BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Peticija “Už teisę Lietuvoje pasirinkti gimdymo aplinkybes ir gauti tinkamą pagalbą”

Šiuo metu Lietuvoje saugiai, t. y. dalyvaujant medikams, gimdyti galima tik ligoninėje. Tai reiškia, kad šeimos, norinčios gauti medikų pagalbą gimdymo metu, gali pasirinkti tik tai, kurioje ligoninėje jos nori gimdyti. Jei jos renkasi kitaip, t. y. gimdyti ne ligoninėje, jos yra paliekamos už įstatymo ribų - be teisės gauti reikiamą pagalbą, be visuomenės ir medikų palaikymo. Šitaip sudaromos sąlygos gimdymą nepelnytai mistifikuoti ir kriminalizuoti, stiprinamos su gimdymu susijusios baimės ir rizikos pakenkti motinos bei naujagimio sveikatai.

Dar daugiau - Lietuvoje, nepaisant gerosios pasaulio praktikos, tarptautinių institucijų bei organizacijų rekomendacijų ir naujausių mokslinių tyrimų duomenų, nėra užtikrinama ir gerbiama moters teisė pasirinkti gimdymo aplinkybes: vietą, kurioje ji nori gimdyti, būdą, kuriuo ji nori gimdyti, žmones, su kuriais ji nori gimdyti.

Lietuvos piliečiai dar nuo 1991 metų siekia atkreipti institucijų dėmesį į šią problemą. 1998 m. buvo išplatintas kvietimas užtikrinti su gimdymu susijusias motinos ir šeimos teises. Toks kvietimas LR sveikatos apsaugos ministerijai pateiktas ir 2012 m. balandį. Tačiau Lietuvos institucijos pakartotinai atsisako spręsti šį klausimą.

Todėl kviečiame Lietuvos piliečius palaikyti iniciatyvą „Gimimas LT”, siekiančią, kad Lietuvoje gimdyvės galėtų gauti reikiamą medicininę pagalbą ne tik ligoninėje, o joms norintys padėti medikai galėtų teikti gimdymo priežiūros paslaugas atskirai nuo ligoninės. Kviečiame prisiimti atsakomybę dėl sprendimų, susijusių su mūsų vaikų ateitimi, ir prisijungti prie šio viešo pareiškimo:

  • LR institucijos privalo atsakingai, nedelsdamos ir konstruktyviai spręsti gimdymo ne ligoninėje klausimą;
  • LR institucijos privalo atsižvelgti į visuomenės poreikius ir sudaryti sąlygas medikams saugiai ir oriai vykdyti savo profesines pareigas;
  • LR gimdyvės turi teisę gauti objektyvią informaciją ir priimti tik ja (o ne baime, mitais ar nepagrįstomis rekomendacijomis) paremtus sprendimus, kur, kaip ir su kuo joms gimdyti;
  • LR privalo būti tvirtinama nuostata, kad gimdymas ir gimimas yra natūralūs, sveiki, ir socialiniai, o ne tik medicininiai žmogaus gyvenimo aktai;
  • LR privalo būti užtikrintas gimdymo profesionalų, priimančių gimdymus ne ligoninėje, efektyvus ryšys su medicinos įstaigomis, kad, iškilus gimdymo komplikacijų, būtų galima nedelsiant pervežti motiną ir naujagimį į ligoninę ir čia jiems gauti reikiamą pagalbą;
  • Lietuvos Respublikai atėjo laikas tapti gimdymui ir gimimui palankia šalimi - demokratiška, vakarietiška, gerbiančia piliečių laisves.

Pasirašome, nes esame už gimdymą ir gimimą be prievartos: emocinės, psichinės, fizinės, teisinės ar moralinės; nes esame už gimdymą ir gimimą be baimės; nes esame už laisvą, saugų ir sveiką gimimą.

Nes toks jis yra sveikos ateities visuomenės pagrindas.

Tikime, kad mūsų parašai paskatins LR institucijas imtis klausimą spręsiančių veiksmų.

P. S. Prašome laukelyje „Organizacija” nurodyti ne tik atstovaujamą organizaciją, bet ir (arba) savo specialybę - atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje įsigalėjęs mitas, jog gimdymą ne ligoninėje renkasi ir palaiko tik marginalūs žmonės, norime parodyti ne tik tai, kad mes esame, bet ir tai, kas mes esame. Dėkojame už palaikymą ir supratingumą.

Peticiją galima pasirašyti čia.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras