BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Siekiama išviešinti sutartį, kuria mažamečiams vaikams uždrausta kalbėti apie skalūnų dujas

Hallowich

Rugpjūčio 9 d. JAV Vašingtono apygardos teismas nurodė, kad konfidenciali sutartis tarp skalūnų dujų bendrovės ir Hallowichių šeimos, įpareigojanti šią šeimą, įskaitant du mažamečius vaikus, iki gyvenimo pabaigos nekalbėti apie skalūnų dujų gavybą, privalo tapti viešai prieinama.

Ši nuotrauka daryta 2010 m., kai Hallowichių šeima dar gyveno greta 4 skalūnų dujų gręžinių ir nuotekų rezervuaro. Pinigai, kuriuos už tylą jiems pasiūlė kompanija, buvo vienintelė galimybė išsikraustyti iš šios vietos. Nuotr. Scott Goldsmith, National Geographic.

Išviešinti šį slaptą dokumentą siekia du Pensilvanijos valstijos, kurioje esančiame Marcellus skalūnų telkinyje ypač intensyviai plėtojamas dujų verslas, dienraščiai – didžiausias Pitsburgo dienraštis „Pittsburgh Post-Gazette“ ir Vašingtone leidžiamas „Observer-Reporter“.

Tarptautinį rezonansą sukėlusi Hallowichių bylos medžiaga tapo viešai prieinama dar šių metų kovą, tačiau joje dėl nežinomų priežasčių nebuvo pačios sutarties.

Todėl dienraščiai kreipėsi į teismą, prašydami, kad dokumentas, kuriuo buvo suvaržyta mažamečių vaikų žodžio laisvė, būtų grąžintas į bylą, užtikrinant visuomenei teisę su juo susipažinti.

Šį prašymą patenkinusi Vašingtono apygardos teismo vadovė teisėja Debbie O’Dell-Seneca konstatavo, kad teismo archyve šios sutarties nėra ir niekas negali paaiškinti, kur ji dingo.

Teisėja nusprendė, kad dokumentas privalo būti grąžintas į bylą, su kuria leista susipažinti visuomenei.

Gavęs įpareigojimą pateikti sutarties egzempliorių, Hallowichių šeimai atstovavęs advokatas Peteris Villari praėjusio penktadienio popietę greituoju paštu jį išsiuntė teismui – rašo „Pittsburgh Post-Gazette“.

Tad galima neabejoti, kad jau netrukus ši beprecedentė sutartis, kuria iš mažamečių vaikų visam gyvenimui atimta pirmojoje JAV Konstitucijos pataisoje įtvirtinta teisė į žodžio laisvę, taps vieša.

Ši istorija prasidėjo prieš kelerius metus, kai Stephanie ir Chrisas Hallowichiai kreipėsi į teismą, kaltindami naftos ir dujų kompaniją „Range Resources“ sukėlus pavojų jų mažamečių dukters ir sūnaus sveikatai ir sunaikinus 4 hektarų ūkį Maunt Plezante Pensilvanijos valstijoje. Prie pat šeimos namų kompanija pradėjo eksploatuoti keturis dujų gręžinius, dujų suspaudimo stotį ir nuotekų rezervuarą – iš pastarojo besisunkiantis nuodingas vanduo, Hallowichių teigimu, užteršė jų vandentiekį ir sukėlė įvairių negalavimų.

2011 m. rugpjūtį Hallowichiai pasirašė sutartį su „Range Resources“: kompanija sutiko sumokėti šeimai 750 tūkst. dolerių, tačiau šeima įsipareigojo niekada nekalbėti nei apie skalūnų dujų gavybą, nei apie rytinėje Amerikos pakrantėje esantį Marcellus skalūnų telkinį, kuris yra vienas produktyviausių JAV. Teismas šį susitarimą tuoj pat įslaptino. Hallowichių dukrelei tuo metu buvo septyneri, o sūnui – dešimt.

Žiniasklaidai paskelbus informaciją apie šią sutartį, rugpjūčio 2 d. „Range Resources“ nusiuntė Hallowichių advokatui laišką, kuriame teigiama, esą kompanija neturėjo ketinimų taikyti tylos įžadus mažamečiams Hallowichių vaikams.

Bet iš jau paskelbtos teismo posėdžio stenogramos akivaizdu, kad tai netiesa: advokatas, sudarant sutartį atstovavęs skalūnų dujų bendrovei, siekė, kad ji būtų taikoma ne tik Stephanie ir Chrisui Hallowichiams, bet ir visai šeimai.

„Mes sutikome su tuo, nes norėjome kaip nors išgabenti iš ten savo vaikus, dėl jų sveikatos ir saugumo. Bet man neramu, kad jie yra mažamečiai. Nesu įsitikinusi, kad iki galo suprantu [šį susitarimą]. Mes suprantame, kad pasirašome tylėti iki gyvenimo pabaigos. Bet kaip tai apriboja teises mūsų vaikų, kurie dar tebėra mažamečiai? Turiu omenyje, kad mano dukrai šiandien sukanka septyneri, sūnui – dešimt metų…“ – prieš pasirašant sutartį teisme klausė S. Hallowich.

Atsakydamas į tai, šeimos advokatas P. Villari patvirtino, kad sutartis suvaržys vaikų teises, ir išreiškė teismui abejonę, ar taip nebus pažeista JAV Konstitucija.

Tačiau „Range Resources“ atstovavęs Jamesas Swetzas į šias pastabas atkirto, kad sutartis turi būti taikoma visai šeimai ir nuo šios pozicijos kompanija nesitrauks.

Šaltiniai: post-gazette.comobserver-reporter.comnaturalgasnow.org ir kt.

Ekspertai.eu logo

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras