BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pražydo baltoji snieguolė


Baltosios snieguolės (Galanthus nivalis) pražysta anksti, dar sniegui nenutirpus. Tai pirmos gėlės ir pirmos žiedadulkės, pirmi pavasario aromatai. Snieguolės žydi kovo-balandžio mėnesį. Jos priklauso amarilių šeimai ir kaip visi šios šeimynos atstovai išauga iš svogūno. Snieguolių svogūnėlis mažas, vos vieno centimetro skersmens. Kiekvienais metais, šalia svogūno atsiranda dar vienas svogūnas - pridėtinis. Taip ji dauginasi. Be to ji dauginasi ir sėklomis.

Snieguolės svogūne daugiausiai aktyvių medžiagų. Svogūnas nevalgomas ir netgi nuodingas. Naudojamas ir kaip vaistas. Iš svogūne esančios medžiagos galantamino gaminami vaistai naudojami kovai su Alzheimerio liga. Taip pat gali būti gydomos kitos ligos, susijusios su nervų pažeidimais - neuralgija, miastenija, paralyžius ar nervų šaknelių uždegimas.

Snieguolių nuodai gali būti ir puikiu insekticidu - medžiaga, žudančia vabzdžius. Būtent šią savybę naudoja biotechnologai, snieguolių geną įsodinantys į papajas, bulves, ryžius, kad šie augalai būtų atsparūs kenkėjams. Tačiau šios medžiagos gali ne tik vabzdžiams kenkti, bet ir kitiems gyvūnams, o galbūt ir žmogui. Būtent snieguolės geną įterpė į bulves biotechnologas Arpadas Pusztai, apie kurio tyrimų rezultatus nemažai rašyta ir Lietuvos spaudoje. Pusztai kritikuotas už tai, kad norėdamas parodyti GMO kenksmingumą įterpė nuodingo augalo - snieguolės - geną, o ne kokio nors nepavojingo augalo geną. Tačiau galbūt mokslininkas buvo teisus, nes kai kurių GMO gamyboje juk naudojami nuodingų augalų genai?

Snieguolė Lietuvoje nėra vietinis augalas. Jo tėvynė yra kiek piečiau - centrinėje Europoje - nuo Ispanijos iki Lenkijos. Lietuvoje snieguolės auginamos soduose, parkuose ar sodybose. Kiti amarilinių šeimos augalai - narcizai, klivijos ir leukojos savaime Lietuvoje taip pat neauga. Artimiausi “lietuviški” vietiniai baltosios snieguolės giminaičiai - miškinė lelija, vištapienės, gegužraibės, pakalnutės, laukiniai česnakai ir kiti lelijažiedžių poklasio augalai, kuriems priskiriamos ir viksvos bei smilgas iškeliančios žolės.

Ekonaujienos.lt informacija, Wikipedia commons iliustracijos

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras