BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pirk žuvelę - išgelbėk medį?


Foto: www.aquariumtip.info

“Pirk žuvelę, išgelbėk medį!” - tokį šūkį sugalvojo žmonės, norintys įteisinti “ekologiškų” žuvų sertifikavimą. Iš pažiūros atrodo, kad ekologija čia net nekvepia. Žuveles reikia pagauti ir transportuoti į tolimiausius planetos kampelius, kur jas laikys netinkamose, nenatūraliose sąlygose. Greičiausiai jos sirgs ir gyvens trumpiau nei laisvėje. Tad kur čia slepiasi ekologiškumas?

Pirk žuvelę, išgelbėk medį

Dabar taip yra, kad Amazonės krantų gyventojai primityviomis priemonėmis gaudo žuveles. Tas pačias spalvingas šiltųjų kraštų žuveles, kurias akvariumininkai noriai laiko savo akvariumuose. Akvariumininkai moka nemažus pinigus, juos gauna Amazonės žvejai. Jeigu nepirktume akvariuminių žuvelių, tai Amazonės žvejai netektų pajamų šaltinio ir eitų kirsti medžių ar kasti rūdos. Taip išnaikintume atogražų miškus. Tad reikia pirkti žuveles ir taip išsaugoti medžius. Jau 50 metų vietiniai gaudo žuvis aplinkai nepakenkdami, nes naudoja primityvius įrankius (low-tech).

Pastaruoju metu atsirado žuvininkystės fermų, kurios išmoko veisti spalvingas žuveles nelaisvėje. Fermos sugeba pateikti rinkai pigesnes žuveles, todėl pradėta baimintis, jog žmonės nebepirks Amazonės krantų produkcijos ir taip nerems vietos gyventojų.

Scottas Downas - vyriausiasis Bostono “New England Aquarium” muziejaus specialistas sugalvojo sertifikuoti Amazonėje pagautas žuveles ir pardavinėti jas su etikete “sąžininga prekyba” (Fair Trade). Žmonės šiais laikais perka sertifikuotus produktus, nors jie ir brangiau kainuoja. Perkame ekologišką duoną, morkas, miltus, tad kodėl negalėtume to paties padaryti su žuvimis?

Jei pavyktų įgyvendinti Scotto Downo idėją, tai žmonės būtų raginami rinktis brangesnes, bet sertifikuotas žuveles, sugautas nekenkiant gamtai.

Michaelis Rambarranas didmenininkas tiekėjas sutinka su Scottu Downu. Jis ir toliau norėtų tiekti laukines Amazonės žuvis į rinką, nes jos yra gražesnių spalvų už fermose išaugintąsias ir žmonės jas labiau mėgsta, turi su jomis emocinį ryšį.

Organizacija “Forest Stewardship Council” įsikūrusi Vokietijoje sutiktų sertifikuoti žuveles, tačiau pirmiausia reikia surasti finansavimo šaltinius.

Geriau apskritai nepirkti žuvelės

Ekologiškų prekių pirkimas nėra geriausias būdas gyventi draugiškai su gamta. Žinoma, laukinės žuvelės yra gražesnės ir prekyba jomis ne taip stipriai kenkia aplinkai kaip prekyba fermose užaugintomis žuvelėmis. Tačiau atminkime, kad rinkdamiesi mažesnį blogį vis tiek renkamės blogį. Prekyba laukinėmis žuvelėmis, kaip buvo rašyta straipsnio pradžioje, kenkia aplinkai.

Verta suabejoti ir Scotto Downo teiginiu, kad Amazonės krantų gyventojai netekę uždarbio būtinai pasuks miškų kirtimo ir rūdos kasimo keliu. Kaip gi jie gyveno džiunglėse prieš 50 metų, kol neatplaukė europiečių ir amerikiečių verslininkų laiveliai ir iš jų išlipusieji nepasiūlė šiems užsiimti žvejyba už pinigus? Galbūt vietiniai ir toliau gyvens tokį gyvenimą, kokį gyveno anksčiau - be pinigų, kurių didžioji dalis, beje, atitenka ne jiems, gaudantiems žuveles ir taip sukuriantiems produktą, o verslininkams.

Tai nėra pirmas ir paskutinis atvejis kai verslininkai “pritempinėja” savo pardavinėjamų prekių kokybės rodiklius prie ekologiškumo. Ekologija dabar madinga, todėl dažnai verslininkai suskumba imtis išvedžiojimų šia tema ir taip įtikinę vartotoją parduoda savo prekes.

Verta suabejoti ir “Fair Trade” etikete. Visgi pirmiausia tai yra verslas. Patenkinami pirmiausia verslininko interesai, o tai kas parašyta ant etiketės dažnai gali būti tik išvedžiojimai ir “pritempinėjimas”.

Žuvelės nėra pirmo būtinumo reikmė. Tai - prabangos prekė. Jei tikrai rūpi ekologija ir žuvelių gerovė, rinkimės verčiau nepirkti žuvelių apskritai, nei pirkti jas su užrašu “Fair Trade”.

Parengta pagal National Geographic.

Publikuota: Gyventi sąmoningai.

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras