BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Seminaras ir diskusija: Lietuvos geotermijos galimybės - nauju požiūriu

Žemės (geoterminė) energija - viena iš atsinaujinančios energijos rūšių Lietuvoje. Jos naudojimas yra labai įvairus.

Geoterminę energiją galima paversti šiluma arba elektra, rasti būdų kompleksiškai pritaikyti šiuos išteklius, ypač gydymo, poilsio ir sveikatos profilaktikos srityje, žemės ūkyje (daržininkystėje, žuvivaisoje, grūdų džiovinime), pramonėje (vaisių ir daržovių džiovinime), plentų ir kelių, lėktuvų nusileidimo takų sniegui arba ledui tirpinti ir kitur.

Duomenys apie Lietuvos teritorijos geoterminį šilumos lauką buvo pradėti kaupti gręžiant giliuosius naftos paieškos gręžinius, o tiesioginiai geoterminės energijos tyrimai buvo pradėti 1988 metais, vakarinėje Lietuvos dalyje aptikus geoterminę anomaliją, kuri pasižymi aukštu Žemės šilumos srauto intensyvumu. Todėl 1991 m., siekiant plėtoti ir gilinti gamybinius geoterminius tyrimus, Žemės gelmių šilumos išteklių tyrimą, tobulinti jos išgavimo technologijas bei visapusiškai panaudoti ūkinėje veikloje, buvo sukurta valstybinė įmonė „Geoterma”, o Geoterminė jėgainė buvo pastatyta 2001 metais.

2008-2009 metais atlikti Geoterminės jėgainės atstatymo darbai ir jau 2009 m. vasarą jėgainė dirbo 25MW galia ir kartu su UAB ,,Pajūrio mediena” perėmė Klaipėdos miesto šildymą ir karšto vandens tiekimą. Jėgainės atstatymo darbams atlikti ir jėgainės eksploatacijos klausimams spręsti yra pasitelkti Lietuvos ir užsienio ekspertai, kurie kartu su jėgainės specialistais atlieka jėgainės technologinių įrengimų klaidų taisymą bei procesų optimizavimą. Geoterminė jėgainė 2009 metais „Klaipėdos energijai” pardavė 140 tūkst. MWh šiluminės energijos, iš jų 30 tūkst. -geoterminės.
Vydmantų gyvenvietės centralizuotai šilumos sistemai 1991 m. buvo baigti pirmojo gręžinio („Vydmantai-1″) statybos darbai ir gręžinys išbandytas (gręžinio duomenys - 70°C temperatūros 70 m3/h vandens). 1994 m. buvo baigtas ir išbandytas antrasis gręžinys „Vydmantai-2″, kurio bandymai parodė dar didesnį debitą - 75 m3/h. Dabar šie gręžiniai nėra eksploatuojami. Vyksta konsultacijos su Palangos miesto savivaldybe dėl galimybės tiekti jos gyventojams šilumą, kuri būtų gaminama Vydmantuose. Geoterminio vandens naudojimu ypač domisi pajūrio verslininkai (dėl numatomo statyti vandens parko ir dėl gydomųjų vandens savybių panaudojimo gydymui ir reabilitacijai poilsio namuose bei viešbučiuose).

Didėjanti priklausomybė nuo importuojamo kuro ir Lietuvos tarptautiniai įsipareigojimai ragina plėtoti geoterminės energijos naudojimą, o šiam tikslui sėkmingai siekti yra būtina sukurti palankią teisinę ir finansinę-investicinę aplinką.
Europoje plačiai eksploatuojama geoterminė energija - tiek paviršinė, tiek ir iš giliųjų vandeningųjų sluoksnių. Pavyzdžiui Švedijoje, jau beveik 12% pagamintos šilumos yra iš geotermijos. Daugelyje šalių, kur plėtojama geoterminė energetika (Vokietijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, JAV, Japonijoje, Australijoje ir kt.), be teisinio reglamentavimo, geoterminės energijos naudotojams taikomos subsidijos (pavyzdžiui, Vokietijoje už geoterminės sistemos instaliavimą kompensuojama iki 50 proc. investicijų).

Lietuvoje pastaruoju metu ženkliai išaugo geoterminės energijos paklausa šilumai gaminti ir balneologijai. Gyventojai, siekdami sumažinti šildymo išlaidas, domisi individualiomis šildymo sistemomis, naudojančiomis šiluminę energiją iš grunto ir iš negilių gręžinių.

Lietuvos geotermijos galimybės - nauju požiūriu
Seminaras ir diskusija Lietuvos geologijos tarnyboje

2009 lapkričio 26 d.

Programa
Seminaro pradžia: 13:00, planuojama trukmė - 3 val.

13:00-13:30 Registracija, kava
Pranešimai:

1. Įvadas LGT direktorius J. Mockevičius

2.Vakarų Lietuvos geoterminė anomalija - apibendrintos geologinės žinios.
LGT Giluminių tyrimų sk. vedėja J. Lazauskienė, Regioninės geologijos ir tektonikos poskyrio vedėja J. Čyžienė

3. Geoterminė šiluma - geologija ir technologija.
UAB „Geoterma” vyriausiasis geologas V. Švanys

4. Geoterminės energijos ekonomika ir panaudojimo perspektyvos.
UAB „Geoterma” direktorius R. Vaitiekūnas

Diskusija, kava, arbata

Apie dalyvavimą prašome pranešti (pageidautina iki 2009-11-25 d) LGT Informavimo poskyriui
tel: (85) 2331535 arba e-paštu: indre.virbickiene@lgt.lt, eligija.baranovskiene@lgt.lt

Informaciją parengė UAB „Geoterma” ir Lietuvos geologijos tarnyba

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras