BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Požiūris: šienainio plėvelė – pakuotė?


Ūkininkai suka galvas, ką daryti su šienainio gamyboje naudotomis polietileno plėvelėmis. Nuo šių metų pradžios kai kurie Aplinkos ministerijai pavaldūs regioniniai aplinkos apsaugos departamentai išsiuntė žemdirbiams prašymus pateikti informaciją apie šienainio gamybai naudojamos plėvelės kiekius bei sumokėti pakuotės tvarkymo mokestį net nuo 2005 m. Jo nesumokėjus - kapsi delspinigiai. Žemdirbiai piktinasi, kad minėti mokesčiai nėra pagrįsti.

Šį klausimą komentuoja Žemės ūkio ministerijos Išteklių ir kokybės politikos departamento direktorius Saulius Jasius.

Žemės ūkio ministerija ir žemdirbiai skirtingai nei aplinkosaugininkai interpretuoja šiuo metu šalyje galiojančio Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo (Žin., 2001, Nr. 85-2968; 2005 Nr. 86-3206) straipsnį, nusakantį pakuotės sąvoką. Įstatyme teigiama, kad pakuotė - gaminys, pagamintas iš bet kokių medžiagų ir skirtas gaminiams pakuoti, apsaugoti, tvarkyti, gabenti ir pateikti vartotojams ar gaminių naudotojams. Žemdirbiai pagamintą šienainį naudoja gyvuliams šerti ir į rinką jo nepateikia. Mano nuomone, iš ūkininkų reikalaujamas 1,8 Lt/kg panaudotos polietileno plėvelės tvarkymo mokestis pagal faktinį plėvelės įsigijimą nėra pagrįstas, žemdirbiai ją sunaudoja savo ūkio reikmėms.

Šiuo metu galioja teisinė nuostata, kad jei 30 proc. tokių ūkio gamybinių atliekų yra pristatoma į atliekų tvarkymo įmones, kurios turi teisę išduoti pažymas apie pristatytą tvarkymui plėvelę, pakuotės tvarkymo mokesčių mokėti nereikia. Tačiau čia ūkininkai susiduria su kitomis problemomis - plėvelė turi būti švari, o norint, kad ji būtų paimama iš ūkio, reikia sukaupti ir didesnį jos kiekį.

Ministerija, įvertindama šiandien susidariusią situaciją - kai aplinkosaugininkai ir žemės ūkio gamybininkai skirtingai interpretuoja galiojantį įstatymą, sieks, kad šis bendro sutarimo reikalaujantis klausimas būtų kuo greičiau išspręstas Aplinkos ministerijos ir nevyriausybinių žemdirbių organizacijų atstovų susitikime.

Šiuo metu yra parengtas ir derinamas naujasis LR Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo projektas, kuriame numatyta, kad gamintojams ar tiekėjams, kurių pakuotės per metus sudarys iki 0,5 t, pakuotės tvarkymo mokesčio mokėti nereikės. Priėmus naująją įstatymo redakciją, didelei daliai žemdirbių mokesčiai nebūtų skaičiuojami. Mūsų noras - sudaryti sąlygas, kad žemdirbiams būtų paprasta ir aišku, kur galima pristatyti panaudotas polietileno plėveles ar kitas ūkyje susidarančias gamybines atliekas. Turi būti supaprastintos jų apskaitos ir valdymo procedūros.

ES šalys narės reglamentus, nusakančius, kaip bendrijoje reikėtų tvarkyti ir apmokestinti pakuotes ar pakuočių atliekų tvarkymą, interpretuoja įvairiai. Vienose šalyse už tvarkymą moka prekiautojai, kitose - prisideda ir produkcijos vartotojai.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras