BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Skalūninių dujų ateities klausimas – vietos referendume

Didėjant pasipriešinimui skalūninių dujų žvalgybai, Lietuvos Vyriausybė turi nutraukti derybas ir susilaikyti nuo ketinimų atiduoti Vakarų Lietuvos žemių gelmes korporacijai Chevron. Angliavandenilių paieškos ir gavybos koncesijos turi būti anuliuotos, nes joms realizuoti nebuvo parengtas tinkamas skalūninių dujų gavybos poveikio aplinkai vertinimas. Nėra ir galutinio Lietuvos ir ES mokslininkų verdikto dėl hidraulinio plėšymo technologijų saugumo.

Ruhrfisch nuotr.

Anot Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio, „Dėl planuojamos skalūninių dujų gavybos rajonuose turi būti surengtos gyventojų apklausos. Priešingu atveju Lietuvai gresia socialinis sprogimas, daug rimtesnis nei visi buvę iki šiol.”

Artimiausiu metu turi būti surengtos gyventojų apklausos Tauragės, Rietavo, Šilutės ir kitų rajonų savivaldybėse, kur valdžia planuoja leisti šeimininkauti Chevron. Jei paaiškės, kad gyventojų dauguma nepritaria skalūninių dujų žvalgybai ir gavybai - Chevron turės pasitraukti.

Tačiau kol kas Lietuvos įstatymai nenumato vietinio referendumo-apklausos dėl skalūninių dujų gavybos teisinės galimybės. Todėl LVŽS deleguota Seimo narė Rima Baškienė šią savaitę įregistravo Savivaldos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama tiksliau reglamentuoti gyventojų apklausos rengimą Lietuvoje. Įstatymų pataisomis siūloma leisti rengti apklausas tam tikrose regionuose ne tik savivaldos kompetencijos, bet ir bendrais visuomenei rūpimais klausimais. Šios apklausos yra rekomendacinio pobūdžio, tačiau gali pasitarnauti socialinio dialogo plėtrai, siekiant išvengti konflikto ir priešpriešos. Absoliuti dauguma ES valstybių įstatymai numato vietinio referendumo rengimo teisę, tačiau Lietuvoje šios galimybės nėra. Pavyzdžiui Čekijoje vyko keliolika vietos referendumų dėl branduolinių atliekų laidojimo, o Lenkijoje - dėl atominės elektrinės statybos.

Lietuvos Konstitucija įpareigoja saugoti Lietuvos žemių vientisumą. Planuojamas leidimas korporacijai Chevron masiškai gręžti skalūninių dujų gręžinius Žemaitijoje, nepaisant masinio vietos gyventojų protesto, pažeidžia Konstituciją, tarptautinę Aarhuso konvenciją dėl projektų derinimo su visuomene ir bazinius demokratijos pricipus.

R. Karbauskis, 8682 55688

BNS

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras