BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Saugomų teritorijų įstatymo svarstymas Liberalų sąjūdžio frakcijoje

Iš ties intriguojanti mintis. Dar 2006 LR Konstitucinis teismas detaliai išaiškino tesinius šio klausimo aspektus. Gamtosaugos naudai. Diskusijoje dalyvavo LR Aplinkos ministras G.Kazlauskas, STT direktorė R.Baškytė, Lietuvos miškų savininkų valdybos pirmininkas dr.A.Gaižutis, Visuomeninės kraštotvarkos draugijos pirmininkas R.Kiltinavičius, VU Geografijos ir kraštotvarkos katedros vedėjas prof. P.Kavaliauskas, p.R.Klimas, prof. J.Bučas, prof. S.Karazija. Kaip matote, fronte surinkta “sunkioji artilerija”.

Judėjimą “Už gamtą” atstovavo vadovas dr.A.Knystautas bei steigėjas dr. T.Kovėra. Dalyvavo keli kitų NVO atstovai. Diskusija atskleidė gana pavojingus vandenis, tekančius gamtosauginės politikos vingiais. Pirma, kas nustebino “gamtosauginę” diskusijos dalyvių dalį buvo apeliacija į Konstituciją ir žmogaus teises. D.Kuodytė paaiškino, jog tai klaida. Įžanginiame žodyje buvo pareikštas noras, kad diskusijos dalyvių nuomonės artėtų viena prie kitos.

Trumpą įžanginį žodį tarė Aplinkos ministras G.Kazlauskas. Išsamiau padėtį nušvietė STT (Saugomų teritorijų tarnyba) direktorė R.Baškytė. Iniciatyva buvo perduota į prof.J.Bučo bei p.R.Klimo rankas. Jiedu paaiškino susirinkusiems, kad Saugomų teritorijų įstatymas neorientuotas į žmogų. Jame, esą, numatoma tik gamtos apsauga. Gamtosauga turi tarnauti žmogui, teigė jie. Kažkaip padvelkė sovietiniu “gamtos užkariavimo” raugu. Kolegos iš įvairių organizacijų negalėjo paslėpti nusivylimo ir pasipiktinimo. Dalį taškų ant “i” sudėjo prof. P.Kavaliauskas. Detaliai papasakojęs apie įstatymo rengimą, jis konkrečiais pavyzdžiais parodė, jog prof. Bučo argumentai, švelniai tariant, neįtikinami. Ir asmeniškai pridūrė, jog anksčiau bent “iš dalies” gerbęs šį žmogų, dabar jau tikrai negerbs visiškai, nes jis atvirai meluoja.

Dr.A.Gaižutis, kaip ir galima tikėtis, reikalavo teisių elgtis miške kaip nori, jei jis tavo. Naikinti visus apribojimus, užmiršti gamtosaugą. Ir kaip paprastai operavo grėsmingais skaičiais - šimtai tūkstančių privačių miško savininkų yra didžiulė jėga, jie savo teises turi gauti (skaityk - savivaliauti Lietuvos nacionaliniame pavelde).

Graudžią giemę apie kraupias nelaimes, tykančias vargšų žmonių, gyvenančių saugomose teritorijose, sugiedojo Visuomenės kraštotvarkos draugijos pirmininkas p.R.Kiltinavičius. Kaip įprasta, kalba sukosi apie Krekenavos regioninį parką ir jo nelaimes. Išlaukusi tiesiog puikią “Julia Lambert” pauzę, R.Baškytė oratoriui ir diskusijos dalyviams parodė akivaizdžiai suklastotas nuotraukas, kurios buvo naudojamos skunduose prieš gamtosaugos pareigūnus. Tai buvo kone diskusijos kulminacija.

D.Kuodytė bandė valdyti aistras, ir priminė susirinkusiems, jog žmogus - bioįvairovės dalis. Čia vėl teko įsikišti R.Baškytei ir paaiškinti, jog žmogus nėra jos dalis, jis tik privalo bioįvairovę saugoti. Judėjimas “Už gamtą” lenkia galvą prieš šią principingą gamtosaugininkę ir puikią specialistę.

Judėjimo steigėjas Tomas Kovėra atsakė D.Kuolytei ir kitiems, norintiems keisti Saugomų teritorijų įstatymą. D.Kuodydtė teigė, jog apie 200 žmonių jai skundėsi, kad gyventi saugomose teritorijose labai sunku. Tad ji privalo reaguoti. T.Kovėra atsakė, jog po Judėjimo “Už gamtą” peticija, kurioje siekiama riboti miškų kirtimus pačiu paukščių perėjimo įkarščiu, pasirašė jau virš 10.000 Lietuvos žmonių, bet nesimato, kad valdžia į juos kreiptų dėmesį. O 200 susirūpinūsių savo gerbūviu (tegu ir klastočių forma) - jau pavojaus signalas.

Pasisakę kiti NVO atstovai antrino R.Baškytės, P.Kavaliausko mintims  apie gamtosaugos prioritetus. Įdomu, jog į diskusiją nebuvo kviečiami Seimo Gamtos apsaugos komiteto nariai. Savo noru atvyko p.A.Stancikienė ir komiteto pirmininkas p. Šimėnas.

Argumentuotai atsakė į daugelį svarsytų klausimų A.Stancikienė. Diskusiją baigė p.Šimėnas. Balansuotai ir argumentuotai. Sekantis posėdis šia tema, organizuojamas Seimo Gamtos apsaugos komiteto, vyks gegužės 4 d.

Algirdas Knystautas
2009.04.28

Šaltinis: Judėjimas “Už gamtą”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras