BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Seimas iš naujo svarstys Respublikos Prezidentės grąžintą Mėgėjiškos žūklės įstatymą

Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas pristatė šalies vadovės Dalios Grybauskaitės dekretą, kuriuo Seimui pakartotinai grąžintas svarstyti Mėgėjiškos žūklės įstatymas (Nr. XIP-45 Gr). Kaip pažymima Respublikos Prezidentės dekrete, Seimo 2012 m. birželio 7 d. priimto naujos redakcijos Mėgėjų žvejybos įstatymo nuostatos neatitinka konstitucinių gamtinės aplinkos objektų apsaugos imperatyvų, sukuria prielaidas gamtos išteklių niokojimui ir neracionaliam naudojimui, neužtikrina socialiai pažeidžiamų asmenų grupių interesų, susijusių su mėgėjiška žūkle.

Anot N. Udrėno, jokiais teisiniais ar ekonominiais motyvais nepagrįstas įstatyme įtvirtintas tiesioginis draudimas išduoti leidimus naudoti žvejybos plotą upėse mėgėjiškos žūklės visuomeninėms organizacijoms. „Pakeitus galiojančią kitų valstybių praktika paremtą tvarką ir šios srities valdymą pavedus tiesiogiai valstybės valdžios institucijai, tačiau tuo pat metu neužtikrinus reikalingų finansinių resursų ir administracinių gebėjimų tinkamai kontroliuoti žvejybą upėse, gali kilti neigiamų žuvų išteklių naudojimo, atkūrimo ir apsaugos padarinių, kurie turėtų ilgalaikį neigiamą poveikį gamtai, jos ištekliams”, - tvirtinama Respublikos Prezidentės dekrete. Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas taip pat pažymėjo, kad nėra aiškaus tikslo bei motyvų, kuriais remiantis įstatymų leidėjas apribojo atskirų socialinių grupių, konkrečiai, asmenų, vyresnių negu 62 metai, teisę žvejoti nemokamai privačiuose vandens telkiniuose, nors teisinės valstybės principas reikalauja, jog bet kokie asmenų teisių ribojimai turi būti konstituciškai pagrįsti ir proporcingi siekiamam tikslui.

„Pagal Konstitucijos 127 straipsnio 3 dalį mokesčius, kitas įmokas į biudžetus ir rinkliavas nustato Lietuvos Respublikos įstatymai. Seimo priimtas įstatymas įtvirtina mokesčių už mėgėjų žvejybos leidimus žvejoti valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose dydžius, kartu nustatydamas, kad mokesčio už mėgėjų žvejybos leidimą žvejoti privačiame žuvininkystės vandens telkinyje dydį nustato vandens telkinio savininkas. Jokių maksimalių mokesčio už mėgėjų žvejybos leidimą žvejoti privačiame žuvininkystės vandens telkinyje dydžių ar tvarkos, kaip šis mokestis turi būti apskaičiuojamas ir kuo grindžiamas, Įstatymas nenumato. Toks teisiškai neapibrėžtas reguliavimas sudaro sąlygas neribotai savivalei gamtos išteklių atžvilgiu, piktnaudžiavimui kainomis ir nesąžiningam naudojimuisi turimomis teisėmis, todėl yra koreguotinas”, - teigiama dekrete. Be to, jame taip pat pabrėžiama, kad neigiamus padarinius mėgėjiškos žūklės sektoriui, žuvų išteklių apsaugai ir racionaliam jų naudojimui, keltų ir įstatyme įtvirtintas šios srities valdymo patikėjimas dviem subjektams - Aplinkos ministerijai ir Žemės ūkio ministerijai.

Respublikos Prezidentė Seimo priimtus Mėgėjiškos žūklės įstatymo pakeitimus pasiūlė laikyti nepriimtais.

Po valstybės vadovės dekreto pristatymo už tai, kad Mėgėjiškos žūklės įstatymo pataisos būtų svarstomos iš naujo balsavo 89 Seimo nariai, už siūlymą įstatymą laikyti nepriimtu 23 parlamentarai. Toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Aplinkos apsaugos komitete. Preliminari svarstymo Seimo posėdyje data - birželio 30 d.

LR Seimo kanceliarijos informacija, www.sxc.hu nuotr.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras