BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Seimo narys J. Šimėnas: Kazokiškių sąvartyno problema – uždaryti ar tęsti veiklą

2011 m. rugsėjo 15 d. Seime įvykusioje Seimo nario Jono Šimėno spaudos konferencijoje „Kazokiškių sąvartyno problema - uždaryti ar tęsti veiklą?” kalbėta apie susidariusią situaciją, dėl kurios J. Šimėnas kreipėsi į Vyriausybę ir aplinkos ministrą. Spaudos konferencijoje dalyvavo Kazokiškių bendruomenės atstovė advokatė Ramunė Dulevičienė.

Seime gautas Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos 2011-08-04 raštas, adresuotas Seimo pirmininkei Irenai Degutienei ,,Dėl Kazokiškių sąvartyno uždarymo”, kuriame atkreiptas dėmesys, kad steigiant Vilniaus apskrities regioninį buitinių atliekų sąvartyną Kazokiškių kaime, Kazokiškių seniūnijoje, Elektrėnų savivaldybėje (toliau - Vilniaus apskrities regioninis atliekų sąvartynas) buvo deklaruojama, jog tai bus šiuolaikiškas sąvartynas, kuriame bus deponuojamos rūšiuotos komunalinės atliekos netinkamos perdirbimui, tačiau per laikotarpį nuo sąvartyno veiklos pradžios (2007-11-23) mišriomis komunalinėmis atliekomis buvo užpildyta beveik visa naudojama sąvartyno teritorija. Vyriausiasis administracinis teismas 2010-10-08 panaikino Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento 2007-09-10 išduotą taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą ( TIPK ) Nr. VR-4.7-V-01-E-11 UAB Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centrui (VAATC) dėl Vilniaus apskrities regioninio atliekų sąvartyno eksploatavimo, o sprendimo vykdymą atidėjo vieneriems metams, tačiau iki šiol UAB VAATC nesiima jokių priemonių, kad į Kazokiškių sąvartyną nebūtų vežamos nerūšiuotos komunalinės atliekos.

Nuo pat sąvartyno veiklos pradžios buvo nuolat reiškiamas visuomenės nepasitenkinimas dėl jo veiklos, kuri pažeidžia 1999 m. balandžio 26 d. Tarybos direktyvos 1999/31/EB reikalavimus dėl atliekų šalinimo sąvartynuose mažinimo, o tai reiškia, kad dėl direktyvos reikalavimų nevykdymo šaliai gresia sankcijų taikymas.

Prašau:

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybę įvertinti susidariusią padėtį dėl 2010-10-08 Vyriausiojo administracinio teismo sprendimo įgyvendinimo;

2. Aplinkos ministrą spręsti klausimą dėl pareigūnų asmeninės atsakomybės.

Seimo nario Jono Šimėno kreipimasis ir spaudos konferencijos garso įrašo nuoroda pridedami.

http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_ivairus.sp_konf

Seimo narys Jonas Šimėnas

LR Seimo kanceliarijos informacija

—–

Nesutariama, kaip tvarkyti šiukšles

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovas prašo Vyriausybės įvertinti padėtį dėl Kazokiškių sąvartyno.

Šis teismo sprendimu turėtų būti uždaromas nuo spalio 18 d. J. Šimėnas kritikuoja dabartinę atliekų tvarkymo sistemą, kuri sukoncentruota regionuose. Aplinkos ministras sako, kad baigiamos procedūros gauti naują leidimą sąvartynui eksploatuoti. O perduoti atliekų tvarkymą savivaldybėms, kaip siūlo J. Šimėnas, esą būtų žingsnis atgal.

Į ketvirti metai veikiantį Kazokiškių sąvartyną patenka nerūšiuotos buitinės atliekos iš visos Vilniaus apskrities.

Aplinkinių kaimų ir Elektrėnų gyventojai dėl prastų kvapų, kitos taršos ne kartą protestavo, skundėsi teismams. Pernai Vyriausiasis administracinis teismas priėmė sprendimą uždaryti sąvartyną nuo šių metų spalio 18-osios, nes pradedant jį naudoti jau nebegaliojo anksčiau atliktas Poveikio aplinkai vertinimas.

„Kol kas mes tokių žingsnių nesulaukiame. Jei 2007 m. leidimas buvo išduotas neteisėtai, tai turėkim galvoj, kad iki šiol sąvartynas veikia neteisėtai”, - sako Kazokiškių gyventojų bendruomenės atstovė Ramunė Dulevičienė.

Pasak Aplinkos ministerijos, jau baigiamos procedūros gauti naują leidimą eksploatuoti sąvartyną.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas kritikuoja dabartinę sistemą, nes rūšiuojama tik 8 proc. komunalinių atliekų, kitos patenka į sąvartynus. Esą viena iš atsilikimo priežasčių - uždarius savivaldybių sąvartynus įkurti regioniniai atliekų tvarkymo sąvartynai.

„Štai Vilniaus regioninis atliekų tvarkymo centras yra ir jis atsakingas už viską. O tas centras sako, kad savivaldybės jį valdo. O savivaldybės teigia, kad negali ten jokios įtakos turėti”, - aiškina J. Šimėnas.

Komiteto vadovas siūlo atliekų tvarkymą atiduoti savivaldybėms, tačiau aplinkos ministras teigia, jog tai būtų žingsnis atgal.

„Ši sistema veikia, ji gyvybinga, nors gal turi ir trūkumų. Bet nuomonių yra įvairių, viena iš jų - pono Šimėno nuomonė”, - sako aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.

„Yra sukurtas korupcinis mazgas, kuriame sprendimus priima Aplinkos ministerija, lėšas skiria Aplinkos ministerija, kontroliuoja padėtį Aplinkos ministerija arba jos padaliniai”, - tvirtina J. Šimėnas.

„Tai, kad pati skirsto, pati kontroliuoja, nėra tikslu. Lėšas skirsto ministerija, bet kai vyksta pirkimai, mes kontroliuojame, žiūrime iš toliau, bet mes patys neorganizuojame pirkimų”, - teigia aplinkos ministras G. Kazlauskas.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas prašo Vyriausysbės įvertinti susidariusią padėtį ne tik dėl Kazokiškių sąvartyno, bet ir peržiūrėti Atliekų tvarkymo programą.

Salomėja Pranaitienė
LTV „Panorama”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras