BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šalin biurokratiją - daugiau ekologiškumo ekologiniame ūkyje…

Atidesni mūsų šios interneto svetainės (www.organic.lt) skaitytojai, tur būt, pastebėjo, kad kurį laiką neparašau apie Tatulos programos išvažiuojamame išplėstiniame Tarybos posėdyje, š.m. birželio mėnesį, inicijuotos tarpinstitucinės darbo grupės posėdžius, darbus. O juk taip buvome užsimoję… Kaip žinia, pora tos tarpinstitucinės darbo grupės posėdžių, ir, manau, labai naudingų, įvyko. O toliau… O toliau, manau, kol kas nėra prasmės jų šaukti, nes pati Žemės ūkio ministerija pagaliau sukruto šaukti, jau savarankiškai, panašius posėdžius, kuriuose dalyvauja taip pat ir tie patys žmonės, Lietuvos ekologinio judėjimo vadovai.

Štai prieš keletą savaičių Žemės ūkio ministerija sukvietė siauresnį ratą žmonių į pasitarimą. Kuris nebuvo ramus, nuomonės buvo išsakomos jau visu įkarščiu… Nes berti kaip žirnius į sieną jau tikrai yra pabodę. O jau vakar (2011-10-25) ministerija sukvietė visą darbo grupę (jos sudėtis ČIA), kurią Žemės ūkio ministras buvo sudaręs prieš gerus metus.

Šiuose ministerijos posėdžiuose taip pat yra bandoma indentifikuoti problemas ekologiniame žemės ūkyje, sprendžiama, kaip taisyti klaidas, ypač sistemines.

Žinoma, jei reikalai taip rutuliosis kaip pastaruoju metu, minėta suformuota tarpinstitucinė darbo grupė gali pabūti ir rezerve. Esmė juk ne darbo grupėse - esmė, kad reikalai pajudėtų.

Juk, be svarbių klausimų, dėl ko inicijavome minėtą tarpinstitucinę darbo grupę, šiais metais, ypač paskutiniu laikotarpiu, matome labai suaktyvėjo ir kitkas - suaktyvėjo Lietuvos ekologinio judėjimo niekinimas, gal net šmeižimas. Taip, kalbu apie atvirą, galingą šmeižimo bangą. Jau vien dėl to buvo būtina patiems gerai pasižiūrėti, kas yra iš tiesų mūsų ekologiniuose ūkiuose.

Bet svarbiausia, plėtra sustojo ir dėl kitų dalykų - tiesiog kaimo žmones gąsdina vis didėjanti biurokratija tiems, kurie dorai darbuojasi ekologiniuose ūkiuose. Vietoje to, kad griežtai būtų nubausti pažeidėjai (jų yra), ta biurokratija yra kankinami ir dori žmonės, kurių, manau, yra dauguma.

Aš daug kartų esu minėjęs, kaip mums Lietuvoje reikia to prancūziško pavyzdžio įstatymo, kada savireklama iš viso nėra įmanoma (kaip sakoma pažeidėjams būtų antrankiai…). O tas, manau, tiktų ir mums, kaip daug kartų minėjęs esu… Bet mūsų atveju, manau, tiktų ir kitu klausimu (o to kito klausimo, manau, nei tokie prancūzai, nei vokiečiai ir neturi), t.y. atvejais, kai ekologiniai ūkiai nevykdo pagrindinių reikalavimų ekologinėje gamyboje. Štai ir vakar Almantas Kranauskas (Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas) pasitarime patvirtino, pasakodamas apie iniciatyvą ženklinti sveikai mitybai tinkančius produktus. Jis čia kalbėjo apie chemizuotus produktus, kas mums nėra įdomu, bet taip pat patvirtino, kad tam produktui, jo ženklui, kuris jau veikia Švedijoje, absoliučiai nėra biurokratijos. O jei kas sugalvotų pasinaudoti tuo ženklu tam neturėdamas teisių (kuris nedirba pagal taisykles, kurias atspindi tas ženklas), būtų stipriai nubaustas, net grėstų kalėjimas iki 2 metų.

O mes Lietuvoje, manau, einame kasdien ir vis stipriau, tik biurokratijos didinimo keliu. O ne griežtų nuobaudų nusikaltusiam keliu (ta yda, manau, plačiai, kaip koks vėžys kūne, kerojasi visame Lietuvos ūkyje). Jau matome, kad į ekologinį judėjimą įjungta ir Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos. Kam tai būtų reikalinga, jei nusikaltęs ūkininkas kiekvienu atveju būtų stipriai nubaustas tam įtvirtinta teisine tvarka. Ne, galvojame, kad tokius klausimus galima išspręsti didinant biurkratiją.

Mes manome, kad dėl to kenčia dori ūkininkai, o prisiplakėliai lengvai randa, kaip sakoma, spragas. Nesąžiningą žmogeliuką sustabdyti, manau, net didelė biurokratija nėra pajėgi, o dorąjį, manau, sunaikina…

Aš nekalbu kam mūsų judėjime reikalinga Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ar Valstybinė augalų apsaugos tarnyba. Taip, jos, kaip ir Ekoagros, ne tik gali, bet ir turi tikrinti ekologinius ūkius pagal savo metodikas. Būtent, kad to griežtumo nebuvo - štai, manau, ir galėjo prie mūsų ekologinio judėjimo ir pabandyti prisiplakti tie, kurie čia nėra pageidaujami, t.y. tie, kurie atsiranda ten (kaip sakoma „tut kak tut”), kur pajunta lengvus pinigus. Gi doram ūkininkui, pirma, jie nėra lengvi. Antra, jie nei iš tolo nėra pakankami. Juk, pavyzdžiui, ekologinė daržininkystė jau ant išnykimo ribos, kai kompensacinės išmokos už pasėlius nepadengia nei pusės kaštų, pavyzdžiui, pasėlių ravėjimui… O yra ir kitų išlaidų, kurios netapačios, t.y. ženkliai didesnės nei yra ne ekologiniame ūkyje (ekologiškos sėklos, alternatyvios priemonės augalo mitybai ir t.t., ir pan.). Šiandien tos kompensacinės išmokos turėtų būti bent du kartus didesnės… Pagaliau jos ne ūkininkui, o valgytojui, nes ekologiškų daržovių neteks ne ūkininkas (jis sau užsiaugins, jei jam reikės), o vartotojas.

O štai sudarius šiltnamio sąlygas tam nesąžingam žmogeliukui ir turime tą išpūstą burbulą prieš ekologinį judėjimą. O jis kerta doram ūkininkui.

Atskira kalba apie pačią ekologinę gamybą mūsų šalyje. Apie dirvožemio pamaitinimą. Tuos klausimus Tatulos programa stengiasi nepraleisti nei vienos progos, siekiant pataisyti ekologinio žemės ūkio taisykles… O tai siejama ir su kompensacine išmoka ekologiniams pasėliams. Kai kas mano, kad tai du atskiri, tarpusavyje nesusisiejantys dokumentai (ekologinio žemės ūkio taisyklės ir priemonės administravimo taisyklės, kai jose kalbama apie kompensacinę išmoką už ekologinius pasėlius)… Mes gi manome, kad tais klausimais seniai diskusijų jau neturi būti. Dirvožemio pamaitinimo, t.y. augalų kaitos klausimas (ankštiniais augalais, kurie galėtų pamaitinti viso ūkio dirvožemį bent kas kelis metus) tiesiogiai yra sietinas su kompensacine išmoka tokio pobūdžio pasėliams.

Ir dar kartą. Šalin biurokratiją. Jei yra nusikaltimas - bauskime nusikaltusįjį pačia griežčiausia teisine forma. Kad tai gerai iš anksto žinotų žmogus, kuris ateina į judėjimą vienu tikslu - pasipelnyti nusikalsdamas. Jų, manau,yra vienetai. Tad dėl tų vienetų negadinkime gyvenimo doriems ūkininkams. Tai, kas su ta biurokratija yra pasiekta šiandien - iš tiesų yra nepakeliama. Ir tik nesugalvokime dar didesnės biurokratijos. Būtent drastiškų priemonių nebuvimas nusikaltusiam, o biurokratijos našta - dorajam, iš dalies ir sustabdė ekologinį judėjimą. Ypač patį smulkųjį ekologiškų maisto produktų perdirbėją. Išnyko, visiškai išnyko galimybė išvirti vartotojui puodą valgomųjų burokėlių ar užraugti kibirą agurkų, sudžiovinti saują vaistažolių. Tai, manau, tolygu nusikaltimui. Deja, taip.

Bet, visgi, sugebėkime atskirti nusikaltimą nuo konsultavimo stokos Lietuvos ekologinio ūkio ūkininkui. Nuo mokymo stokos. Pirmiausia, kad be akademikės, poros profesorių ir dar keletos Lietuvoje jau neturime kas gali mokinti ūkininką (jei nekalbame apie pradžiamokslį), kuo pasitikėtų toliau pažengęs, bet daug klausimų turintis ekologinio ūkio ūkininkas. Tad šioje vietoje yra spragų ir pas dorą ūkininką. Bet padėkime jam, o ne terorizuokime jį biurokratijos našta.

Pagaliau sustokime su tuo stengimusi pastaruoju metu „apginkluoti” sertifikavimo įstaigos darbuotoją pertekline teisine baze. Tai ir pasėlių tankio lentelės, ir panašiai… Kad, neva, tai vienintelė atspirtis, kad žmogeliukas nepasėjęs, nepasodinęs nieko, negalėtų laimėti teisme atitinkamos bylos…. Bet taip ir iki absurdo galima nueiti, jei šiandien Lietuvoje tik tokiu būdu galime sustabdyti atvirai žulikavojantį (o gal jau visiškai nepasitikime teismais mūsų… Va jei būtų toks atvejis, tai ir skalambinkime garsiai, vietoje minėto persistengimo…) O ar pagalvojame, kad tai jau gavosi mūsų visiško bejėgiškumo išraiška. Ta prasme, jau, manau, nusiritome, tad ar dar reikia ristis žemyn… Manau, šioje vietoje daugiau turime pasitikėti sertifikavimo įstaigos darbuotoju, bent taip turėtų būti, to turime siekti. Tokiu atveju visada pavyzdžiu parodau krepšinio varžybų teisėją, kai jo sprendimas būna galutinis… O ne kažkur teismo posėdžių salėse, juo labiau ne kažkur veizėtojų suoluose…

Almonas Gutkauskas

www.organic.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras