BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pradėjus biodujų išgavimą, paaiškėjo, kad jų beveik nėra

Netoli Šiaulių uždarytame Kairių sąvartyne, investavus daugiau nei devynis milijonus litų, iš kurių trečdalis - Europos parama, pradėtas biodujų išgavimas: kaip planuota, gaminama ir elektra, ir šiluma. Deja, šilumos Kairių gyvenvietei neužtenka, nes dujų yra keletą kartą mažiau nei rodė bandymai.

„Šiaulių žinios” nuotr.

Uždarytame Kairių sąvartyno kaupe vykstantys procesai išskiria biodujas, kurios traukiamos per 50 išgręžtų šachtų ir transportuojamos į už trijų su puse kilometrų esančią Kairių gyvenvietę, turėtų ją apšildyti. Deja, metano dujų kiekio tam neužtenka.

„Atsitiko vienas nenumatytas dalykas - atsirado kaupe labai daug vandens ir apsėmė visus gręžinius. Ir dabar šiuo momentu dujų yra išgaunama apie 100-150 kubinių metrų per valandą, o reikia, kad veiktų pilnai abi jėgainės - iki 800 kubų kad būtų”, - teigia Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Raimundas Jakutis.

Dujų išgavimo ir eksploatavimo konkursą laimėjusi bendrovių grupės “Naujoji šiluma” dukterinė įmonė “Energijos parkas”, investavusi per 9 milijonus litų, iš kurių trečdalis - europinė parama, tikėjosi, kad investicija turėtų atsipirkti per 7-8 metus. Tačiau pasirodė, kad realybė kitokia.

„Ten biodujų nėra. Reiškia, to kiekio, koks ten buvo prognozuojamas ir visokių tituluotų tyrėjų nustatytas ir pagal kurį buvo rengiami visi konkursai - tai jokio fakto nėra. Tai yra absoliuti mistika”, - sako UAB „Naujoji šiluma” generalinis direktorius Vytenis Daunoravičius.

Kodėl susiklostė tokia situacija atliekami papildomi tyrimai, tačiau spėjama, kad sąvartynas buvo supiltas pelkėje, kurios vanduo ėmė semti uždengtą sąvartyno kaupą. Drenažo atlikti negalima, nes būtų pažeista kaupo tekstilės dangos plėvelė. Gelbėtis bandoma nebegrąžinant į kaupą išvalyto filtrato. Kita nesėkmės versija - tiesiog pavėluota, nes dujų reakcijos nebetokios intensyvios, kaip prieš keletą metų.

Kad ir nedidelis biodujų kiekis, Kairių kogeneracinėje elektrinėje iš jų gaminama elektra ir parduodama į bendrą LESTO tinklą. Pagal 15 metų sudarytą sutartį „Naujoji šiluma” pelno dalį turi mokėti ir Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui - už pirmąjį veiklos ketvirtį pervesta 12 tūkstančių litų.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Darius2011-10-27 15:59

Kaip gali sąvartynas būti supiltas pelkėje? Kažkas čia nesuvokiamo.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras