BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rusai mokėsi ekologiškai ūkininkauti

Nuo liepos vidurio Vaidutės ir Vytauto Stankevičių ūkyje ekologinio ūkininkavimo mokėsi iš pamaskvės ūkio atvykę veterinarijos gydytojas Michailas Garskovas bei zootechnikė Antanina Katuškina. Po savaitės juos pakeis dar du kolegos. Rusai iš Lietuvos išsiveža pačius geriausius įspūdžius. Su svečiais iš Rusijos bendravome paskutinę jų viešnagės dieną.

Ūkininkai Vaidutė ir Vytautas Stankevičiai jiems įteikė mokymų ekologiniame ūkyje sertifikatus. Svečiai neliko ir be dovanų: ūkio šeimininkai bei veterinarijos gydytojas Vytautas Baltrušaitis rusus apdovanojo lietuviška simbolika puoštais šalikais, kepuraitėmis bei suvenyrais, kurie primintų ne tik laiką, praleistą Lietuvoje, bet ir čia vykstantį Europos krepšinio čempionatą.

Michailui ir Antaninai - lietuviškos dovanos iš veterinarijos gydytojo Vytauto Baltrušaičio rankų.

- Ačiū fermeriams, kurie mus nuoširdžiai priėmė, skyrė mums laiko ir vedžiojo kaip pirmaklasius už rankos. Juk dabar - pats darbymetis, o jie rado laiko mus mokyti, - dėkojo Antanina ir Michailas.

Pasak Antaninos, Rusijoje ekologiniai ūkiai tik pradeda kurtis, todėl patirtis Lietuvos ekologiniame ūkyje labai pravers.

- Fermeriai Stankevičiai mus vežė į Estiją, kur susipažinome su labai didelio ekologinio ūkio ypatumais. Tame ūkyje auginama 500 galvijų, o pienas pačiame ūkyje perdirbamas - gaminami sūriai, - pasakojo Antanina.

Ją papildė Vaidutė Stankevičienė:

- Estijos ūkiai skiriasi tuo, jog ūkininkai dirba susijungę į kooperatyvą. Ūkis, kuriame lankėmės, yra kooperatyvo, vienijančio dešimt ūkių, narys.

Antanina ir Michailas džiaugėsi, jog jiems buvo suteikta proga pamatyti Taliną:

- Jei ne ši viešnagė, niekada nebūtume radę progos aplankyti Estijos sostinės.

Svečiai iš Rusijos kelis kartus lankėsi Kaune. Stankevičiai jiems padėjo apsilankyti Nacionalinėje pieno tyrimų laboratorijoje.

- Rusijoje tokių laboratorijų nėra, - sakė Antanina.

Svečiai iš Rusijos taip pat bendravo su Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininku Andrejumi Stančiku, dalyvavo Aukštaitijos pieno ūkių savininkų sąskrydyje Rokiškyje.

Tačiau didžiausia patirtis įgyta kasdien dirbant ūkyje.

- Įgijome ne tik profesinių žinių. Net teko vairuoti traktorių. Prisivažinėjau lauke kiek širdis geidė. O kai pasiūlė pavairuoti kombainą, nesutikau - aš jį galiu sugadinti, - juokėsi Antanina.

Grįžę į Rusiją, Antanina ir Michailas ketina pritaikyti žinias savo ūkyje:

- Kuriame ekologinį ūkį, todėl gyvulius privalėsime laikyti palaidus taip, kaip Lietuvos ekologiniuose ūkiuose. Galvijus ganysime lauke ne tik dienomis, bet ir naktimis, o veršelius laikysime gryname ore kuo ilgiau, nes jie tuomet neserga, - sakė Antanina.

Už pieno litrą - 10 litų

Vaidutė Stankevičienė pasakojo, jog Antanina ir Michailas į stažuotę jų ūkyje atvyko iš pamaskvės ūkių holdingo:

- Į holdingą yra susijungę keturi dideli ūkiai. Michailas ir Antanina susipažino pas mus, nes abu iš skirtingų ūkių. Holdingui vadovauja įmonė „Ekologiniai tyrimai”. Pavasarį į Lietuvą atvykęs šios įmonės vadovas ieškojo ūkių, kurie galėtų priimti stažuotis ūkio darbuotojus.

- Jis išsirinko mūsų ūkį. Atvyko čia, pagyveno tris dienas, apsižiūrėjo. Jo tikslas buvo, kad darbuotojai stažuotųsi dideliame ūkyje, - sakė Vaidutė Stankevičienė.

Ūkininkė pasakojo, jog ūkiai, kuriuose dirba Michailas ir Antanina, yra įsikūrę šalia prestižinio Maskvos rajono. Jo gyventojai už ekologinę produkciją negaili didelių pinigų. Pavyzdžiui, už litrą pieno maskviečiai moka 10 litų. Todėl, esant poreikiui, ketinama ūkius sertifikuoti kaip ekologinius, tačiau jie turi atitikti reikalavimus. Sertifikuoti ūkį rusai pasamdė vieną brangiausių šveicarų firmų. Tad paimokyti ekologinio ūkininkavimo ūkio darbuotojai siunčiami į Lietuvą. Vaidutė pasakojo, jog gyvulininkystės ūkiai Rusijoje nyksta, nes juose sunku dirbti. Tačiau dabar imtasi priemonių ūkius išsaugoti. Rusai negaili ir 5000 litų už veršingą telyčią.

Antanina: „Lietuviai tausoja kiekvieną daiktą”

Michailo ir Antaninos teiravomės, ką jie žinojo apie Lietuvą prieš atvykdami į ją.

- Apie Lietuvą beveik nieko nežinojome. Beje, apie Lietuvą buvome ne kokios nuomonės. Girdėjome, jog čia žmonės nedraugiški. Kai atvažiavome, nuomonę pakeitėme. Nors lietuviškai nesuprantame, tačiau toks jausmas, kad suprantame, - šypsojosi svečiai.

Michailas papasakojo vieną ne itin jam malonų nutikimą. Biržuose jis ėjo perėja. Buvo apsirengęs Rusijos krepšinio rinktinės marškinėliais. Vyras mano, jog už tai vairuotojas jam ėmė grūmoti kumščiu.

Tačiau rusus sužavėjo lietuviška tvarka ir rūpestingumas:

- Lietuviai rūpestingai saugo ir tausoja kiekvieną daiktą, kiekvieną žemės lopinėlį, - kalbėjo Antanina.

Atsisveikinant su svečiais iš Rusijos: (iš kairės) ūkininkai Vytautas ir Vaidutė Stankevičiai, Aldona Bajoraitė, rusai zootechnikė Antanina Katuškina ir veterinarijos gydytojas Michailas Garskovas, veterinarijos gydytojas Vytautas Baltrušaitis ir ūkio zootechnikė Rasa Dagilienė.

Ir Antanina, ir Michailas gyvena kaime. Tačiau Rusijos kaimai nuo lietuviškų skiriasi:

- Jūsų ūkiai vieni nuo kitų nutolę, o rusų trobos viena prie kitos glaudžiasi. Čia kaimuose gyvena mažai žmonių. Rusijoje kaimai gausiai apgyvendinti, žmonės gyvena net daugiabučiuose namuose. Todėl Lietuvoje pailsėjome: mėgavomės tyla ir ramybe, - pasakojo svečiai.

Michailas papasakojo legendą, jog jo kaimo - Lidino - pavadinimas neva kilęs nuo caro Ivano Rūsčiojo dukros Lidijos vardo. Pasakojama, jog caras už prastą elgesį dukrą ištrėmė į kaimą. Nuo Lidijos vardo ir kaimo pavadinimas kilęs. Pasak Michailo, net namas, kuriame gyveno caraitė, stovi iki šiol.

Michailo nuomone, lietuviai be reikalo dejuoja, kad gyvena prastai:

- Čia žmonės gyvena gerai, tik yra bedarbystės problema. Rusijoje žmonės apskritai nenori dirbti, - sakė vyras.

Dirbo kompiuteriu, gydėsi dantis, perplaukė ežerą

Michailas džiaugėsi, jog teko daugiau prisėsti prie kompiuterio ir grįžęs namo žadėjo pirkti nešiojamąjį kompiuterį:

- Jis labai patogus, - tvirtino Michailas.

O Antanina džiaugėsi, jog rado laiko pasigydyti dantis.

- Biržų odontologai labai malonūs, puikus aptarnavimas, - stebėjosi Antanina.

Ir pridūrė:

- Mes ne tik dirbome. Fermeriai mums surengė ir kultūrinę programą: viešėjome Jūrmalos pajūryje, lankėmės Biržų pilyje, miesto šventėje, matėme jūsų merę. O Michailas net perplaukė Širvėnos ežerą, - šypsojosi Antanina.

Tad svečiai iš Rusijos apie mūsų kraštą išsiveža tik pačius geriausius įspūdžius. Paklausti, gal norėtų pasilikti, ir Antanina, ir Michailas tvirtino: pasiilgo namų.

Viešėjo prancūzai ir vokiečiai

Rusai - ne vieninteliai svečiai Stankevičių ūkyje šią vasarą. Ūkyje lankėsi maisto technologijos instituto studentai iš Vokietijos, žemės ūkio ekonomikos studentai iš Prancūzijos.

Edita Mikelionienė

„Biržiečių žodis”

E. Mikelionienės nuotr.

Selonija.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras