BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rūšiuoti šiukšles būtina, todėl padėkime patys sau


Šiukšlės… Jos neatsiejama kasdienės žmogaus buities ir esybės dalis. Kur bepažiūrėsi, jei tik neprižiūrima ir netvarkoma – aplinka paskendusi šiukšlėse. Pastaruoju metu daug kalbama apie ekologiją, švarą, šiukšlių rūšiavimą. Bet leiskit pastebėti, jog tai tik populizmo ir priešrinkiminių temų vaikymasis ir daugiau nieko. Tačiau negalima atmesti ir tikrai nuoširdžiai besistengiančių žmonių pastangų, kurie vienokiais ar kitokiais būdais stengiasi rūšiuoti šiukšles ir palaikyti švarą aplink save, savo miestuose, šalyje.

Tik tai turėtų rūpėti kiekvienam visuomenės nariui ir kiekvieną kartą jis turėtų pagalvoti prieš numesdamas šiukšlę ne tam skirtoje vietoje. Juk visiems smagiau vaikščioti švariomis gatvėmis, parkais ar miškais, atvykus prie ežero ar kitos sielai mielos vietos, rasti ten švarą ir tvarką.

Gamta, kiek sugeba, pati kovoja su mūsų šiukšlėmis ir jas naikina. Vienų šiukšlių utilizacijai pakanka kelių dienų, savaičių, mėnesių, kitoms gi prireikia metų ar net kelių. Kalbėdami apie ekologišką (subalansuotą) gyvenimo būdą, turime įsisąmoninti, kad šiukšliadėžėje yra daug vertingos antrinės žaliavos, kuri gali ir turi būti pakartotinai panaudota. Plastikas, plastikiniai buteliai gali nesuirti apie 100 metų, o šios žaliavos mes naudojame labai daug ir net nesusimąstome apie tai, kokią žalą ji kelia visai mus supančiai eko sistemai. Būdų šiai kovai galima rasti įvairių – atliekas rūšiuojant, renkant, priduodant į perdirbamųjų atliekų surinkimo punktus. Jau nekalbant apie tai, kad perdirbus plastiką į granules ir vėl jas naudojant gamyboje sunaudojama apie 2/3 mažiau energijos ir pirminių gamtinių išteklių (naftos ir gamtinių dujų), kurių atsargos nenumaldomai ir katastrofiškai senka. Kuo daugiau gamyboje naudojama antrinių žaliavų, tuo daugiau sutaupoma gamtinių išteklių. Dažnai žmogui pritrūksta elementaraus suvokimo, žinių ar bent mažos paskatos teisingo sprendimo link. Būtų šaunu, jei prie visų eilinių piliečių pastangų prisidėtų ir mūsų Lietuvos „dėdės“ nuo kurių priklauso begalė sprendimų. Esant norui, nėra sunku sukurti įstatyminę bazę ar efektyvią skatinimo programą šiukšlių rūšiavimo plėtrai.

Plastikinių butelių rūšiavimo problema – skaudžiausia socialiai atsakingos visuomenės svarstytino klausimo dalis. Šių produktų išmetami kiekiai gąsdina aktyvius aplinkosaugos veikėjus. Jų rinkimas ar, sukaupus, vežimas į surinkimo punktus kelia vartotojams nemažai problemų ir nepatogumų. Todėl tam reikalingas sprendimas, padėsiantis išspręsti šią problemą. Šios problemos sprendimas ganėtinai paprastas – tereiktų plastikinius butelius tiesiog suspausti (supresuoti). Kol kas šį veiksmą vartotojai bando (jei bando) atlikti tiesiog mechaniškai – spausti rankom, kojom ar kitais būdais pasitelkti vaizduotę. Ne visiems šis metodas gali būti priimtinas. Tačiau galimas kitas sprendimo būdas – pasitelkti pagalbon įrenginį / buitinį „presiuką“, kuris susilietų su namų ūkio visuma. Tai galėtų būti baldas ar įmontuojamas įrenginys, kurio pagalba galima būtų supresuoti plastikinius butelius ar skardines. Šis įrenginys namų ūkiams galėtų būti kompensuojamasis priedas už tam tikrą mokestį, be jo (pvz., kaip atlyginimas už pristatytas rūšiuojamas buitines atliekas) ar kitokia tvarka įgyjamas namų apyvokos įrenginys. Pasvarstykime kokį pranašumą siūlo nagrinėjamas produktas. Nusipirkę pakuotę (6 vnt. po 1,5 l), sakykime, mineralinio vandens ir suvartojus jos turinį, minėti buteliai į turimą šiukšliadėžę ar 30 l turimą šiukšlių maišą tikrai netilps. Jie spintelėje grius klius ir erzins šeimininkus tol, kol jie per kelis kartus nebus išnešti ir neišmesti į tam skirtus konteinerius. Presiuko pagalba be jokio vargo juos suspaustume ir galėtume į tą patį 30 l šiukšlių maišą sutalpinti apie 32 vnt. jau suspaustų plastikinių butelių, o gėrimų skardinių dar daugiau.

Lengva įsivaizduoti daugiabučio namo gyventojų ir jų turimų plastikinių butelių kiekį. Ir jei plastikiniai buteliai būtų visuotinai surenkami į jiems numatytus konteinerius jau suspausti, tarnybos, surenkančios konteinerių turinį, nevežiotų juose „oro“.

Pamąstykim, vienu ėjimu juos galėtume išnešti ir nereikėtų vaikščioti N… kartų. Šis įrenginys gaila, bet neišspręstų tradicinių šiukšliadėžių atsisakymo klausimo, tačiau plastikinių butelių ir skardinių presavimo įrenginys leistų tvarkingai rūšiuoti šias atliekas. T. y., suspausti plastikiniai buteliai ir skardinės užimtų 2,5-3 kartus mažiau vietos, o tai atitinkamai sumažintų jų transportavimo kaštus. Būtų sunaudojama mažiau kuro ir tuo pačiu į atmosferą mažiau išmetama anglies dvideginio. Gyventojai, patys vežantys plastikinius butelius į supirkimo vietas, galėtų be didesnių pastangų vienu kartu išvežti didesnį jų kiekį. Kaip bebūtų, tam reikia ir „dėdžių“ bendro suvokimo apie tokių pagalbinių priemonių, sprendžiančių kasdienes vartotojų ūkių problemas reikšmę ir postūmio įgyvendinant ekosistemos švarinimo ir atsakingo vartojimo klausimą.

Taip pat laimėtų ir įmonės, kurios išveža surūšiuotas šiukšles į perdirbimo bendroves. Sumažėję transportavimo kaštai leistų sumažinti ir šiukšlių išvežimo kainą, kas labai aktualu jau dabar. Tik kartu mes galime pakeisti Lietuvą ir padaryti ją ne tik švaresne, bet tuo pačiu ir užauginti kartą, kuri jaustų atsakomybę už tai, ką paliks ateities kartoms.

KTU absolventų komanda ,,Žalieji“: N. Vaidelys, Ž. Jagminas, O. Antanaitis, P. Jasinskas. I. Jucaitytė

Šis straipsnelis atitinka Ekonaujienų srauto kriterijus ir dalyvauja konkurse “Žalioji plunksna

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (7)

as2011-02-21 17:31

kas is to rusiavimo, jei atvaziuoja konteineriu turinio surinkimo sunkvezimiai ir viską i viena kruva sumeta?:)

Vaida2011-02-21 18:11

Hm… nepatiriu jokiu nepatogumu spausdama skardine ar plastmasini buteli, kita pakuote. Tad tas “presas” dar viena preke, kurios gamybai, o po to ir utilizavimui iseikvojama daug energijos, gamtos resursu.

Nerijus2011-02-21 21:38

To as: Ar pats matei kad taip vyksta…? ar tik prisiklausei nesamonių.. Lietuvoje apie 90 proc. antrinių žaliavų keliauja į bendrus savartynus, o esami antrinių žaliavų perdirbimo pajėgumai išnaudojami tik 20-25 proc. Visa trūkstama žaliava, o t.y. tos pačios antrinės žaliavos yra importuojamos iš užsienio… ir, aišku, perdirbėjams tokia žaliava kainuoja brangiau nei “vietinė”, todėl jiems tikrai NEAPSIMOKA VERSTI VISKĄ Į BENDRĄ ŠIUKŠLYNĄ… Nepyk, bet tavo komentarą priskirčiau prie “Viena boba sakė…” rubrikos…:))
Vaidai, gal jūs ir nepatiriat jokių sunkumų, tačiau pagal mūsų atliktą apklausą ir rinkos tyrimą 93 proc. apklaustų respondentų nurodė, kad nerušiuoja šiūkšlių būtent dėl nežinojimo ir nepakankamos vietos keliems maišams namuose.
Jei domins daugiau informacijos apie tai, mielai pasidalintume…;)

as2011-02-28 21:30

Nerijau, prajuokinai. Nereikia nieko čia klausyti kai viskas prieš akis vyksta. Taip mačiau. ir tu atkreipk dėmesį kai atvažiuoja surinkt konteinerių turinį, … tada sakyk bobučių pasakos.

n.2011-03-01 10:38

tik nejuokinkit žmonių.
ne ekologija čia o bezpridelas - rado mat problemą plastikinį butelį suspaust.

kas nenori rūšiuoti, niekas jam nepadės.
ekologiškai nusiteikusiųjų darbas yra vartojimą mažint ir šviesti žmones o ne dar vieną žaisliųką pagaminti.

mielieji absolventai, jums reikėtų anuliuoti jūsų diplomus ir žalumą - nesuprantate apie ką yra ekologija. tai ne verslas, o skubus mūsū visų kailio gelbėjimas.

ir nekaišiokit čia mums apklausų geriau.

n.2011-03-01 10:40

Nu ir klaidų pridariau, taip sukrėtė mane tamstų nesupratimas apie ką mes čia….

vg >> to as2011-03-02 13:51

jei tamstelė matei kaip tai vyksta, tai dar nieko nereiškia- pasidomėjęs sužinotum, kodėl. o kadangi esi iš esmės biski tinginys- to ir nepadarei- tai tau (ir kitiem tikintiem panašiom pasakom) pasakysiu: antrines žaliavas (popierių ir plastiką) perdirba toje pačioje įmonėje. deja, bet tūli tautiečiai nelabai skiria ką kur mesti (pvz. ar pats žinai kad tetrapako pakelis metamas į plastiko konteinerį) -tai toms įmonėms taupant atliekų pervežimui skirtas lėšas pigiau viską sukrauti į vieną mašiną (juk viską ką mes “surūšiavom” vistiek reikia perrūšiuoti..). va tokia tad tiesa.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras