BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rožines akis pramerkė Lietuvos botaninė retenybė

Spėkit, prieš ką žemai lenkia galvas visi botanikai ir klaupiasi gamtos fotografai? Tai miniatiūrinis Kauno marių regioninio parko, o tuo pačiu ir visos Lietuvos, stebuklas - gauruotasis gvazdikas. Gauruotasis gvazdikas - botaninė retenybė. Šis gležnas, miniatiūrinis augaliukas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą ir yra itin griežtai saugoma rūšis.

Arlaviškių botaninis draustinis yra trečioji žinoma gauruotojo gvazdiko radavietė Kauno marių regioniniame parke, tuo tarpu pats parkas - bene vienintelė vieta Lietuvoje, kur šie miniatiūriniai stebuklai dar aptinkami.

Tarp žolių užsimaskavusį gležnutį gauruotąjį gvazdiką pastebėti neįgudusiai akiai itin sunku. Gal ir gerai - taip jam saugiau. Svarbiausia žinoti, kad jis čia yra, kad jis čia tikrai gali gyventi. Šis gvazdikėlis - tikra augalų karalystės princesė ant žirnio: itin lepus ir gležnas. Didžiausias gvazdiko priešas - jį užgožiantys kaimynai - kiti aukštesni augalai. Tačiau ir kasmet šienaujamoje pievoje jis taip pat negalėtų išlikti.

Arlaviškių botaniniame draustinyje gauruotasis gvazdikas gyvena tarp kadagių, gerai saulės įšildomuose šlaituose, kur auga ir kiti šilumą mėgstantys retieji atvirų pievų augalai: melsvieji gencijonai ir boloniniai katilėliai.

Retiesiems augalams ypač svarbu leisti subrandinti sėklas, todėl žinant jų augavietes, reikia vėlinti šienavimo laiką. Didelė problema - natūralių pievų mažėjimas. Nusausinus daug pelkėtų pievų ir žemapelkių, jas paverstus dirbamais laukais arba kultūrinėmis pievomis, šalyje sumažėjo mėlynųjų palemonų ir mažųjų gegužraibių. Dėl tinkamų buveinių trūkumo jie toliau nyksta. Likusios buveinės, liovusis šienauti žolę ar ganyti gyvulius, apaugo krūmais ir medžiais. Šiandien reguliarūs svetimžemių kirtimai ar kita alternatyvi priemonė - svarbiausias Arlaviškių kadagyno ir jame augančių retų augalų, kuriems būtina erdvė, išsaugojimo uždavinys.

Kol mes jaudinamės dėl gauruotojo gvazdiko išlikimo, jis pamažu merkia savo rožines akis - kas pastebi ir pajunta šio reiškinio unikalumą, tas yra palaimintas.

Kauno marių regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras