BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Stop dioksinams! Pasirašyk


Lietuvos nevyriausybinių organizacijų kreipimąsis į Klaipėdos miesto gyventojus.

Norime Jus informuoti, kad Klaipėdos miesto valdžia patvirtino detalųjį planą šiukšlių ir atliekų deginimo gamyklos statybai Klaipėdos mieste. Valdžia, šios gamyklos nevadina atliekų deginimo gamykla ir norėdama nuslėpti tikrąją tiesą, kad joje ketinama sudeginti apie 170 000 tonų buitinių ir pramoninių šiukšlių - vadina šią gamyklą termofikacinę jėgaine, kuri bus kūrenama biokuru ir, kuri, neva, atpigins gyventojmas šilumą. Bet tai kipšiškas manipuliavimas faktais, mat mes turėsime sumokėti už atliekų priėmimą deginti, o jau antrą kartą mokėsime už energiją! Verta atsiminti, kad nuo „Gazpromo“ priklausomybė mažės nežymiai, nes šiukšlių deginimui bus sunaudojama daug dujų!

Atsakingai informuojame, kad ši gamykla skleis pačius pavojingiausius sveikatai nuodus - dioksinus, furanus, sukeliančius vėžinius susirgimus bei išsigimimus, nes nėra nė vienos pasaulyje gamyklos, kuri sugebėtų sugaudyti visas pavojingas medžiagas iš dūmų srauto. Todėl kuo daugiau bus deginama atliekų, tuo labiau bus užterštas aplinkos dirvožemis dioksinais, tuo daugiau vėžį sukeliančių medžiagų pateks ant mūsų stalo ir į mūsų organizmus.

Mes už kruopštų atliekų rūšiavimą ir jų perdirbimą į kitus produktus. Tai, kas liks po rūšiavimo, galima laikyti specialiose saugyklose ir vėliau iš susidariusių dujų gaminti elektrą bei šilumą.

Siūlome labai aiškią alternatyvą - vietoj šiukšlių kūrenti medienos dulkes (granules). Bus daug naujų darbo vietų medienos paruošimui ir švaresnis oras. Šiuo atveju nereikės tiek daug dujų, bus pigesnė šiluma.

Mes manome, kad miesto valdžia nesitarė su miestiečiais šios gamyklos atsiradimo klausimu, o apie vykdomas procedūras informavo aplaidžiai, formaliai ir nesuteikė pakankamos informacijos apie savo ketinimus. Nepritariame, kad tokie stambūs projektai mieste būtų vykdomi be gyventojų sutikimo, todėl siekiame, kad rinkimų į savivaldos tarybas metu būtų sudaryta galimybė piliečiams pasisakyti – nori ar nenori, kad visos apskrities šiukšlės būtų deginamos jų mieste. Tam būtina surinkti 10 procentų rinkėjų parašų, kad jie sutinka, jog šis klausimas būtų pateiktas piliečiams savivaldos rinkimų metu.

Kviečiame visus klaipėdiečius aktyviai dalyvauti parašų rinkimo akcijoje. Jūsų parašai padės gauti iš miesto savivaldybės leidimą dėl visuotinės apklausos šiukšlių deginimo gamyklos klausimu ir rinkimų į savivaldą metu jūs miesto valdžiai galėtumėte pasakyti savo nuomonę – sutinkate ar prieštaraujate, jog mūsų mieste būtų deginamos visos apskrities šiukšlės.

Pasirašant reikia Jūsų paso arba asmens kortelės numerio.
Tinka ir pažymėjimas dėl teisės nuolat gyventi Lietuvoje
Pasirašyti gali tik tie žmonės, kurie deklaravo Klaipėdos m. kaip savo gyvenamą vietą.
Netinka vairuotojo ar pensininko pažymėjimas.

Inciatyvinė grupė:
Paieška facebooke: „Jūsų nuomone svarbi“
Kviečiame aktyvius klaipėdiečius padėti rinkti parašus.
Parašų lapus ir atmintines galima pasiimti adresu Sukilėlių 16 (įėjimas iš kiemo pusės), tel. 312257, mob. 8 680 40225, 8 656 44605

Plačiau apie dioksinus:
DIOKSINAS. INFORMACIJA VARTOTOJAMS
Informuoja Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Kokiuose produktuose tiriami dioksinai ir kokiuose dažniausiai randami?
Dioksinai ir PCB yra ypač atsparūs cheminiam bei biologiniam skilimui, todėl išsilaiko aplinkoje ir kaupiasi mitybos ir maisto grandinėje. Daugiau nei 90 % žmonių dioksinų poveikį patiria per maisto produktus. Gyvūninės kilmės maisto produktai paprastai sudaro 80 % viso poveikio. Gyvūnai dioksinus dažniausiai gauna su pašarais. Todėl pašarai, o kai kuriais atvejais ir dirvožemis, kelia susirūpinimą kaip galimi dioksinų šaltiniai. Tiriami mėsos, žuvies, pieno produktai ir pašarai.

Kaip maistas užkrečiamas dioksinais?
Dioksinais maistas gali būti užkrečiamas dviem būdais. Pagrindinis šaltinis – užkrėstų komponentų turintys pašarai. Kitas šaltinis – užkrėsta aplinka, kurioje gyvuliai laikomi.

Kas yra dioksinai?
Dioksinai yra atsparūs cheminiai aplinkos teršalai. Nors yra ir natūralių dioksinų šaltinių, tokių kaip miškų gaisrai, dioksinai paprastai susidaro kaip šalutiniai degimo ir cheminių reakcijų procesai gamyboje. Pavyzdžiui: automobilių išmetamos dujos, padangų deginimas, celiuliozės pramonė ir panašiai. Pasižymi itin dideliu nuodingumu, kancarogeniškumu ir mutageniškumu.

Kas yra „atsparūs“ chemikalai?
Atsparūs chemikalai yra labai atsparūs skilimo procesams ir todėl ilgai išsilaiko aplinkoje, iš kurios patenka į maisto grandinę.

Ar gali dioksinai sukelti vėžį?
Yra duomenų, kad didelės dioksinų koncentracijos (po pramoninių katastrofų) yra susiję su sergamumo vėžiu padidėjimu.

Ar yra nustatyti didžiausi leidžiami dioksinų kiekiai maiste?
Europos Komisijos reglamentu Nr. 1881/2006 nustatytas didžiausias leidžiamas cheminių teršalų kiekis (DLK) maisto produktuose. Nustatytos DLK ribos yra labai žemos (tokios žemos kaip tik įmanoma praktiškai pasiekti konkrečiuose produktuose), kad vartojant šiuos produktus nekiltų pavojaus vartotojų sveikatai.

Ar yra nustatyti didžiausi leistini dioksinų kiekiai pašaruose?
Taip. Dioksinų ir PCB (polichlorinuoti befenilai) kiekius pašaruose reglamentuoja teisės aktai, nes tai yra svarbus maisto grandinės taršos šaltinis.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Klaipėdiečių dėmesiui!2011-02-19 19:43

PRAŠOME SAVANORIŲ PAGALBOS DĖL APKLAUSOS UŽ ŠVARŲ ORĄ

NUO ŠIOL JŪSŲ NUOMONĖ LABAI SVARBI!

LIETUVOJE TO DAR NEBUVO, BET ĮVYKS, JEI KLAIPĖDIEČIAI SURINKS 14,5 TŪKST. PARAŠŲ PO REIKALAVIMŲ SKELBTI GYVENTOJŲ APKLAUSĄ DĖL NERŪŠIUOTŲ ŠIUKŠLIŲ DEGINIMO GAMYKLOS STATYBŲ IR DĖL MOKESČIO UŽ ŠIUKŠLES SKAIČIUOJAMO NUO BUSTO PLOTO.

Dabartinė Klaipėdos valdžia įprato priiminėti sprendimus už uždarų durų bei nepasitarus su miestiečiais.
Išmokykime valdžią svarbiais klausimais tartis su gyventojais skelbiant visuotines apklausas.

Šiuo metu tai galima padaryti pasirašant po reikalavimų dėl apklausos. Kad tokia apklausa įvyktų, reikia surinkti 14,5 tūkst. klaipėdiečių parašų (10 % miesto gyventojų): ve.lt/naujienos/lietuva/vakaru-lietuva/parasu-rinkimas-rajone-jau-baigtas-mieste—stringa-547488/
Detaliau - čia: Nutylėti faktai apie planuojamą šiukšlių deginimą Klaipėdoje: tiny.lt/krcy4cv

Surinkta apie 11 000, bet dalis dar ant rankų pas rinkikus, todėl labai prašome pagalbos - reikia SAVANORIŲ rinkimų prekybos centruose, kurie pasikeisdami, bent po 1 val. galėtu rinkti parašus ir aiškinti norintiems kaip tai padaryti be klaidų (kad jų parašai nebūtų išbraukti dėl netikslumų). Yra staliukai, plakatai, jau renkantys parašus instruktuos, pasiūlys į grupes prie staliukų, kurie jau tą moka daryti. Rajono gyventojai jau surinko reikiamą parašų kiekį. Klaipėdiečiams šiek tiek trūksta.

Šiai dienai kasdien nuo 10.00 iki 22.00 renkame šių prekybos centrų VIDUJE:
• AKROPOLYJE - prie dviejų pagrindinių įėjimų,
• 2 BIG-e prie įėjimo centre nuo Taikos pr.pusės
• GRANDUS (Taikos pr. 66A – ten kur Naujoji Norfa prie Baltijos/Taikos pr. žiedo - vienoje vietoje)

APSISPRENDĖTE PADĖTI PREKYBOS CENTRUOSE,
arba
RINKTI SAVARANKIŠKAI

rinkimo blankus galite atspausdinti iš čia:
facebook.com/photo.php?fbid=142349885828395&set=o.180861658620603&theater

Paaiškinimas – čia (renkame iki 2011 02 21 imtinai):
docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0B_4yblAs3gL6ZjdiOTk4MzYtZjU3OC00ZjAzLWFhMTYtNjQzMTRhZDVkYzlj&hl=ru

Arba kreipkitės į akcijos organizatorius ar šią informaciją skleidžiančius asmenis).

PASKAMBINKITE arba PARAŠYKITE
iniciatyvinės grupės „Jūsų nuomonė svarbi” įgaliotiems asmenims:
Nepartinio demokratinio judėjimo Klaipėdos skyriaus pirmininkės pavaduotoja Laima Laurinavičienė, tel. 8-656-44695, laurinaviciene.laima@gmail.com

Klaipėdos daugiavaikių šeimų bendrijos pirmininkė Virginija Jurgilevičienė virginija.jurgileviciene@gmail.com, tel. 8-680-40225, adresas Kretingos 13-2, Klaipėda

Klaipėdos jungtinio demokratinio judėjimo pirmininkas Vitas Žilis, gyv. Poilsio g. 37-97, Klaipėda mob.8-622-47861

KLAIPĖDIEČIAI VIENYKIMĖS!

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘216628085 which is not a hashcash value.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras