BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Prognozuojamas daržovių kainų šuolis

Šį sezoną Lietuvos daržovių augintojai savo produkciją pardavinėjo už savikainą, praneša LTV naujienų tarnyba.

Tačiau, panašu, kad daržovių kainų ir paklausos štilis baigėsi. Europą nusiaubęs speigas supurtė rinką - daržovės brangsta, daugėja užsienio pirkėjų. Augintojai prognozuoja, kad didės visų daržovių kaina, kol kas nebrangs tik svogūnai.

Užsienio pirkėjai domisi visomis lietuviškomis daržovėmis, tačiau labiausiai - morkomis. Jų paklausa pastarosiomis savaitėmis auga kaip ant mielių, o štai pasiūla ir Lietuvoje, ir Europoje sparčiai mažėja. Pasak ūkininkų, dėl sauso rudens nukentėjo šios daržovės kokybė, o be tinkamų saugyklų jos pūva.

Labiausiai lietuviškomis morkomis domisi Rusijos pirkėjai, kurie jau ėmė kelti ir jų kainas. Didmeninė morkų kaina vasarį ūgtelėjo kelis procentus, tačiau augintojai prognozuoja, kad čia dar ne riba.

„[Morkų kaina] gali kilti 30-40 procentų, o gal net ir daugiau. Nes šiuo metu, pavyzdžiui, Olandijoje yra [jos kainuoja] 26 eurocentus, kaimyninėje Lenkijoje - 1,20 zloto, tai yra didmeninė prekyba, kur parduoda iš ūkių. Na, ir atitinkamai turėtų ta kaina ateiti ir pas mus”, - sako daržovių augintojas Linas Šateika.

Skaičiuojama, kad morkos per artimiausias dvi savaites pabrangs iki lito. Lietuvos daržovių augintojų asociacijos teigimu, sausį ES bulvių ir daržovių kainos buvo rekordiškai mažos, tačiau užklupę šalčiai gerokai sumažino daržovių atsargas, tad jų poreikis išaugo.

Pastarąją savaitę sujudo Rusijos rinka, kurioje pageidaujama ne tik morkų, bet ir kopūstų. Ukrainoje auga burokėlių paklausa, pamažu pajudėjo ir prekyba bulvėmis, kol kas nesidomima tik svogūnais, kurių rinkoje - perteklius. Prekybininkai sako, kad toks susidomėjimas daržovėmis paveiks ir Lietuvos eilinį pirkėją.

Prognozuojama, kad visų daržovių kainos gali ūgtelėti kelis ar net keliolika procentų, tačiau, pabrėžiama, kad brangs tik kokybiškos daržovės, nes tik jomis užsienio pirkėjai ir domisi.

Prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas pastebi, kad lietuviai augintojai susidūrė su dilema: sparčiai tirpstančias daržovių atsargas palikti Lietuvoje ir jas pasiūlyti mūsų šalies pirkėjams, ar pasinaudoti galimybe ir sutvirtinti prekybinius santykius su partneriais užsienio rinkose.

Taip pat abejojama, ar daržovių kainas sumažins ir pietinėse šalyse - Maroke, Egipte ir Izraelyje užderėsiantis ankstyvasis daržovių derlius. Teigiama, kad daržovės iš šių kraštų bus taip pat bus brangios, nes pelnu suinteresuoti visi ūkininkai.

Tačiau, anot augintojų, vargu ar daržovių kainos pasieks 2011 metų lygį. Tuomet tokiu laiku, pavyzdžiui, svogūnų, morkų ar bulvių kilogramo kaina buvo užkopusi į rekordines aukštumas.

LRT.lt informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras