BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Radioaktyvių atliekų saugojimui reikia ilgalaikių sprendimų, sako R. Jordan Cizelj (VIDEO)


Fukušimos katastrofa verčia pasaulį įdėmiau žvelgti į branduolinio saugumo klausimus. Mirtino palikimo ateities kartoms nenorinčiai palikti žmonijai svarbu užtikrinti ne tik jėgainių saugą, bet ir tinkamą panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymą.

Apie ES laukiančius iššūkius kalbėjomės su pranešėja siūlomos radioaktyvių atliekų saugojimo direktyvos klausimu Romana Jordan Cizelj (Europos liaudies partija, Slovėnija).

Su kokia rizika Europa susiduria tvarkydama radioaktyvias atliekas ir panaudotą branduolinį kurą?

Kalbame apie grėsmę visuomenei, atsakomybės grėsmę. Europoje tvarkome žemo ir vidutinio radioaktyvumo, o ne didelio radioaktyvumo atliekas. Nemanau, kad tai atsakingas elgesys, juk turime reikalingus techninius pajėgumus.

Didelio radioaktyvumo atliekas tebelaikome laikinose saugyklose. Panaudotą kurą įprasta saugoti šalia reaktorių: nepaisant pakankamai didelio saugumo, galutinis laidojimas leistų jį dar labiau padidinti. Privalome patvirtinti kuo aukštesnius galutinio laidojimo standartus.

Atsakomybė gula ant nuomonės formuotojų, visuomenės, ir, be abejo, tinkamą teisinę aplinką privalančių užtikrinti politikų pečių.

Kokie šiuo metu galimi radioaktyvių atliekų laidojimo sprendimai?

Suomija ir Prancūzija jau yra netoli galutinių sprendimų dėl didelio radioaktyvumo atliekų laidojimo. Turime kalbėti apie bendrus europinius teisės aktus, priversiančius ES valstybes imtis realių veiksmų.

Svarbiausi standartai, kurių vertėtų siekti – moderniausių technologijų naudojimas, stipri ir nepriklausoma priežiūros institucija, pakankami žmogiškieji ir finansiniai ištekliai. Žinoma, direktyva apims ir skaidrumo bei visuomenės dalyvavimo klausimus.

Ant kieno pečių turi gulti ilgalaikės panaudoto kuro ir radioaktyvių atliekų valdymo išlaidos?

Esu bendro europinio principo „teršėjas moka“ šalininkė. Jį turime taikyti ir šiuo atveju. Šį principą turi lydėti išlaidų vertinimas, stebėsena ir reguliarios ataskaitos Komisijai, nacionalinių parlamentų įsitraukimas.

Ar aukštesni europiniai standartai nepaskatins radioaktyvių atliekų eksporto?

Komisija siūlo drausti branduolinių atliekų išvežimą, tai viena galimybių. Kita galimybė – leisti eksportą tik į analogiškus saugos standartus užtikrinančias valstybės. Trečia, privalome aktyviau veikti tarptautiniame lygmenyje ir siekti aukštų tarptautinių standartų įtvirtinimo, ypač per Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA).

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras