BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Skalūnų dujų gavyba teršia geriamąjį vandenį

Skalūnų dujos (shale gas) - tai gamtinės dujos, susikaupusios mažo skvarbumo ar nelaidžiose uolienose. Paskaičiuota, kad pasaulyje gali būti surasta apie 450 mlrd. m3 šių dujų. Šiuo metu pramoninė jų eksploatacija vykdoma tik JAV. Komerciniam skalūnų dujų įsisavinimui naudojamos sluoksnio hidraulinio plėšymo bei horizontalių gręžinių gręžimo technologijos. Užuodę galimą ekonominę sėkmę į Europą gręžiasi energetikos sektoriaus banginiai. Tačiau aplinkosaugininkai perspėja apie ekologinę katastrofą, kuri gali kilti dujų gavybos metu užnuodijus geriamąjį vandenį.

Skalūnų dujų gavybos procese naudojamas specialus skystas mišinys, sudarytas iš vandens, sumaišyto su specialiu smėliu ir chemikalais. Dauguma tų chemikalų yra nuodingi ir pavojingi žmogaus sveikatai.

Gręžimas ir dujų išgavimas nėra hermetiški procesai, todėl iškyla didelė rizika chemikalais užnuodyti įvairius Žemės gelmių sluoksnius, o taip pat - ir geriamojo vandens telkinius. Dar viena grėsmė, kylanti išgaunant skalūnų dujas, tai vandens užteršimas metano dujomis.

Amerikoje kai kuriose vietovėse jau susiduriama su chemikalais užterštais požeminiais bei upelių ir upių vandenimis. Keletui JAV regi onų, kur išgaunamos skalūnų dujos, buvo nustatytas leistinas ribas peržengtas užterštumo lygis. Dėl to buvo uždarytas ne vienas dujų gręžinys.

Parengta pagal Lietuvos ir užsienio spaudą

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras