BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Saulės dovana žmonijai

Važiuojant iš Utenos į Vilnių, netoli sostinės stovi modernus UAB „Arginta” pastatas. Bendrovė, veiklą pradėjusi Vilniuje, garažuose, išaugo į didžiulę metalo apdirbimo įmonę, naudojančią modernias metalo apdirbimo stakles, metalo pjaustymas atliekamas lazeriu. UAB „Arginta” gerai žino vandens tiekimo ir nuotekų valymo bendrovės. Įmonė projektuoja ir pagamina sudėtingus vandenvalos įrengimus, užsienio elektrovežiams - apdailos elementus, kitus metalo dirbinius. Prieš trejus metus UAB „Arginta” pradėjo montuoti saulės jėgaines iš fotovoltinių plokščių, jėgainių įtampos keitiklius ir kitą įrangą.

Su UAB „Argina” aukštųjų technologijų projektų vadybininku Eimantu Milteniu lankėmės Utenos rajono Tauragnų seniūnijos Vilkablauzdės saulės energijos jėgainėje. Eimantas pasakojo, kad Utenos rajone tai pirmoji individuali 30 kW galios saulės jėgainė. Kaimynystėje dar šiemet bus pastatyta antroji tokio pat pajėgumo jėgainė.

Trisdešimties kW jėgainė su į pietų pusę nukreiptu stovu kainuoja 170 tūkstančių litų, o su besisukančiu pagal saulės judėjimo kryptį stovu - 230 tūkstančių litų. Pastaroji sugeneruoja elektros energijos trečdaliu daugiau. Kovo mėnesį pradėjusi veikti jėgainė yra su savaime besisukančiais stovais.

Vilkablauzdės saulės jėgainės fragmentas

Vilkablauzdės saulės jėgainės fragmentas

Elektrinėms, kurių galia ne didesnė kaip 30 kW, patvirtintas superkamos elektros energijos kainos tarifas - 1,44 Lt už kWh. Toks tarifas galioja dvylika metų nuo jėgainės darbo pradžios. Pavyzdžiui, jei jėgainė bus paleista 2013 metais ar vėliau - galios minėtas tarifas. Paskaičiuota, kad saulės jėgainė pagal dabar patvirtintas elektros energijos supirkimo kainas atsiperka per šešerius-septynerius metus. Likusius penkerius ar šešerius metus ji savininkui neš pelną. Jėgainė praktiškai nereikalauja remonto, didesnės priežiūros ir mūsų gamtinėmis sąlygomis dirbs 25-30 metų ar ilgiau.

Paklaustas, ar negalima statyti galingesnių jėgainių, Eimantas Miltenis paaiškino, kad galima, tačiau galingesnių saulės jėgainių elektros energiją reikėtų parduoti aukcione, jo vedimo tvarka neįforminta. Paprastai žmonės stato jėgaines iki 30 kW. Į klausimą, ką galima nuveikti su 30 kW jėgaine, Eimantas atsakė, kad yra paskaičiuota, jog tokio pajėgumo saulės jėgainės mūsų sąlygomis pagamintos metinės elektros energijos pakaktų 100 butų namui.

„Žmonėms santaupas investuoti į saulės jėgaines dabar labai palankios sąlygos“

Eimantas Miltenis: „Žmonėms santaupas investuoti į saulės jėgaines dabar labai palankios sąlygos“

Atsakydamas į abejones, kad Lietuvoje mažai saulėtų dienų, Eimantas remiasi kaimyninių šalių patyrimu. Vokietijoje sąlygos panašios, kaip ir Lietuvoje. Nebūtini tiesioginiai saulės spinduliai, fotovoltiniai moduliai saulės šviesos bangas verčia į pastovią elektros energijos srovę. Netoli esantis įtampos keitiklis šią srovę verčia į kintamąją ir kabeliu perduoda į elektros liniją.

Neišsigąsti kainos

Saulės jėgainės elektros energijos savikaina apie tris kartus viršija pardavimo kainą. Eimantas Miltenis teigė, kad dabartinė savikaina aukšta, elektros energijos kaina didele dalimi kompensuojama. Technologija nauja, todėl ji sparčiai pinga. Per artimiausius dešimt metų fotovoltiniai moduliai atpigs dvigubai, gal ir daugiau. Tobulinami ir patys moduliai. Pinga įtampos keitikliai ir elektros energijos akumuliavimo įrenginiai. Manoma, kad per dešimt metų saulės energijos jėgainių elektros savikaina prilygs bendros elektros energijos pardavimo kainai arba bus už ją žemesnė.

Vilniuje UAB „Precizika-MET SC” specializuojasi fotovoltinių elektrinių modulių gamyboje, įrengta pirmoji Lietuvoje eksperimentinė monokristalinio silicio saulės elementų gamybos linija. Trumpiau tariant, Lietuva tampa technologijos tobulintoja ir saulės elektros jėgainių gamintoja.

Saulės elektros jėgainėms nereikia pirkti kuro, gaminti biomasės. Saulė dovanoja mums elektros energiją, tereikia mokėti ją pasiimti. Jėgainės ekologiškos, nekelia triukšmo, neskleidžia jokių bangų.

Kaimynų patirtis skatina

Vokietijoje - 80 milijonų gyventojų, vidutiniškai vienam gyventojui saulės jėgainėse įrengta 230 vatų, o Lietuvoje 3 vatus įrengto galingumo planuojama pasiekti apie 2020 metus. Italijoje praėjusiais metais saulės jėgainės gamino tiek elektros energijos, kiek jos gamintų trys branduoliniai reaktoriai. Važinėjantys po Vokietiją mato, kad maždaug ant kas trečio namo stogo sumontuota saulės elektros jėgainė.

Saulės jėgainės paplitusios Danijoje, Belgijoje, Šiaurės Europos valstybėse. Eimantas Miltenis pasakojo, kad Lietuvoje leidimai asmenims statyti saulės jėgaines išduodami jau gerokai greičiau. Tai skatina kaimyninių šalių patirtis ir geros elektros energijos supirkimo kainos. Žmonėms šiuo metu tai pelninga turimų santaupų investicija.

Algimantas Stanaitis

“Utenos apskrities žinios”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Darius2012-06-14 17:15

Aha. Leis čia mum, lietuviam, “išsidirbinėti” ir statytis ant namų saulės jėgaines, vėjo malūnus. Juk čia energetinė nepriklausomybė ir dar parduodi energija, tai reiškia užsidirbi. Ne ne ne ir ne!!! Taip negalima, reik turėti vieną gigantą, kad galėtum visą liaudį kontroliuoti.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras