BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Savivaldybės nepritaria netradicinių angliavandenilių naudojimui jų teritorijose: ar jos bus eliminuotos iš sprendimų priėmimo?

Premjeras Algirdas Butkevičius amerikiečių kompanijos „Chevron” pranešimą apie pasitraukimą iš netradicinių angliavandenilių (skalūnų dujų ir skalūnų naftos) naudojimo konkurso aiškina tuo, kad kompanija gali būti nepatenkinta savivaldybių tarybų galimybe dalyvauti priimant sprendimus dėl leidimo vykdyti numatytą ūkinę veiklą. Anot jo, „Chevron” atsitraukimą paskatino Seimo sprendimas, kuriuo reikalaujama, kad atliktam poveikio aplinkai vertinimui (PAV) pritartų vietos valdžia. Ar turime suprasti, kad sekantis politikų žingsnis - savivaldybių tarybų eliminavimas iš sprendimų priėmimo?

Savivaldybės, kurių teritorijose numatytas netradicinių angliavandenilių naudojimas, iš tiesų neskuba atverti kelio savo žemėse hidraulinio plėšymo technologijai žvalgant ir išgaunant netradicinius angliavandenilius. Spalio 2 d. Jurbarko, Pagėgių, Šilutės ir Tauragės savivaldybėms, buvo išplatintas Aplinkos ministerijos viceministrės D. Matonienės raštas, kuriame reikalaujama, kad per penkias dienas (nuo rašto gavimo dienos) savivaldybės nuspręstų dėl pritarimo Vyriausybės nutarimo projektui, skelbiančiam „Chevron’ą” konkurso nugalėtoju. Be to, rašte teigiama, jog „atsižvelgiant į tai, kad projektas yra individualus teisės aktas, numatomo teisinio reguliavimo pažyma nerengiama ir konsultavimasis su visuomene nenumatomas”.

Reaguodama į šį raštą, Jurbarko savivaldybė spalio 8 dieną atsisakė šiam projektui pritarti, o spalio 9 dieną sušauktas Tauragės rajono savivaldybės tarybos neeilinis posėdis, kurio metu projektui taip pat nepritarta. Šilutės savivaldybė, prieš pateikdama atsakymą, vis gi nusprendė atsiklausti savivaldybės gyventojų. Kol kas apklausos duomenimis didžioji dauguma gyventojų išreiškė nepritarimą.

Pavasarį Seime buvo priimtos Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pataisos, kurias kaip galimą „Chevron” atsitraukimo priežastį mini p. A. Butkevičius. Pagal šiuos priimtus teisinius dokumentus privalomos poveikio aplinkai procedūros turi būti taikomos visiems, tiek žvalgomiesiems, tiek gavybos gręžiniams. Pats poveikio aplinkai vertinimas verslo subjektams, ketinantiems vykdyti numatomą ūkinę veiklą, nėra didelė kliūtis, net jei ta veikla ir neatitinka aplinkosaugos reikalavimų. Taip yra dėl to, kad poveikio aplinkai vertinimą (PAV) atlieka privačios institucijos pagal verslininkų užsakymą. Ko gero galima sakyti, kad tai yra dokumentus ruošiančios ir už tai gaunančios pinigus įmonės, o ne aplinkos ar visuomenės sveikatos specialistai. Jie turbūt negautų užsakymų, jeigu jų išvados būtų neigiamos. Aplinkosaugininkų bei teisininkų patirtis rodo, kad objektyvių PAV procedūrų tikėtis būtų naivu.

Tačiau kol kas gana svarbų balsą priimant sprendimus dėl ūkinės veiklos vykdymo jų teritorijose turi savivaldybės. Poveikio aplinkai vertinimo įstatymas savivaldybėms palieka tokią teisę. Tad nenuostabu, kad priėmus jau minėtas įstatymo pataisas, dėl kurių privalomos poveikio aplinkai procedūros turi būti taikomos visiems, tiek žvalgomiesiems, tiek gavybos gręžiniams, po kelių dienų Seime užregistruotos kitos - antidemokratiškos PAV įstatymo pataisos, pagal kurias siūloma panaikinti įstatymo straipsnį, suteikiantį teisę savivaldybių taryboms sustabdyti pavojingą aplinkai ir žmonių sveikatai veiklą. Taip iš vietinių žmonių būtų atimta paskutinė galimybė bent kiek dalyvauti sprendimų jiems labai aktualiais klausimais priėmimo procese. Panašu, kad „Chevronui” pavojingos ne pačios PAV procedūros, o tai, kad jas atliekant, savivaldybė turi galimybę motyvuotai stabdyti planuojamą ūkinę veiklą. Motyvų tikrai netrūksta - visa eilė oficialių ES ir Lietuvos dokumentų, patvirtinančių netradicinių angliavandenilių grėsmę aplinkai bei žmonių sveikatai.

Savivaldybių eliminavimą iš sprendimų priėmimo PAV procedūrų metu numatyta svarstyti Seime šį rudenį.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

G.2013-10-09 14:50

Premjeras: „Dėl „Chevron“ Lietuva turės iš naujo įvertinti šalies įstatyminės bazės patrauklumą“

http://www.ekspertai.eu/premjerasdelchevronlietuva-tures-is-naujo-ivertinti-salies-istatymines-bazes-patraukluma/

Ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus nuomone, amerikiečių kompaniją „Chevron“ iš skalūnų dujų žvalgybos konkurso trauktis paskatino Seimo sprendimas, kuriuo reikalaujama, kad atliktam poveikio aplinkai vertinimui (PAV) pritartų vietos valdžia.

„Galiu pasakyti savo nuomonę, tikrai tai nebuvo išsakyta „Chevron“ atstovų. Aš manau, kad viena pagrindinių (pasitraukimo, – Elta) priežasčių buvo, kada buvo pakeistas įstatymas, kuriame yra numatyta atlikti poveikio aplinkai vertinimą, ir tas poveikio aplinkai vertinimas turi būti patvirtintas savivaldybių tarybose. Žinau, kad to krašto savivaldybių tarybos ir merai yra nusiteikę neigiamai prieš „Chevron“ investicijas, ir manau, kad tai yra viena pagrindinių priežasčių (…)“, – „Laisvajai bangai“ sakė premjeras.

Planuojamos ūkinės veiklos PAV įstatymo papildymo projektą Seimas priėmė gegužės pabaigoje. Už šias pataisas balsavo 80, susilaikė 23 Seimo nariai.

Kalbėdamas „Laisvajai bangai“ premjeras paneigė, kad „Chevron“ galėjo atbaidyti Seime planuoti aukšti skalūnų dujų gavybos mokesčiai.

„Galiu pasakyti, kad šitas įstatymas nėra priimtas ir susitikimo metu su „Chevron“ vadovais, kurie buvo pas mane atvykę, aš jiems garantavau, kad Vyriausybės pozicija yra aiški, ir šitas mokestis bus toks, kokie yra kitose šalyse, ir aš, netgi gal viršydamas įgaliojimus, pasakiau, kad, mano manymu, pagal mūsų turimą informaciją, tai turėtų būti 15 proc., jau kada yra sukauptas apmokestinamasis pelnas, bet, kol vykdoma investicija, jie mokėtų dar 50 proc. sumažintą pelno mokestį“, – detales atskleidė premjeras.

A. Butkevičius taip pat teigė jau anksčiau žinojęs apie „Chevron“ nusiteikimą atsisakyti skalūnų žvalgybos Lietuvoje.

Ministras pirmininkas sakė, kad po tokio „Chevron“ sprendimo Lietuva esą turės iš naujo įvertinti šalies įstatyminės bazės patrauklumą, todėl konkursas bus skelbiamas tik po kurio laiko.

Eltos, „ekspertai.eu“ inf.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras