BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šiauliuose – trys juostų audėjų kartos

Trys juostų audėjų kartos puoselėja lietuvių liaudies tradicijas. Šiauliuose gyvenančios garsios tautodailininkės Leonijos Malakauskienės dvi dukros ir vaikaičiai pirmiau išmoko austi nei skaityti.

Jaunasis juostų audėjas Augustinas Monkus per dieną gali išausti penkis metrus siauros juostos, o platesnės - perpus mažiau. Juostų audėjai sako, kad tai milžiniškas darbas. Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos dvyliktokas pradėjo austi šešerių metų. Augustinas sako, kad namuose nebuvo ką veikti, o mama ir močiutė audė.

„Malonumas yra austi naują juostą. Kai audi tą patį per tą patį - greitai atsibosta. Kartais ilgiau paaudus, kelias savaites negali žiūrėti. Neseniai pabandžiau austi dideles juostas, labai patiko ir nenuobodu”, - sako A. Monkus.

Juostas audžia ne tik Augustinas, bet ir jo brolis, sesė, pusseserės. Vaikinas išaudė ilgas penkias juostas, kurias pateikė moksleivių konkursui „Sidabrinis vainikėlis”. Apie audimo raštus, siūlus, tradicines juostas šioje šeimoje nuolat kalbama. Augustino mama Vitalija Monkienė, jos sesuo Sigita taip pat audžia, nors audėjomis nenorėjo būti.

„Aš niekada negalvojau, kad ausiu. Ir kai mamutė kažkada tai pas meistrą užsakinėjo stakles, aš pasakiau, kad man nereikia, nes aš niekada neausiu”, - prisimena V. Monkienė.

Vitalijos sesuo etnografė Sigita Milvydienė stengiasi austi Lietuvos regionams būdingas juostas. „Norisi to tikro, kad galvotųsi, jog iš močiutės skrynios išausta, tokia tikra”, - teigia S. Milvydienė.

Seserys Vitalija ir Sigita puoselėja tradicijas. Moterys juostas audžia iš natūralių siūlų - vilnos, lino, medvilnės. Audėjų namuose - po kelias stakles. Nė viena iš moterų negali pasakyti, kiek metrų juostų yra nuaudusios ir kur jų darbai yra iškeliavę. „Yra ir Amerikoje, ir Australijoje, yra net Ugnies žemėje”, - spėja L. Malakauskienė.

Reta šeima gali pasigirti, kad iš kartos į kartą būtų perduodamas, o vėliau ir tobulinamas tradicinių lietuviškų juostų audimo menas.

Video

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras