BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Plintančių svetimžemių paukščių kol kas naikinti nebūtina

Nemažai diskusijų ornitologų rate sukėlė Aplinkos ministerijos sprendimas įtraukti kanadinę berniklę į invazinių rūšių sąrašus, kuriame yra pavojingi šalies faunai bei florai gyvūnai, todėl jie yra naikintini. Tačiau kartu iškilo klausimas ar kanadinė berniklė jau pasiekė tą „kritinę” ribą? Ir kokios dar svetimžemės paukščių rūšys gali būti priskiriamos invazinių kategorijai?

Pirmiausiai svarbu išsiaiškinti terminologiją. Ornitologai svetimžemėms priskiria tas paukščių rūšis, kurios natūraliai neužklysta į tam tikrą regioną, o čia atsiduria tik žmogaus dėka: jas introdukuojant medžioklės ar estetiniais tikslais, paukščiams pabėgus iš nelaisvės ar netyčia atkeliavus su žmogumi. Dėl pastarosios priežasties daug ne vietinių gyvūnų ir augalų įsikūrė salose, kur juos žmogus atsivežė su laivais. Tuo tarpu Europoje, įvairios rūšys, o ypač paukščiai, buvo specialiai įkurdinti medžioklės tikslais (įskaitant ir kanadinę berniklę), tačiau dažniausiai natūralioje aplinkoje stebimi iš nelaisvės pabėgę individai, kur jie laikomi estetiniais tikslais arba privačių kolekcijų paukščiai. Taip jau istoriškai susiklostė, kad, be mūsuose sutinkamo fazano, natūralioje gamtinėje aplinkoje stebimų svetimžemių sparnuočių tarpe vyrauja vandens paukščiai. Trumpa apžvalga buvo publikuota „Žurnale apie gamtą” (parengta L.Raudonikio ir V.Jusio), kurioje surasite atskirų rūšių statuso ir gausos apžvalgą Europos šalyse ir Lietuvoje iki 2009 metų.

Kanadinė berniklė (Branta canadensis). Juliaus Morkūno nuotr. www.birdpix.lt

Kanadinė berniklė (Branta canadensis). Juliaus Morkūno nuotr. www.birdpix.lt

Šiuo metu aktualiausia kanadinės berniklės situacija - dėl galimos grėsmės vietiniai ornitofaunai, tačiau kitavertus, ornitologai baiminasi, kad prisidengiant kanadinių berniklių naikinimu, bus šaudomi ir kiti vandens paukščiai, o dalis medžiotojų, ne iš blogos valios, jas sumaišys su saugomomis baltaskruostėmis berniklėmis. Taigi, primiausiai bandėme išsiaiškinti ar šie nuogastavimai yra pagrįsti. Daugelis ornitologų mano, kad kanadinė berniklė dar nekelia grėsmės Lietuvos vandens paukščiams, todėl nėra būtinybės reguliuoti jų skaičių. Džiugu, kad Aplinkos ministerijos Gamtos departamento vyr. specialistė užtikrino, jog artimiausiu metu, pagal šalies teisės aktus, kanadinė berniklė netgi negali būti medžiojama. Pirmiausiai, ji nėra įtraukta į medžiojamųjų gyvūnų sąrašus, todėl jos medžioklė nėra leistina. Kita vertus, net ir įtraukus šią rūšį į minėtą sąrašą, jei nebus numatyti išskirtiniai terminai, ją bus galima medžioti kaip ir kitus vandens paukščius, t.y. nekyla grėsmė, kad berniklės bus naikinamos pavasarį, kuomet peri kiti vandens paukščiai. Tačiau, savo ruožtu, Lietuvos ornitofaunistinė komisija registruoja kiekvieną kanadinės berniklės stebėjimo atvejį, ir jei rūšies gausa pasiektų ribą, kuomet ji galėtų kelti grėsmę vietiniams vandens paukščiams, apie tai būtų informuoti šalies gamtosaugininkai ir atsakingos aplinkosauginės institucijos.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras