BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Saugomose teritorijose siūloma statyti tradicinius pastatus

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM pradėjo vykdyti projektą „Etnografiniams Lietuvos regionams būdingų tradicinės architektūros pastatų, pastatų elementų katalogo parengimas ir pristatymas saugomose teritorijose”. Bus parengti penki Lietuvos regionams būdingos tradicinės architektūros katalogai. Siekiama, kad nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose daugiau būtų statoma tradicinių sodybų.

Projektas skirtas norintiems pasistatyti ar rekonstruoti sodybas Vakarų Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionuose. Katalogai bus naudingi visiems, besidomintiems etnografiniais Lietuvos regionais bei tradicine architektūra.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės, siekiame informuoti visuomenę apie Lietuvos tradicinę architektūrą saugomose teritorijose, prisidėti prie jos išsaugojimo, taip pat suteikti galimybę naujakuriams ir tiems, kurie planuoja rekonstruoti sodybas, pasisemti idėjų, patikrintų mūsų protėvių gyvensenos ir laiko. Žengdami su moderniu gyvenimu turėtumėme išsaugoti vertingą savastį, o tęsdami tradicijas - formuoti darnią aplinką.

Katalogus sudarys šios dalys: istorinė dalis, tradicinės architektūros pastatų ir elementų pavyzdžių dalis, projektavimo ir statybos darbų organizavimo bei vykdymo dalis. Bus pristatomi ir naujų sodybų projektai, sukurti pagal tradicinės statybos dėsningumus. Tai nebus baigti architektūriniai projektai, o tik pavyzdžiai, kuriais norima diegti teisingą požiūrį į tradiciją. Šimtmečius tobulinta statyba įkūnija žmogaus ir gamtos santarvę, grožio ir naudos vienovę.

Projektu siekiama supažindinti su tradicine Lietuvos architektūra: pastatais, pastatų priklausiniais, puošybos ir apdailos elementais. Bus parengti minėtiems Lietuvos regionams būdingų tradicinės architektūros pastatų ir architektūros elementų katalogai, taip pat saugomose teritorijose surengti seminarai, kurių metu katalogai bus pristatomi vietiniams gyventojams ir plačiajai visuomenei.

Kaip informavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, jau yra išleistas tradicinės architektūros katalogas „Kaimo statyba: Rytų Aukštaitija”, kurio pavyzdžiu bus leidžiami ir kiti penki skirtingų regionų katalogai. Leidinyje pateikiami dvylikos naujų sodybų projektai, jų istorinis kontekstas, projektavimo ir statybos darbų aprašas. Sodybų projektai romantiškai pavadinti dvylikos mėnesių vardais. Šis katalogas - šviečiamoji pagalbinė priemonė, skirta architektams, naujakuriams, saugomų teritorijų darbuotojams ir visiems, besidomintiems Rytų Aukštaitijos architektūra. Katalogo „Kaimo statyba. Rytų Aukštaitija” elektroninę versiją galite rasti Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos interneto svetainėje (http://www.anp.lt/images/Dokumentai/Leidiniai/kaimo_statyba-rytu_aukstaitija.pdf).

Planuojamuose išleisti Vakarų Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos kataloguose taip pat bus aiškiai pateikta informacija, konkretūs projektiniai pasiūlymai, planai, spalviniai sprendimai, statybos technologijos. Šiuose kataloguose, skirtingai nei teisiniuose reglamentuose, bus pasiūlytas patrauklesnis, patogesnis bei kūrybiškesnis būdas sodybų projektavimui ir statybai.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras