BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Radioaktyvios dalelės iš Japonijos pasiekė Europą

Nedidelis radioaktyvių dalelių kiekis, kaip manoma, atkeliavęs iš Fukušimos atominės elektrinės Japonijoje, užfiksuotas Islandijoje. Kaip pranešė diplomatiniai šaltiniai, fiksuoti lygiai yra gerokai per maži, kad galėtų pakenkti žmonėms.

Radioaktyvias medžiagas, sklindančias iš Japonijos rytų kryptimi per Ramųjį vandenyną, Šiaurės Ameriką, Atlanto vandenyną iki Europos, užfiksavo tarptautinis stebėjimo stočių tinklas, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

„Prireiks tik kelių dienų, kad jos išsisklaidytų po visą šiaurės pusrutulį. Europoje nereikėtų nerimauti dėl žmonių sveikatos“, – teigė vyresnysis Norvegijos oro tyrimų instituto mokslininkas Andreasas Stohlis.

Vienoje įsikūrusi Jungtinių Tautų Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacija (CTBTO) visame pasaulyje įrengusi 63 tokių dalelių stebėjimo stotis, viena jų – Islandijos sostinėje Reikjavike.

Jos užfiksuoja net labai mažus radioaktyvių medžiagų kiekius, šiuo atveju – jodo izotopus. Organizacija nuolat teikia duomenis jos narėms, tačiau detalių neviešina.

„Jie matuoja labai nedidelius kiekius. Tai niekuo nesusiję su pavojais sveikatai“, – teigė Vienos diplomatas.

Kito šaltinio teigimu, iki šiol 15 CTBTO stočių aptiko dalelių, kurių šaltinis, kaip manoma, – Fukušimos atominė elektrinė. Radiacija iš elektrinės pasklido po kovo 11 dienos žemės drebėjimo ir cunamio.

„Reikjavikas – pirmasis Europoje“, – teigė šaltinis.

Tačiau Islandijos radiacinės saugos agentūra teigė neesanti informuotą apie jokią radiaciją iš Fukušimos.

„Buvome labai nustebę, kad ji aptikta prie mūsų lauko durų“, – teigė agentūros atstovas Sigurduras Emilis Palssonas. Anot jo, informacija tikrinama.

JAV Energetikos departamentas ir Aplinkos apsaugos agentūra praėjusią savaitę patvirtino, kad „nedideli“ radiacijos, kuri, kaip manoma, atkeliavo iš apgadintų Japonijos reaktorių, kiekiai aptikti Kalifornijoje. Ten taip pat įrengta CTBTO stotis.

Anot jų, radiacijos kiekis prilygo vienai milijoninei daliai tos dozės, kurią žmogus paprastai gauna iš natūralių šaltinių, tokių kaip uolienos, plytos ar saulė.

Prancūzijos branduolinio saugumo agentūra ASN pranešė, kad nedidelė radiacijos koncentracija, galbūt tūkstantį ar 10 tūkst. kartų mažesnė nei po 1986 metų Černobylio katastrofos, šalį turėtų pasiekti trečiadienį.

Nors už Japonijos ribų aptikti tik nedideli radiacijos pėdsakai, Jungtinių Tautų organizacija pirmadienį pranešė, kad aplink pačią Fukušimos elektrinę nustatytas „didelis užterštumas radioaktyviomis medžiagomis“.

Lrt.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras