BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Skalūnų dujos: EP narių dėmesys – aplinkai ir energetikai

Šalys turi teisę vykdyti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą, tačiau būtina laikytis griežtų aplinkosauginių standartų, pabrėžiama rezoliucijų projektuose, dėl kurių europarlamentarai balsuos trečiadienį. Ar ES pasuks skalūnų link, kokie šio kelio privalumai ir trūkumai? Pasitelkę diagramą sužinokite, kaip išgaunamos skalūnų dujos.

Europos Parlamento Pramonės ir Aplinkos komitetai rugsėjį patvirtino pora pranešimų, kuriuose vertinami pramoniniai, energetiniai ir aplinkosauginiai skalūninių dujų aspektai.

Pramonės komiteto narės Niki Tzavela („Laisvės ir demokratijos Europa”, Graikija) pranešime pabrėžiami skalūnų dujų privalumai. Tuo tarpu Aplinkos komiteto pranešėjo Bogusław Sonik (Europos liaudies partija, Lenkija) dokumente atkreipiamas dėmesys į šių dujų gavybos grėsmes aplinkai.

Skalūninių dujų privalumai:

didesnė energetinė nepriklausomybė nuo importo
didesnė konkurencija ir mažesnė kainos
naujos darbo vietos
didesnis tiekimo saugumas

Pavojai ir kaštai:

dideli vandens kiekiai „hidrauliniam skaldymui”
požeminio vandens tarša
sprogimų grėsmė, seisminis aktyvumas
paviršiniai nuotėkiai, chemikalų ir panaudoto vandens išsiliejimai

Valstybių narių požiūris

Kol kas sunku pasakyti, kokie skalūninių dujų kiekiai galėtų būti išgaunami Europoje. Taip pat nėra vieningos nuomonės apie jų gavybos būdą. Lenkija, Austrija, Vokietija, Nyderlandai, Švedija ir JK leido pradėti skalūnų dujų žvalgybą ir planuoja jų išgavimą. Kita vertus, Prancūzija ir Bulgarija nusprendė tokius planus sustabdyti.

Europos Parlamento informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Irma2012-11-20 12:03

Iš pateiktos informacijos matyti, kad privalumai yra politiniai, ekonominiai ar socialiniai (ne ekologiniai), o pavojai atvirkščiai-ekologiniai su beveik neįmanoma prognozuoti poveikio aplinkai apimtimi (pvz. chemikalų patekimas į gruntinius vandenis). Visus tuos privalumus turi ir kiti, gamtai daug draugiškesni energijos gavimo būdai, kaip, pvz. įvairių atliekų panaudojimas energijos gamybai (nebūtinai atliekų deginimas), be to jų neigiamas poveikis aplinkai lengviau išmatuojamas ir bet kokiu atveju nepalyginamai mažesnis.

Beje, tikiu, kad minėtos šalys leido pradėti šių dujų žvalgybą, bet netikiu, kad taip pat planuoja ir išgavimą, nes nuo žvalgybos iki gavybos planavimo panašiose šakose yra ne vienų metų kelias, o sprendimai įprastai priimami tik visapusiškai įvertinus žvalgybos rezultatus.

Šienpjovys2012-11-20 17:58

Rekomenduoju visiem filmą “Gasland” - apie skalūninių dujų išgavimą JAV.

Mano nuomone skalūninių dujų eksplotacija pasauliui atneša daugiau žalos nei naudos. Ir tai tik dar vienas būdas kaip turtingieji bando dar labiau pralobti.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras