BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Reta viešnia laplandinė pelėda - Dzūkijos nacionaliniame parke

Dzūkijos nacionaliniame parke pirmą kartą atrasta reta paukščių rūšis - laplandinė pelėda. Šią rūšį aptiko Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vyriausiasis geografas Gintautas Kibirkštis. Šių metų gegužės 27 dieną, vaikščiodamas po Dzūkijos nacionalinį parką, jis pastebėjo nuo žemės pakylantį didelį paukštį, kuris nutūpė netoliese ant medžio šakos. Gamtininką nustebino šio paukščio dydis.

Iš pradžių jis pagalvojo, kad tai didysis apuokas, tačiau, paukščiui nutūpus, pamatė, kad tai pelėda. Ji buvo nebaikšti ir arti prisileido, todėl Gintautas šią, vieną iš stambiausių mūsų šalyje aptinkamų pelėdų, nufotografavo. Nors nuotrauka ne itin kokybiška, tačiau pažiūrėjus į ją abejonių nekyla - tai laplandinė pelėda.

Laplandinė pelėda. Gintauto Kibirkščio nuotr.

Laplandinė pelėda. Gintauto Kibirkščio nuotr.

Ši pelėda yra itin retas svečias Lietuvoje, kadangi Lietuva yra už jos natūralaus paplitimo arealo ribų. Žinomi tik keli šio paukščio buvimo Lietuvoje atvejai: 1933 m. prof. Tadas Ivanauskas gavo laplandinę pelėdą, nušautą Pakruojo miške; 1963 m. Panevėžio rajone aptiktas šios pelėdos lizdas su jaunikliais, kuriuos išaugino žmonės ir vėl grąžino į mišką. 1982 m. tame pačiame rajone žiemą nušauta bado išsekinta patelė; 1983 m. Alytaus rajone vienas paukštis žuvo atsitrenkęs į mašiną; 2011 02 16 šis paukštis pastebėtas Biržų girioje ir 2013 05 27 - pastebėta Dzūkijos nacionaliniame parke.

Laplandinė pelėda yra didelių senų miškų su aikštėmis, pelkėmis gyventoja. Grobį medžioja papelkiuose, neužaugusiose kirtavietėse, natūraliose pievose.

Ji dažniausiai apsigyvena stambiuose plėšriųjų paukščių lizduose, kartais kiaušinius sudeda ant nulaužto stuobrio ar aukštesnio kelmo, ar tiesiog ant žemės. Prie lizdo su jaunikliais būna agresyvi ir dažnai puola visus prisiartinančius.

Laplandinei pelėdai gyventi tinkamų vietų Lietuvoj yra nedaug. Viena iš jų - Gūdų giria, kur ir buvo stebėta ši įspūdinga pelėda.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras