BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rugpjūčio mėnesį Lietuva pasitiko nušautais gandrais

Rugpjūčio mėnuo lietuvių sąmonėje nuo seno siejamas su baltuoju gandru. Vasaros pabaigoje visur laukuose besibūriuojantys gandrai yra savotiški rudens pranašai: rugpjūčio 24 d. per šventą Baltramiejų dar skaitlingi jų būriai pakyla į dangų ir ilgai suka ratus prieš savo ilgą kelionę į žiemojimo vietas. O sekantį rytą laukuose galima pastebėti tik pavienius vėluojančius paukščius. „Sudie gandreliai, geros jums kelionės” - sakydavo senoliai - „lauksime jūsų atnešant ir atnešant mums pavasarį”.

Bramvanoirschot nuotr.

Daugiau apie liaudies papročius palydint gandrus galima daugiau paskaityti baltajam gandrui skirtoje svetainėje.

Deja, dabartinė lietuvių karta baltuosius gandrus į ilgą kelionę neretai palydi šūviais. 2003 m. liepos pabaigoje Panemunėje muitinės inspektorius nušovė net penkiolika gandrų, už ką buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Tačiau tai neatbaidė kitų vandalų ir 2008 m. liepos pabaigoje Tauragės rajone lizde nušauti keturi gandrai. Nors ir vėl buvo iškelta baudžiamoji byla, tąkart nusikaltėliai nerasti. Paskutiniais metais apie panašius nusikaltimus negirdėta ir tai Lietuvos ornitologų draugija siejo su jos koordinuojamu, Europos Komisijos LIFE+ programos ir LR Aplinkos ministerijos lėšomis finansuojamu baltųjų gandrų apsaugai skirtu projektu, kuris be tiesioginės lizdų apsaugos, nemažai dėmesio skyrė ir visuomenės švietimui. Susidomėjimas baltuoju gandru ir meilė šiam paukščiui daugumos lietuvių yra tikrai didžiuliai: daugybė šalies gyventojų kreipėsi į LOD su prašymu įrengti dirbtinas lizdavietes ant jų pastatų stogų, rūpinosi, kad specialios platformos būtų iškeltos ant elektros perdavimo linijų stulpų, vykdant gandralizdžių inventorizaciją su didžiuliu užsidegimu pasakojo apie jų kaimynystėje gyvenančius paukščius. O štai š.m. rugpjūčio pirmąją dieną ir vėl sukrėtė žiaurus nusikaltimas - skirtingose Lietuvos vietose: Kauno apylinkėse ir Ignalinoje nušauti net du baltieji gandrai. Stebina ne tik žmonių žiaurumas, pakeliant ranką prieš Lietuvos tautiniu simboliu išrinktą paukštį. Vienas “šaulys” - “Ūkininko patarėjo” vyr. redaktorius Vytenis Neverdauskas, paprasčiausiai teisinasi, jog jis šaudė ne į gandrą, o į naujai statomus langinių kregždžių lizdus. Pasirodo, kad jis pats sau suteikė teisę nuspręsti, kokį paukštį ar jo lizdą gali sunaikinti. Ir jam nesvarbu, kad šalies įstatymai numato visų laukinių paukščių apsaugą: mūsų tautiečiams neretai jie negalioja. Nesvarbi ir elementari žmogiška etika, nes šaudyta į kaip ir baltasis gandras visur žmogų lydinčias ir globojamas kregždes. Ką jau kalbėti apie moralę ir supratimą, kad šią egzekuciją gali stebėti greta gyvenantys vaikai, kurių žiaurumo protrūkiai paskutiniais metais stebina šalį. Ar gandrų šaudytojai pagalvojo kokį šalies įvaizdį formuoja viešai žudydami saugomus laukinius paukščius? Jau nekalbant apie tarptautinę nuomonę, kuomet Europos Bendrija skiria didžiules lėšas baltųjų gandrų apsaugai, o mes žudome paukščius tiesiogine prasme.

Lietuvos ornitologų draugija kreipiasi į visus šalies gyventojus, kuriems rūpi tiek bendrosios žmogiškosios vertybės, tiek mus supančios gyvosios gamtos išsaugojimas, ir kurie supranta, kad kiekvienas gyvūnas turi tokią pat teisę gyventi kaip ir kiekvienas mūsų, ragindama netoleruoti bet kokio gyvūno žudymo, luošinimo ar tiesiog skriaudimo atvejo ir apie juos nedelsiant informuoti aplinkosaugines ir teisėsaugos institucijas, kurie turi užtikrinti galiojančių šalies įstatymų vykdymą. Kartu prašome apie tokius faktus informuoti ir Lietuvos ornitologų draugijos sekretoriato darbuotojus, kurie įsipareigoja vykdyti visuomeninę kontrolę.

LOD kontaktai:
(8 5) 213 0498; lod@birdlife.lt; www.birdlife.lt

Lietuvos ornitologų draugija yra nevyriausybinė narių organizacija, vienijanti gyvosios gamtos apsaugai neabejingus Lietuvos žmones, kurie globoja ir stebi paukščius bei jų aplinką, rūpinasi pastarosios išsaugojimu ir visuomenės ekologiniu švietimu, o taip pat pilietiškai dalyvauja formuojant aplinkos ir biologinės įvairovės apsaugos politiką.

Mes tikime, kad bendromis mūsų pastangomis, remdamiesi narių entuziazmu, žiniomis ir patirtimi, pasieksime, kad ne tik paukščių bei jų aplinkos, bet ir visos mus supančios gyvosios gamtos apsauga bus efektyvesnė ir realiai įgyvendinama.

Mes dirbame paukščiams ir žmonėms!

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras