, nitratai pavojingi tik didelėmis dozėmis, bet geriau kai jų kuo mažiau. Jei suprastumėt dėl ko nitratų kiekis padidėja- būtų kita kalba, nereikėtų filosofuot, kuriame darže mažiau, o kuriame daugiau. Paauginkit, pamatuokit- tuomet galima kalbėt.
Jeronimai, nuskriaustas jaučiatės, iš forumo išmetė? Kaltint už akių- niekingas darbas. Duokit konkrečią nuorodą, tegul ir kiti pasiskaito.

Lietuvis2011-03-20 15:43

Ar gali Saulius duoti kokią nors nuorodą į mokslinius tyrimus pagrindžiančius jo teiginius? Pvz apie nitratų kaupimą tręšiant mėšlu. Nes parašyti tai galima bet ką… Kaip suprantu čia yra gan revoliuciniai teiginiai, nesmagu būtų išgirsti, kad Saulius juos atrado pats, “iš praktikos”

Darius2011-03-20 19:42

>Saulius J.2011-03-18 21:39

“žmonių niekas negąsdina, tiesiog taip yra”
Kuo grindžiate šį teiginį?

“Jei suprastumėt dėl ko nitratų kiekis padidėja- būtų kita kalba, nereikėtų filosofuot, kuriame darže mažiau, o kuriame daugiau. Paauginkit, pamatuokit- tuomet galima kalbėt.”

Iš šio sakinio labai stipriai jaučiu nepasitenkinimą, tarsi būčiau ankstesniame komentare pasakęs teisybę ir jums ji būtų nepatikusi. Toks bendravimo būdas iš karto nuteikia neigiamai ir apie diskusiją jau nėra net ko galvoti.
Jei nežinote kas esu, kuo užsiimu tai neturite teisės ir man nurodinėti tokiu nepagarbiu tonu ką man daryti, o ko ne. Jūsų Gerbiamasis žiniai esu kaime augęs vaikis, tėveliai ir dabar užsiima smulkiu žemės ūkiu, tad puikiai žinau: kiek, ko, kada ir kaip reikia, kaip vyksta procesai. Tai yra praktika. O teorinių žinių taip pat manau turiu pakankamai, kadangi studijuoju biomedicinos mokslus ir jau magistrantūroje (auginti, matuoti, skaičiuoti ir savo akimis įsitikinti teko ne kartą). Taigi, manyčiau, turiu ką pasakyti ir juo labiau turiu teisę išreikšti mokslinėmis žiniomis ir tyrimais pagrįstą informaciją, o ne filosofuoti, kaip kad Jūs pasakėte.

Nerijus2011-03-21 09:17

Žinot, man smagu, kad yra toks Saulius Jasionis, puolantis šiuolaikinę agrotechniką, ir aktyviai aiškinantis, kad jos progaguojami metodai visiškai netinka šeimos ūkiui. Ši ideologija jau senai suformuota Vakaruose ( Australijoj ) ir sėkmingai taikoma visame pasaulyje. Saulius yra šios žinios nešėjas Lietuvoje. Ačiū jam už tai.

Tik nesmagu yra kas kita - skirtingai nuo vakariečių kolegų, Saulius puola ne tik agrotechniką, bet ir šiuolaikinį biologijos mokslą. Manau kad tai labai žalinga įtaka gamtinės žemdirbystės judėjimui Lietuvoje, rimti žmonės paskaitę kai kuriuos fantastinius teiginius šiame straipsnyje tiesiog spjaus ir eis tolyn. Ir tai, kad pseudo-mokslu užsiema de-facto gamtinės žemdirbystės pradininkas, mane labai liūdina.

Saulius J.2011-03-21 16:55

Jūs abu ne taip mane supratot:).
Nereikia jokių “mokslinių” tyrimų. Mes visi puikiai žinom, kur jie atvedė ir toliau tebeveda tiek žemdirbystę, tiek gyvenimą apskritai. Tiesiog paaugini vienaip ir kitaip, pamatuoji nitratus iš kelių vietų, įvertini augimo sąlygas ir pan.- turi kažkokį rezultatą. Pakartoji tai keletą kartų- gali daryt išvadas. O kiek ten jie kenkia ar nekenkia- tenka tikėti “tyrimais”. Bet ne čia esmė.
Esmė tame, kad mano teiginiai- tai tik “receptas” norintiems užsiaugint sveiko maisto ir suprast dėl ko jis būna sveikas ar nesveikas. Jais galima tikėt, galima netikėt- nuo to mano sode niekas nesikeičia:). Ką čia tuščiai šnekėt… Pabandykit patys užaugint ką nors tokio skonio, kokio iki šiol nesat ragavę, palyginkit su produktais, augintais ant mėšlo ar komposto. Stebėkit sąlygas ir augalo gyvenimą gyvai, ne knygose. Daug kas paaiškės. Teorija- sausa šaka, kaip sakoma… Ją aiškint galima bet kaip, o rezultatas vistiek bus toks, koks turi būt.

Darius2011-03-21 21:12

“Nereikia jokių “mokslinių” tyrimų. Mes visi puikiai žinom, kur jie atvedė ir toliau tebeveda tiek žemdirbystę, tiek gyvenimą apskritai.”
Kur atvedė? Būtų malonu jei nukreiptumėte į Jūsų žodžius pagrindžiančią literatūrą.

“Tiesiog paaugini vienaip ir kitaip, pamatuoji nitratus iš kelių vietų, įvertini augimo sąlygas ir pan.- turi kažkokį rezultatą. Pakartoji tai keletą kartų- gali daryt išvadas. O kiek ten jie kenkia ar nekenkia- tenka tikėti “tyrimais”.”

Na Jus jau labai paviršutiniškai ir sakyčiau net nepagarbiai žiūrite į mokslą. Visas normalus Pasaulis tiki, pasitiki ir netgi nedaro rimtesnių judesių, kol tai nėra patvirtinta moksliniais tyrimais. O Jus juos švelniai tariant pateikiate, kaip kokiu vaikų darželio vaikėzų pasisakymais. Kuo tada tikėti, jei ne moksliniais tyrimais, kenkia ar nekenkia? Žmogaus iš gatvės pasisakymu (čia ne Jums taikau)?

“Esmė tame, kad mano teiginiai- tai tik “receptas” norintiems užsiaugint sveiko maisto ir suprast dėl ko jis būna sveikas ar nesveikas.”

Iš šito pirmos Jūsų sakinio dalies galima suprasti, kad tai tėra tik Jūsų nuomonė kaip auginti ir ką daryti, tačiau jau antroje sakinio dalyje leidžiate suprasti, kad toks augalas yra kažkuo geresnis už kitus, pagal Jus sveikesnis. Tačiau pasikartosiu dar kartelį, kad Jūsų šis teiginys tėra Jūsų nuomonė, kurios nepagrindžiate jokiais tyrimais, ar kitais, jau patikrintais, pavyzdžiais.

“Ką čia tuščiai šnekėt… Pabandykit patys užaugint ką nors tokio skonio, kokio iki šiol nesat ragavę, palyginkit su produktais, augintais ant mėšlo ar komposto. Stebėkit sąlygas ir augalo gyvenimą gyvai, ne knygose. Daug kas paaiškės. Teorija- sausa šaka, kaip sakoma… Ją aiškint galima bet kaip, o rezultatas vistiek bus toks, koks turi būt.”

Atrodo, kad ant Jūsų komposto auga Dieviškoji mana. Skonis kaip ir grožis, jis labai subjektyvus dalykas, kurio dar niekas nesugebėjo apibrėžti konkrečiais terminais ar savybėmis, kurios pasako kas gražu/skanu, o kas ne.
Gerbiamasis, nežinau, kaip Jus įsivaizduojate praktiką, be teorijos. Kaip žmogus pasodins bulvę, jei jis nežinos, kada ją reikia sodinti, kaip sodinti, kur sodinti ir galų gale jei net nežinos kaip ji atrodo ir vietoj bulvės pasodins morką. Čia aš hiperbolizuoju, bet tiesiog noriu parodyti, kad praktika galima tik tokiu atveju, kai jau yra susidėliojusi teorija, kuri beabejo šiek tiek kinta praktikos ir tyrimų metu, bet be jos nė iš vietos.
Teorijos aiškinti bet kaip negalima. Pabandykit bet kaip paaiškinti Pitagoro teoremą ar Gauso dėsnį. Pagal Jus atrodo, kad toji teorija tiesiog parašyta ir tiek, be jokios prasmės, taip tikrai nėra. Nes visi tyrimai, tame tarpe ir Jūsų eksperimentai ant komposto rėmėsi teorija. Sakot rezultatas bus toks, koks turi būti. Tai koks jis čia bus? Toks kokį Jus norite gauti?

Aš nesakau, kad Jūsų auginimo būdas yra blogas. Tikrai ne. Manau, kad gal ir visai logiškas bei teisingas, bet teigti, kad kitokios alternatyvos yra blogos manau yra visiškai neteisinga. Vien jau Lietuvoje LŽŪU atlieka tyrimus ekologiniuose ūkiuose 20 metų, nekalbant apie Europą ar visą Pasaulį! Manau tai yra ilgas ir rimtas darbas pareikalavęs daugybės teorinių žinių, bei praktinių darbų ir sakyti, kad tai bevertis darbas, jau mažu mažiausiai įžeidimas garbingiems Lietuvos, jau nekalbant apie Pasaulio, mokslininkams.

Saulius J.2011-03-22 00:02

Dariau, komposto mes nenaudojam ir nieko ant jo neauginam.
“Visas normalus Pasaulis tiki, pasitiki ir netgi nedaro rimtesnių judesių, kol tai nėra patvirtinta moksliniais tyrimais. ”
Pasaulis atsirado, išsivystė be mokslinių tyrimų ir nežinodamas Pitagoro teoremos… Kaip matome, nieko dėl to neprarado;)
Baigiam, nėra naudos iš tokio plepėjimo nei man, nei jums.

Saulius J.2011-03-22 00:36

“Tik nesmagu yra kas kita - skirtingai nuo vakariečių kolegų, Saulius puola ne tik agrotechniką, bet ir šiuolaikinį biologijos mokslą.”
Nerijau, kurioj konkrečiai vietoj puolu mokslą?
Dariau, moksliniais tyrimais pagrįstos visos cheminės, tiesiogiai viską žudančios agrotechnikos. “ir sakyti, kad tai bevertis darbas, jau mažu mažiausiai įžeidimas garbingiems Lietuvos, jau nekalbant apie Pasaulio, mokslininkams.” Taigi… Sėkmės:)

Darius2011-03-22 23:49

“Pasaulis atsirado, išsivystė be mokslinių tyrimų ir nežinodamas Pitagoro teoremos… Kaip matome, nieko dėl to neprarado;)”

Pasaulis jei turit galvoje pačią Žemės planetą, taip, išsivystė be mokslinių tyrimų. Tačiau kalba eina apie žmones, tai jie be mokslo vis dar sėdėtų urve ir krapštytų nosį.

“Dariau, moksliniais tyrimais pagrįstos visos cheminės, tiesiogiai viską žudančios agrotechnikos. “ir sakyti, kad tai bevertis darbas, jau mažu mažiausiai įžeidimas garbingiems Lietuvos, jau nekalbant apie Pasaulio, mokslininkams.” Taigi… Sėkmės:)”

Deja, savo minčių Jus nepagrindėte nei vienu pavyzdžiu ir konkrečiais įvykiais. Tad sėkmės Jums ir Jūsų netradiciniam darželiui. Vis dėlto manau, kad leiskim kiekvienam pasirinkti ką ir kaip jis nori auginti ir savo nuomonės neteikime kaip nenuginčyjamos tiesos :)

n.2011-03-23 09:14

labai įdomi diskusija. aiškiai parodo kur gi problema tikroji slepias.

o slepias ji naujojoje religijoje :)
taip vadinamojoje mokslo religijoje. religija, kaip žinome, yra nekvesčionuojama. religija turi savo guru, kurie reikiamai aiškina užrašytas tiesas. ir viskas visiems yra aišku.

naująja religija abejoti labai nemalonu, nes būsi apšauktas nemokša eretiku ir sudegintas ant socialinės izoliacijos laužo.

juokingiausia, kad ta religija yra grįsta įrodymais, kurie gali būti vieną dieną įrodomi visiškai kitaip ir net priešingai, bet nei vienas jos pasekėjas nesusimąstys, kad - oi….kaip čia dabar….senieji įrodymai paneigti….gal ir naujųjų laukia tokia pat dalia, ir aš turėčiau atsargiau švaistytis žodžiais “mokslininkai įrodė”?

dar juokingiau, kad apsišvietę veikėjai yra ne ką mažiau tamsūs nei viduramžiais inkvizitorių gąsdinta prastuomenė. jie patys nemąsto, jiems viską įrodo mokslas, mokslininkai ir žiniasklaida.

ir tada visai nesvarbu, kad valgome chemiją, tepamės chemija, kvėpuojame chemija ir mirštame nuo chemoterapijos. nes juk MOKSLININKAI ĮRODĖ.

kad tokia dozė nekenkia :)

:))))))))))

jei nesupyksit, dar pareplikuosiu p.Dariui.

jeigu jūs esate būsimasis moklininkas, tai iš jūsų pusės yra labai nekorektiška skleisti MELĄ bei jį grįsti iš konteksto ištrauktais sakiniais.
bet nieko tokio, tai nereiškia, kad netapsite geru mokslininku, nes juk rašant tezes visuomet reikia traukyti kontekstus ir rinkti patvirtinimus, o ne prieštaravimus tam, kad įrodyti savo iškeltą teoriją.
o ir moka neblogai, kai tezės tarnauja žmonijos progresui:
kuo daugiau progreso, tuo daugiau žmonių gyvena. kuo daugiau žmonių gyvena, tuo daugiau jų serga. kuo daugiau serga, tuo geriau moka farmacija. kuo daugiau moka farmacija, tuo pažanga yra didesnė. nu ir taip be galo. rezultate - jūsų triaukštė pilis, sterilus tvenkinukas ir pavydėtinas gazonas.

P2011-03-23 20:05

ponei ar ponui n.2011-03-23 09:14

“kuo daugiau progreso, tuo daugiau žmonių gyvena.”

siulot reguliuoti zmoniu skaiciu ar juos naikinti kaip genocidu budu?

“kuo daugiau žmonių gyvena, tuo daugiau jų serga”

idomi mintis. sunku butu ja paneigti, aisku ir pagristi :)

“kuo daugiau serga, tuo geriau moka farmacija. kuo daugiau moka farmacija, tuo pažanga yra didesnė. nu ir taip be galo. rezultate - jūsų triaukštė pilis, sterilus tvenkinukas ir pavydėtinas gazonas.”

keista, kad nuvedete diskusijos tema i farmacija ir t.t. nors apie ja Darius ir Saulius J. visai nekalbejo, o kalba sukosi apie nauja ukio saka, nauja poziuri.

Darius2011-03-23 20:23

Komentatoriui (-ei)”n”.

Nežinau kodėl, bet Jus visiškai manęs nesupratote. Labai gaila.

“ir tada visai nesvarbu, kad valgome chemiją, tepamės chemija, kvėpuojame chemija ir mirštame nuo chemoterapijos. nes juk MOKSLININKAI ĮRODĖ.”

Aš taip visiškai nesakiau ir net minčių apie tai nebuvo. Pagal jūsų tolimesnius komentarus mano adresu, susidaro tokia nuomonė, kad esu farmacininkas ar medikas. Biomedicinos mokslai apima mielieji mano ir daugiau specialybių, nei tik jau mano pavardintos :)

“jeigu jūs esate būsimasis moklininkas, tai iš jūsų pusės yra labai nekorektiška skleisti MELĄ bei jį grįsti iš konteksto ištrauktais sakiniais.

Tai kad aš neskleidžiu melo ar juolab sakinius ištraukiu iš konteksto. Tiesiog pasidalinau savo pamastymais ir nuomone su Ponu Sauliumi J. Padiskutavome tarpusavyje ir tiek, nematau aš jokio kriminalo ir linkiu Jums nurimti, bei dar kartelį perskaityti ką rašo straipsnyje ir apie ką kalbamės komentaruose. Labai tikiuosi, kad daugiau tokių minčių nebekils.

P.S. Pats esu TIK UŽ tai, kas gamtai, ir tame tarpe žmogui, kuris yra gamtos dalis, nedaro žalos.

Li2011-03-23 22:30

Ir aš “n”.

Juodai primityvu!

Vienas dalykas yra žinoti, kad mokslas kontroliuojamas nešvarių rankų ir tai, ką iš jo gauname, deja, labai dažnai nėra mums naudinga. Taip, tiek visi suprantam.

Bet pats MOKSLAS savaime (tas pats ir Sauliui)?.. Po velnių (atsiprašau), gerti ayahuasca Amazonės miške su šamanu taip pat yra mokslas!! VISKAS yra mokslas, kas priešinga ėjimui apgraibom - tiesiog sąmoningas pasaulio pažinimas.

O tas rasta-paneigta-vėl rasta - žmogau, tai vadinama gy-ve-ni-mu.

Jei dar kažkas neaišku, tai nukeliaukime pas Niels Bohr ir pamatysime, kad leidžiantis į mažiausių visatos dalelių pasaulį teorija ir veiksmas tampa vienu - visą kvantinę mechaniką galima pritaikyti tai-chi. Ką atsakytumėt į tai? Nieko neatsakytumėt, bent jau kol kas.

Linkiu sėkmės plečiant akiratį. Patikėkit, verta.

n.2011-03-24 15:13

@P.
Aš nesiūlau. Aš tik pakalbėjau apie tai kaip yra. Realybėi yra visiškai nusispjauti į mūsų moralę ir normas ir kultūrą ir t.t., ji tiesiog sako, kad darosi labai ankšta.
Na, labai lengvai galiu pagrįsti teiginį, kad daugėjant žmonių, daugėja ir ligų. Štai pvz. maži vaikai augdami namie serga retai, o nuėję į darželį - serga labai dažnai. Taigi, kuo krūvoje žmonių daugiau, tuo labiau jie serga (o kaip minėjau darosi ankšta), prie to dar dedasi ir tai, kad jeigu 10 procentų sergančiųjų nuo 100 žmonių yra tik 10, o štai nuo 1000 jau bus visas 100. (Ir netgi nepradėsiu čia leistis į kalbas apie kitas priežastis, elementarios aritmetikos gal pakaks?)
Labai daug keistų dalykų yra pasaulyje. Aš pvz matau labai stiprų ryšį tarp mokslo finansavimo ir farmacijos, juolab, kad kalba ėjo apie p.Darių kuris yra būsimasis biologas. Jeigu biologija tyrinėtų WV sandarą, tai ryšys būtų gal toks minimalesnis, bet kiek žinau biologija tyrinėja gyvają gamtą, o farmacija yra taikoma gyvajai gamtai, o ne automobiliams.
Net nežinau ar čia labai neaišku?

@Dariui.
Oho, man tenka baisiausiai raudonuoti. Dabar mieliau iš vis nebeatrašyčiau, bet teks.
Kažkodėltais priskyriau p.Jeronimo komentarą jums. Nežinau kodėl taip gavos, bet gavos. Nuošidžiai atsiprašau :) ir atsiimu kaltinimą. Rodos ir ne karšto būdo, bet būna kad užkaista kraujas, pamačius kokią nesąmonę.
Taip, suprantu, kad biomedicina apima daug įvairiausių dalykų, tik pasakykit man neišmanėlei, kodėl gi žmonės vis labiau serga? Toks mokslas, tokie institutai moksliniai, net žmogų sukurti išmoko…o štai užvakar klausaus per radiją - sergančių vaikų daugėja.
Ar jums nekyla klausimas, kaip čia yra, kad žmonės yra gydomi, o ne saugoma jų sveikata? Todėl pykit nepykit, bet verdat jūs tame pačiame puode su farmacija ir visa medicina, kuri punta žmogiškom bėdom ir jas skatina.
Jūs taip bijot to buvimo urve ir nosies krapštymo. Lyg kėlimasis 5:00, metinių kūdikių tempimas į daržą ir jų palikimas svetimiems, šlykštus bosas ir intrigantės bendradarbės 8 val per dieną, 18 val lėkimas namo kamščiais, vaikų pasiėmimas iš daržo, pamaitinimas beskonėmis plastmasinėmis maximos gėrybėmis ir paguldymas į lovą, namų ruoša, gulimas į lovą 23 val. bei 4 savaičių čirškinimasis po turkijos saule yra kažkokia tai laimės ir gerovės viršūnė.
Jeigu esate už tai, kad žmogus sugyventų su gamta, siūlyčiau ne vien paviršutiniškai pasiginčyti, o pasidomėti. Gal pabandyti ir palyginti…pirma asmeniniu liežuviu, o poto, jei smalsumas nebus patenkintas iki galo, ir vitamininiais skaičiavimais :))

@Li.
Tai aišku, kad primityvu. Aš manau, kad melstis mokslui, kuris yra daromas žmogaus rankomis, perkant ir parduodant naudą; darant baisius nusikaltimus prieš žmoniją jo pagalba yra baisu ir logiška būtų jam nesimelsti.
Ir sakydama mokslas, neturėjau omenyje pažinimo. Bet man šiuo metu neateina nei vienas idiotiškesnis dalykas nei ką tik įgytas žinojimas apie tai, kad kvantinę mechaniką galima pritaikyti tai-chi. Sakykite, ar galiu atsikąsti jo gabalėlį? O gal galiu juo sutepti geliančius sąnarius?

Žinodama apie dirvą galiu gauti kvepiančių ir skanių pomidorų. Be trąšų, laistymo ir ravėjimo. Man tai atrodo patraukliau ir žymiai sveikiau nei svaičioti apie tai-chi mechaniką griaužiant ant vatos išaugintas braškes.

Li2011-03-24 19:33

Cha cha cha, bet tai yra nuostabu. Jūs esate nuostabi.
Arba nerašykite tokiu atveju iš viso, arba nueikite į mamą vikipediją ir pasiskaitykit NORS KĄ NORS, nes graudu skaityti. Jeigu jums gyvenimas tik sisiot-miegot, tai ar su trąšom, ar be trąšų - OJ, vienareikšmiškas OJ ir be teisės grįžti.

TAIP, gerbiamoji. Turn-on ir pasigarsinkit. Praktikuodama tai-chi jūs iš tiesų suvoktumėte, kas per aparatas yra šitas kūnas, ir kas per dėdės tie sąnariai. Tik SUVOKIANT galima sutvarkyti. Taip, padėtų.

O kvantinė mechanika daro esminį darbą būtent tame, apie ką jūs čia visiškus niekus tauškiat ir vargo nematot - jungia religijos mistiką su pačiupinėjamomis mokslo žiniomis. Tai yra tokia fantastika ir taip keičia žmogų, kad pe šiurpulių, bėgančių oda, negaliu rašyti.

Kad ir kaip bebūtų, manau esate girdėjusi frazę “VISKAS YRA VIENA” - pati savaime ji nereiškia nieko. Kvantinė mechanika PARODO, kad visas pasaulis sudarytas iš tų pačių dalelių, taigi tai ne kažkas kažkur - tai jūs, aš, medžiai už lango ir Sauliaus dirva.
Kvantinė mechanika peržengia mokslą, religiją ir atveria TAI.

Pakankamai juokinga, kur mus nuvedė kažkieno mulčiuotos lysvės, bet kas ten žino, gal ir gerai.

Hau.

n.2011-03-25 08:43

Aš labai mėgstu būti nuostabi :))

o ką ji sujungs, ta žymioji kvantinė mechaniką, tuo atveju, jeigu man nereikia nei mistikos nei mokslo, juolab jų koliažo?

Ir atsakingai pareiškiu, kad reguliarus bei teisingas sisiojimas ir miegojimas yra didelis gėris. Didesnis nei padidėjusi prostata, nemiga beigi tai-chi pasitampymai.

Darius2011-03-25 12:06

Keista, kad diskusija nukeliavo visiškai į lankas. Manęs nepažįstantys žmonės jau nustatė, ką aš studijuoju ir baisiausia-ką mastau. Maniau, kad tokie dalykai dedasi tik “delfyje” ar kituose panašiuose “Protų” susiburimuose, labai gaila, kad ir šitame, VIENAME IŠ NEDAUGELIO, dar informatyvių ir įdomių žiniatiklių, teko susidurti su tokiu požiūriu. Turbūt teks grįžti prie savo tradicjų, tiesiog skaityti įdomius straipsnius ir nieko nekomentuoti, nes poto tik susilauki visiškai nevertos ir net neteisingos ne tik kad kritikos, bet pašaipų. Gerai, kad Jus manęs nepažįstant, o dar geriau, kad aš JŪSŲ.

P.S. Aš diskutavau su ponu S. Jasioniumi, nes su juo diskusija vyko apie tai, apie ką rašoma straipsnyje.
P.P.S Dėkui už “gerus” žodžius ir linkiu gyvenime daugiau optimizmo ir ramybės.

n.2011-03-25 20:01

na puslapis čia nei prie ko, aš tik savo nuomonę išdėsčiau. jūs sakėt - mokslas, o aš atsakiau ką apie jį manau. kaip jūs abejojote S.J. metodais, taip aš leidau sau suabejoti jūsų mokslo autoritetu.
tai kur čia dramatizmas ar pašaipos?

nepažįstu jūsų, todėl sprendžiu tik pagal rūbą (-komentarus), kaip ir jūs apie mane. vėl gi - jokia tragedija.

ačiū už palinkėjimus, optimizmo tikrai pritrūksta kuomet matai, kaip liūliuoja mokslo pasakaitės. ir tada jau reikia daaaug ramybės kad akyse nesusimaišytų komentoriai :))

daiva2011-04-23 23:23

Sveiki. Labas, Sauliau ir kiti. Esu vakarietiskos medicinos gydytoja, kuri viska isnarse gydymo reikaluose- nuo cheminiu ,,vaistu,,(ANTROPOSOFINE, AJURVEDINE, TRADICINE KINIECIU IR JAPONU MEDICINA), iki savigydos- savyje pazadinus ir panaudojus gydancias galias, taigi drasiai teigiu, jog chemines medicinos konferencijoj buvo pateikta tyrymu, jog butent mesliuku ir kitaip ekologiskai auginami augalai ir turejo daugiausia nitratu bei nitritu. Ne tame esme, kuriuose saltiniuose tai minima, o tame, kokia vidine nuojauta yra vienu ar kitu reiskiniu ar ateinama informacija. Siais laikais jau daug kas yra prizadine vidine nuojauta ir balsa, kuris ir pasako, kas yra kas. Tai nera naujiena. Visame pasaulyje zinomas musu daktaras J. Bredikis jau savo paskaitose apie nestandartine medicina mini apie mokslinius visu situ dalyku pagrindimus. Vaikinai, nepykit, bet tuos tekstu perrasinejimus ir komentarus nejucia prilyginu proto masturbacijai, arba kaip tarybiniu laiku filmukas apie coliuke, kur protingieji kurmiai kazka skaiciavo. Jei nenorit,nepriimkit kitokiu ideju ir tokiu budu ribokit save, o galit ir su smalsumu i viska paziuret. Tikiuosi su jusu saviverte viskas yra tvarkoje. Juokauju. Kazkada ir man sunku buvo ptiket, kad galima paciam istirpint akmeni slapimtakyje istrigusi vien tik sava gydancia galia, su ja per keleta dienu pulinga sinusita sutvarkyt ir t.t. Galit tiket, o galit ir ne, jei nuo to jum bus geriau. Galima is sv. Tomo pasimokyt, jog nebutina Kristui i sona pirsta sukist, kad juo patiket. Ar ne? Kai zmogus taip arsiai gina savo nuomone, nejucia imi galvot, kad toks zmogus tapatina save tik su protu, su proto padarytomis isvadomis, nuostatomis, ir kam nors jas parklupdzius tarsi savastis byra. Bet juk mes nesame protas. Gal visai nieko butu kiekvienam pasvarstyt, o kas vis tik esu AS? Is pradziu toks klausimas sukelia nedidele baime, po to- didele, nes nebeaisku visai, kas as esu, o tada ima juokas ir galu gale –pasitenkinimas savim ir tuom, kas mane sukure. Lyriniai nukrypimai. O jei rimtai, tai chemine medicina irgi jum visokiu moksliniu irodymu ir tyrimu galetu pateikti , ypac kas liecia cheminiu preparatu vartojima, o apie tai as jum tieeeeek galeciau papasakot, pradedant, kad vaistu platintojai vazineja nemokamom masinom, keliauja po visa pasauli, ir baigiant, kad uz pinigus jie ir drauga galetu parduoti. Na tiek to. Atleisim jiem , kaip ir sau savo klaidas. Vistik mylet yra smagiau, nei pyktis. Jei netikit, pameginkit:)
Tarybiniai vaikai pamena katina Leopolda, kuris visa laik peliuku prase gyvent draugiskai. Ta nata ir noriu baigt sia grazia Velyku nakti…
Visiem graziu dienu ir daug bei tikros meiles:))

Ingrida2011-04-30 14:15

Uzuot tokius ilgus komentarus rasineje, o dar mete kaltinimus, eikime darbuotis ir gamtoj buti:) buvau p.Sauliaus kursuose, labai patiko, o toliau gi kiekvienas is visu nuomoniu, ziniu, knygu, internetu susirenkame savo tiesa…

Dainius2011-05-02 13:03

Sveiki. Jei straipsnis susilaukė nemažo pasipriešinimo - vadinasi einama teisingu keliu. Čia išdėstytas naujas ūkininkavimo metodas , kurį išbandė Saulius ir tai padarė sėkmingai. Tai žmogus ir siūlo pabandyti gamtinę žemdirbystę tiems, kurių netenkina esama padėtis maisto auginime. Jeigu komentuojantys žino nenuginčijamas tiesas tai būtų malonu išgirsti kokias jie siūlo agrotechnikas. Tik ieškojimų ir bandymų keliu bei pasitelkę intuiciją sukursime kažką naudingo ir reikalingo ir pakeisime savo gyvenimo kokybę, o ginčas dėl ginčo - beprasmis.
Taigi siūlykit, tobulinkit, rašykit ir bus įdomi skaityti ne tik straipsnį , bet ir komentarus.

Natalija2011-05-02 14:48

Įdomus straipsnis ir dar įdomesnė reakcija.
Tikra teorija gimsta tik iš praktikos. Čia aš kaip mokslininkė sakau. Nebūtina perskaityti visą pasaulio moksline literatūrą tam, kad po to atrasti kažką savo ir naujo. Arba net ne naujo, o to, kas akivaizdu ir po nosimi. Kartais tiesiog bandai ir darai išvadas. Į mokslą, kaip priimta jį suprasti, ir aš žiūriu skeptiškai, nes viską valdo pelno poreikis. (Nereikia apie Pitagorą, jo seniai nebėra) Derlius turi būti gausus ir ilgai išlaikomas. Apie daržininkystę mažuose sklypuose mokslas nelabai ir kalba, ne tas mąstelis. Ariama dirva, dirbtinai maitinama - tai toli nuo ekologijos. Na, ekologija jau irgi mokslas, jam irgi pinigų reikia. O gamta, natūralumas - entuziastų rūpestis, mokslininkams sunkiau šiuo klausimu. Ir ne todėl, kad jiems nerūpi. Rūpi. Bet tiesiog tokia sistema…
Sėkmės Sauliui ir Co. :)

runkeliokas2011-05-04 22:55

Sveiki, kur galima gauti būtų informacijos/literatūros šaltinių, kad augalai pasisavina anglies dioksidą per šaknis ? Nes tokį dalyką girdžiu pirmą kartą ir tai labai sudomino, internete neradau informacijos…:(

Aiste2012-03-05 15:47

Tie, kurie gina mesla kaip nuotabia ir naturalia trasha iseidami is savo patirties, igytos deka tevu ir seneliu praktikos, dar neirodo, kad tai sveikos zemdirbystes pamatas. Galiausiai, mano senelis turejo ir mama turi ZU issilavinima, t.y. tam tikru moksliniu ziniu, del kuriu dar sovietmeciu stebedavosi kaimieciais, kurie gausiai i dirvas kresdavo arkliashudi: jie sakydavo, kad sau nitratu kaupykla daro. Taip kad jokia najiena apie tuos nitratus, kad kas gausiai tresia darzus perdirbtu maistu, tai nuodija savo augalus.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras