BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šiukšlės į dangų Klaipėdos rajone neis

Ketvirtadienio ryte į Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdį besirenkančius Tarybos narius pasitiko prieš atliekų deginimo gamyklos statybą Dumpiuose piketuojantys rajono bendruomenių atstovai bei juos palaikyti atvykę klaipėdiečiai. Lapkričio dargana neišgąsdino optimistiškai nusiteikusių piketuotojų, kurie gausiai susirinkę Savivaldybės aikštėje vylėsi, jog Taryba priims jiems palankų sprendimą. Pilietiškai nusiteikusių žmonių optimizmas pasiteisino - rajono politikai nepritarė Dumpiuose planuojamai ūkinei veiklai. Išgirdę tokį politikų sprendimą piketuotojai džiaugsmingai skandavo: „Ačiū! Ačiū!”

Palaikyti atvyko ir klaipėdiečiai

Piketuotojai dar prieš prasidedant posėdžiui buvo nusiteikę optimistiškai ir tikėjo, jog rajono politikai priims teisingą sprendimą. „Tarybos nariai juk irgi yra rajono gyventojai, tad, manau, ir jiems turi rūpėti, kad visi gyventume švarioje, sveikoje aplinkoje. Politikai turėtų atsižvelgti ir į faktą, kad pikete dalyvauja beveik visų rajono bendruomenių atstovai. Jie atvyko be jokių raginimų, užteko tik paskelbti informaciją internete. Džiugu, kad mūsų rajono žmonės yra tokie pilietiški, aktyvūs. Surinkta daugiau nei 2500 gamyklos statybai nepritariančių gyventojų parašų. Rajono valdžia turi atsižvelgti į visuomenės norą gyventi neužterštoje aplinkoje”, - kalbėjo Gedminų bendruomenės pirmininkas Vytautas Švanys.

Prie Savivaldybės piketuojančius rajono gyventojus atvyko palaikyti ir klaipėdiečiai, kurių valdžia patvirtindama detalųjį planą uždegė žalią šviesą termofikacinės jėgainės statybai Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) teritorijoje. „Mūsų valdžia neįsiklausė į visuomenės nuomonę. Tikimės, kad rajono politikai ją išgirs. Atvykome palaikyti piketuojančių Klaipėdos rajono gyventojų, nes mums visiems rūpi, jog gyventume švarioje aplinkoje”, - teigė Klaipėdos miesto ir apskrities profesinės sąjungos pirmininkas Edvardas Šalkauskas.

KRATC atstovai neatvyko

Idėja Dumpių kaime statyti atliekų deginimo gamyklą, kurioje per metus būtų sudeginama apie 150 000 tonų komunalinių, pramoninių atliekų, durpių, biokuro bei dumblo, nesusižavėjo ne tik rajono gyventojai, bet ir Tarybos nariai. Vietos ūkio, gamtosaugos ir plėtros komiteto pirmininkas Algirdas Liaudanskis Tarybos narius informavo, jog posėdžio išvakarėse komitetas suorganizavo susirinkimą, į kurį buvo pakviesti atliekų deginimo jėgainę rajone norinčios statyti UAB „Realco”, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) bei uostamiestyje jėgainę planuojančios statyti bendrovės „Fortum Klaipėda” atstovai. Į kvietimą atvykti atsiliepė visų minėtų šalių, išskyrus „Fortum Klaipėda”, atstovai. Tačiau A. Liaudanskis teigė, kad KRATC atstovai negalėjo atsakyti į visus komiteto narių pateiktus klausimus. Buvo nuspręsta, kad atsakymus į šiuos klausimus jie pateiks Tarybos posėdyje. Deja, į posėdį KRATC atstovai neatvyko. Klaipėdos rajono savivaldybės Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Jonas Valinčius perskaitė iš KRATC faksu gautą atsakymą, jog atstovai į posėdį atvykti negali, nes dalyvauja Klaipėdos miesto tarybos posėdyje.

Stabdys nuodus iš Klaipėdos

Už sprendimą „Dėl nepritarimo planuojamai ūkinei veiklai” balsavo visi 22 Tarybos nariai, prieš nebalsavo nė vienas, susilaikė - 2. Tarybos narys Jonas Dromantas atkreipė dėmesį, kad Tarybos sprendimu nepritariama gamyklos, kurios rajone niekas nestato ir nestatys, statybai. Tuo metu sprendimai, uždegantys žalią šviesą atliekų deginimo jėgainės statybai Klaipėdos LEZ, jau padaryti. „Uostamiesčio valdžios priimti sprendimai turės įtakos ir mūsų rajonui. Juk pas mus vyrauja vakarų vėjai, todėl nuodai iš Klaipėdos gamyklos eis į mūsų rajono gyvenvietes. Todėl mums reikėtų galvoti, ką daryti, jog sustabdytume termofikacinės jėgainės statybą Klaipėdoje. Reikia kilti į kovą ir padėti klaipėdiečiams”, - sakė Tarybos narys. Jam pritarė ir Tarybos narys Vaidas Molotokas, kuris politikams siūlė galimybę kreiptis į teismą ir apskųsti uostamiesčio politikų priimtą sprendimo projektą. „Dar turime galimybę pasistengti, jog atliekų deginimo gamyklos nebūtų ir Klaipėdoje, tad turime ją išnaudoti”, - kalbėjo jis.

„Norim švaraus oro”, „Apginkite Klaipėdos kraštovaizdį nuo energetikos monstrų”, „Neužpilkite dangaus šiukšlėmis”, „Dioksidas - genocidas” - tokiomis ir panašiomis ant plakatų surašytomis mintimis dalijosi prieš atliekų deginimo gamyklos statybą Dumpių kaime ketvirtadienį piketavę Klaipėdos rajono ir miesto gyventojai. Pateikiame keletą jų minčių:

„Džiaugiuosi į piketą susirinkusių žmonių gausa ir viliuosi, jog Taryba priims tokį sprendimą, už kurį jai bus galima pasakyti „ačiū”. Klaipėdos miesto valdžia pritarė atliekų deginimo gamyklos statybai. Skaudu, kad toks sprendimas buvo priimtas neišklausius visuomenės nuomonės. Uostamiesčio valdžią surišo pinigai. Tikiuosi, kad mūsų rajono politikai nepasielgs taip ir atsižvelgs į žmonių norus ir pageidavimus”, - sakė Aukštkiemių kaimo bendruomenės pirmininkas Vaidas Lekstutis.

„Man gaila savo vaikų, anūkų, kitų žmonių. Deja, Klaipėdos valdžiai tai nerūpėjo. Galbūt parūps rajonui. Nes kitaip pristatysim tiek gamyklų, kad nuo jų nebeliks žmonių”, - kalbėjo klaipėdiškis Šarūnas Jagminas.

„Dauparų bendruomenė palaiko visus žmones, kurie stoja į kovą už tai, kad nuodai nesklistų oru. Jau užnuodytas vanduo, užnuodyta žemė, nebegalime užsiauginti ekologiškų daržovių. Mums liko tik švarus oras. Viliamės, kad politikams užteks sveiko proto, valios ir ryžto pasipriešinti šiukšlių deginimo gamyklos statybai “, - sakė Dauparų bendruomenės pirmininkė Ieva Meilienė.

Milda Judelytė

Šaltinis: Klaipėdos rajono laikraštis “Banga” (www.gargzdai.lt)

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras