BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Savivaldybių vadovai diskutavo apie atliekų tvarkymą

Aplinkos ministerijoje Lietuvos savivaldybių asociacijos taryba svarstė su komunalinių atliekų tvarkymu susijusias problemas. Diskusijoje dalyvavo aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas ir ministerijos specialistai.

Ministras savivaldybių vadovus ragino spręsti atliekų tvarkymo klausimus atsižvelgiant visų pirma į gyventojų interesus. Diskutuodamas su miestų merais apie komunalinių atliekų deginimo galimybes, ministras pabrėžė, kad deginimas turėtų būti paskutinė priemonė ir kad atliekų, kurias galima perdirbti, į deginimo gamyklą keliautų kuo mažiau.

G.Kazlauskas minėjo užsienio šalių patirtį, kur atliekos panaudojamos kaip energijos ištekliai ir iš to gaunama materialinė nauda.

LR Seimo kontrolierius Augustinas Normantas parengė informaciją apie gyventojų skundus, savo iniciatyva atliko tyrimą dėl vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą taikymo vienoje iš savivaldybių ir surašė išvadas bei rekomendacijas, kurios aktualios visoms šalies savivaldybėms.

Aplinkos ministerijos Atliekų departamento iniciatyva į asociacijos tarybos posėdžio darbotvarkę buvo įtrauktas įmokų (rinkliavų) už komunalinių atliekų tvarkymą savivaldybėse taikymo klausimas. Norėta atkreipti merų dėmesį į ydingą rinkliavų nustatymo ir taikymo praktiką, paraginti juos vieniems su kitais dalintis sukaupta gerąja ir blogąja patirtimi, akcentuoti maksimaliai teisingo apmokestinimo už komunalinių atliekų tvarkymą svarbą įgyvendinant atliekų tvarkymo sistemas ir siekiant užsibrėžtų tikslų - mažinti atliekų šalinimą sąvartynuose, paraginti savivaldybes peržiūrėti priimtus sprendimus ir atsižvelgiant į posėdžio metu išsakytą nuomonę, rimtai apsvarstyti galimybes keisti priimtus sprendimus ir iš esmės spręsti kylančias su tuo susijusias problemas ir gyventojų nepasitenkinimą.

Kaip sakė Atliekų valdymo skyriaus vedėja Raminta Radavičienė, Aplinkos ministerijai pastaruoju metu pateikiama daug gyventojų ir valstybės įstaigų nusiskundimų, paklausimų dėl susiklosčiusios situacijos apmokestinant komunalinių atliekų tvarkymą savivaldybėse.

Pagrindinės nurodomos problemos: gyventojams nepastatomi konteineriai (arba pastatomi už kelių kilometrų nuo gyvenamos vietos neinformuojant apie tai gyventojų), tačiau sąskaitos už atliekų tvarkymą pateikiamos; vienodo dydžio mokestis yra skirtingos kokybės paslaugą gaunantiems atliekų turėtojams; nenumatomos lengvatos senyvo amžiaus žmonėms ar ne nuolatos savivaldybės teritorijoje gyvenantiems asmenims; nebendraujama su vietos gyventojais ir ūkio subjektais; neskleidžiama informacija apie komunalinių atliekų tvarkymą, skaičiavimo metodiką ir kt. Gyventojams kreipiantis į savivaldybės atstovus problema dažnai nesprendžiama, gyventojams nepaaiškinama mokesčio už atliekų tvarkymą apskaičiavimo ir taikymo tvarka, jo pagrįstumas ir kt.

Apmokestinimo už atliekų tvarkymą sistema turi būti racionali, nediskriminuojanti ir taikoma atsižvelgiant į faktines aplinkybes. Rinkliava neturi tapti nepagrįsto pasipelnymo šaltiniu, kai nepaisant fakto, kad atliekų surinkimo paslauga dėl savivaldybės, komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratoriaus ar komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą teikiančio atliekų tvarkytojo kaltės neteikiama (ar teikiama netinkamai) arba asmenys nėra atliekų turėtojai, nes atliekų objekte nesusidaro dėl to, kad jis nenaudojamas, rinkliavą vis tiek reikalaujama mokėti.

Vadovaujantis Vietos savivaldos ir Atliekų tvarkymo įstatymais, už komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimą, įskaitant ir įmokos už komunalinių atliekų tvarkymą formos nustatymą ir dydžio apskaičiavimą, atsakinga vietos savivaldos institucija.

Aplinkos ministerijos darbuotojai dar šiemet susitiks su savivaldybių specialistais, kurie tiesiogiai atsakingi už atliekų tvarkymą ir aptars su jais konkrečius veiksmus šalinant darbo trūkumus. Miestų ir rajonų merai pritarė ministerijos iniciatyvai ir pažadėjo imtis priemonių bei šalinti trūkumus.

Aplinkos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras