BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Popieriaus perdirbimas (The Laundry)


Projekto “The Laundry” sunkvežimis veža makulatūrą į “skalbyklą”

“Kiekviena perdirbto popieriaus tona išsaugo 17 medžių, 26 460 litrų
vandens ir pakankamai energijos tam, kad 6 mėnesius būtų apšildytas
normalaus dydžio namas”, - tokia informacija pateikiama kone kiekviename straipsnyje apie popieriaus perdirbimo naudą.

Tačiau pamąstykime ar taip iš tikrųjų yra. Perdirbimo skeptikai abejoja ar gali būti sutaupoma tiek daug. O kai kurie iš jų abejoja ar apskritai sutaupoma. Abejonių nekelia tik stiklo ir aliuminių skardinių perdirbimas, nes šiose srityse pasiekiamas 98-100 procentų perdirbimo efektyvumas. Perdirbant popierių sutaupoma tik 40 procentų energijos, plastiką - 70 procentų, plieną - 60 procentų, kartoną - 24 procentai. Pridėjus atliekų surinkimo, išrūšiavimo, transportavimo, perdirbimo ir kitus procesus šie procentai dar sumažėja. Tad ar verta perdirbti?


Surūšiuotos atliekos laukia “The Laundry” automobilio

Makulatūros kelionės

Kartą keliavome pakeleivingais automobiliais po Europą. Sustojo mums ir sunkvežimis vežantis makulatūrą iš Lietuvos į Austriją. Kodėl vežama į Austriją, jei Lietuvoje mes turime Pabradės kartono, Klaipėdos, Grigiškių, Naujųjų Verkių ir kitas perdirbimo gamyklas?

Atsakymas paprastas: “Austrijoje makulatūra superkama brangiau.”

Įdomiausia, kad tuo viskas nesibaigė. Austrijoje vairuotojas turėjo pasikrauti kitos rūšies makulatūros ir pervežti ją į Vokietiją, o paskui dar kartą pasikrauti, turbūt, jau pagaminto popieriaus ir vežti jį į Prancūziją.

Lietuva, deja, taip pat nėra pigiausios makulatūros tiekėja. Nors Lietuvoje surenkamos makulatūros kiekiai kasmet didėja, tačiau vis tiek yra importuojama virš 40 procentų makulatūros. Taigi, makulatūra ir perdirbtas popierius yra vežiojamas po visą Europą. “Būna ir tokių atvejų, kai Kinijos popieriaus fabrikai už pristatytą makulatūrą pasiūlo dideles sumas. Tuomet daugelis įmonių makulatūrą veža būtent į Kiniją.”

Būtent dėl kapitalistinio pelno vaikymosi ir neįmanoma pasiekti tų idealiame variante aprašytų 17 medžių išgelbėjimo ir 26 460 litrų vandens bei energijos sutaupymo. Ekonomika nugali ekologiją.

The Laundry - atsakingas makulatūros perdirbimas

Pasaulyje yra projektų, kurie bando priartėti prie idealaus ir atsakingo popieriaus perdirbimo. Vienas tokių yra The Laundry arba lietuviškai - Skalbykla. Kodėl skalbykla? O gi todėl, kad ši iniciatyva veikia panašiai kaip skalbykla - jūs priduodate “nešvarų” popierių, fabrike jį “išskalbia” ir pristato jums tą patį, tačiau jau “švarų” popierių.

Kaip gi veikia The Laundry projektas?


Rūšiuoti yra linksma: per pievą makulatūros surinkimo maišuose

Jis veikia tik Londono centre. Jūs užsiregistruojate ir nusiperkate specialių maišų. Į tuos maišus sukraunate makulatūrą ir kartą per savaitę atvažiuojantis “Skalbyklos” sunkvežimis surenka juos. Makulatūra yra nugabenama į rūšiavimo punktą, kuris yra prie pat Londono centro. Iš čia surūšiuota makulatūra keliauja į vietines skirtingos makulatūros perdirbimo įmones. Popierius nėra vežamas toliau nei 100 km. Pridavus makulatūrą į fabriką sunkvežimis iš karto yra pakraunamas jau pagaminto, perdirbto, “šviežio” popieriaus ir, kitą kartą atvažiavęs vėl paimti jūsų makulatūros jis atveža jums pigaus popieriaus tiesiai į jūsų įmonę tiesiai iš fabriko be jokių perpardavėjų.

Projektas “Skalbykla” stengiasi kiek galima efektyviau organizuoti popieriaus perdirbimo procesą. Makulatūra surenkama į didelius polietileno maišus, kad nesudrėktų ir nesusipurvintų. Tai palengvina antrinį rūšiavimą ir perdirbimo procesą. Maišai yra pagaminti iš perdirbto plastiko. Vėliau tie patys maišai vėl perdirbami. “Skalbyklos” automobilis važiuoja tik kartą per savaitę, kad nevažiuotų pustuštis ir nedegintų be reikalo kuro.

Pradėjęs nuo popieriaus “Skalbyklos” projektas dabar priima jau ir kai kurias plastiko rūšis bei aliumines skardines bei elektroninę įrangą. Vėl gi priimamos tik tos plastiko rūšys, kurias įmanoma perdirbti vietoje, t.y. nevežant jų toliau nei 100 kilometrų ir neeikvojant bereikalingai resursų.

Paveikslėlyje pavaizduota kas ir kur yra perdirbama bei kokie produktai gaunami iš perdirbtų medžiagų.


Šiuo metu “Skalbykla” aptarnauja apie 1 500 smulkių įmonių Londono centre. Vargu ar pasaulyje yra dar tokių projektų. Galbūt yra. Tačiau tikrai labai nedaug.

Jeigu visas perdirbimo procesas būtų organizuojamas pagal ekologijos principus, o ne ekonomikos, tai tada būtų galima kalbėti apie 17 išsaugotų medžių, tūkstančius litrų vandens ir energijos sutaupymą, tačiau kol kas popieriaus perdirbimo proceso efektyvumu derėtų abejoti.

Rodyk draugams

Komentarai (3)

SimukaSim2009-01-18 16:30

Smagu, kad yra tokių žmonių, kurie saugo žemę.
Aš irgi viena iš jų.

valdiezaas2009-04-21 15:11

manau mums jau senai reiktu rusiuoti ta popieriu bei kitas zalevas ir kuo greiciau tuo geriau

emilija2009-09-30 13:36

lol

Rašyti komentarą

Tavo komentaras