BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Purvių atodangos paslaptys

Akmenės kraštas garsėja savo atodangomis, ir ne tik Juros geologinio periodo. Ar gyveno žmonės Ventos krašte dar prieš ledynmetį, prieš 35 000-70 000 metų? Tiesioginių įrodymų nėra, bet tai labai įmanomas dalykas. O kokie gyvūnai tuo metu čia ganėsi ar medžiojo tuos, kurie ganosi? Tai mamutai, taip pat ne ką mažiau egzotiški gauruotieji raganosiai, buvo mūsų kraštuose ir šiaurės elnių, poliarinių lapių, žinoma, vilkų, taip pat kitų gyvūnų.

Ventos regioninio parko direkcija 2011 metais šią unikalią ir kol kas mažai dar žinomą atodangą pritaikė lankymui - iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų buvo įrengti laipteliai, kuriais galima nulipti iki atodangos, taip pat apžvalgos aikštelės, iš kurios matosi nuostabūs Ventos vingiai, informacinis stendas. Prie atodangos galima patekti, pasukus nuo Kuršėnų - Mažeikių kelio ties Purvių autobusų stotele (ji yra tarp Ventos miesto ir Viliošių).

,,Buvęs Ventos regioninio parko direktorius Apolinaras Nicius, skersai-išilgai išvaikščiojęs Ventos kraštą, jau seniai susidomėjo vaizdinga rausva atodanga gražiame Ventos vingyje. Tuo metu buvo kreiptasi į geologus, kurie ištyrė šią atodangą ir nustatė jos didžiulę vertę. Daugiausia prie tyrimų organizavimo prisidėjo Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas dr. Jonas Satkūnas. Tai bene vienintelė Baltijos šalyse (yra dar Rokų atodanga) paskutinio ledynmečio Mickūnų 3-iojo pašiltėjimo (prieš 35 000 metų) atodanga. Kuo gi ji ypatinga, kokias paslaptis saugo?

Atodangoje atlikta sporų ir žiedadulkių analizė parodė, kad Ventos krašte prieš paskutinįjį ledynmetį vyravo šaltas, drėgnas ir atšiaurus klimatas, ledynas iš šiaurės pusės jau buvo priartėjęs. Kraštovaizdis buvo atviras, daugiausiai augo viksviniai augalai, betgi buvo ir medžių - tundra su beržais, pušimis, beržais keružiais ir kadagiais. Atodangoje rasta ir moliuskų - gėlavandenės perluotės (Margaritifera margaritifera) rūšis. Šios rūšies moliuskai gyvena tekančiame vandenyje, dėl to galima teigti, kad Purvių atodanga prieš 35 000 metų buvo ties upeliu, įtekančiu į milžinišką Ventos ežerą, tyvuliavusį mūsų krašte prieš 70 000-35 000 metų. Atodangoje rastas ir medienos fragmentas, kurio amžius taip pat datuojamas ~ 35 000 metų”- sakė Ventos regioninio parko direktorius Andrius Almanis.

Dar daug atradimų laukia geologų, o taip pat žingeidžių keliautojų šioje, o taip pat ir kitose ų krašto atodangose. Apsilankykite Ventos krašte.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras