BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Priimta rezoliucija dėl visiško asbesto pašalinimo iš aplinkos

Ketvirtadienį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, raginančią kuo skubiau pašalinti visą asbestą iš aplinkos. Rezoliucijos rengime aktyviai dalyvavusi europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigia, kad būtinas aktyvesnis Europos Sąjungos institucijų dalyvavimas įgyvendinant šį tikslą.

Nors asbestas vėžį sukeliančia medžiaga pripažintas jau beveik prieš 30 metų, jis vis dar išlieka daugelio objektų - statybos, apdailos, izoliacinių medžiagų - sudėtinė dalis. Visų tipų asbestas yra pavojingas, jo kenksmingas poveikis patvirtintas dokumentais bei reglamentuotas. Žala sveikatai pasireiškia praėjus dešimtmečiams po įkvėpimo. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per metus ES su asbestu susijusiomis ligomis suserga 20 000-30 000 žmonių, ir sergamumas jomis dar nepasiekė aukščiausio taško. Taigi problema - didelė ir ji kelia stiprų pavojų žmonių sveikatai.

Parlamentas savo rezoliucija ragina imtis griežtesnių priemonių dėl asbesto ribojimo ir sukeliamo neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai. Priimtame dokumente raginama nustatyti privalomą patikrą dėl asbesto ir vykdyti asbesto registraciją. Siūloma visoje ES pastatų renovavimo strategiją derinti taip, kad būtų efektyviau vartojama energija ir kartu pašalinamas visas asbestas ir atsirastų registras, visuomenę informuojantis apie pastatuose esančias asbesto turinčias medžiagas.

Taip pat rezoliucijoje kalbama ir apie su asbestu susijusių ligų atpažinimo priemonių tobulinimą bei paramos nukentėjusių nuo asbesto asmenų grupėms mechanizmus.

Savo pateiktose pataisose rezoliucijai Radvilė Morkūnaitė - Mikulienienė akcentavo būtinybę uždrausti naudoti asbestą ne tik viešuose pastatuose, bet ir privačiuose. „Kadangi asbesto turinčių medžiagų šalinimas iš pastatų, ypač ekonomiškai mažiau išsivysčiusiose valstybėse narėse bei kaimo vietovėse, užkrauna finansinę naštą pastatų savininkams, teikiau siūlymą ir toliau aktyviai remti asbesto šalinimo programas nacionaliniu ar ES lygiu”, - pažymėjo ji. Be to, politikė pabrėžė, kad Europos Komisija privalo surasti lankstų mechanizmą, kad kuo mažesnė biurokratinė našta tektų gyventojams, dalyvaujantiems pastarosiose programose. „Lietuvos asbesto šalinimo programos, patyrusios fiasko, pavyzdys aiškiai rodo, kad be tikslinių lėšų ir griežto reglamentavimo nemažoje dalyje valstybių programos nebus įgyvendinamos efektyviai”, - pabrėžė europarlamentarė.

Bernardinai.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras