BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Penktasis ekoviktorinos klausimas


Praeitą savaitę klausėme: “Kas gaminama iš Lietuvoje surinkto ir perdirbto plastiko?” Jau išrinkome nugalėtojus ir skubame pristatyti ateinančios savaitės klausimą: “Kam namuose sunaudojama daugiausiai vandens?” Žinote atsakymą? Puiku. Rašykite ir galbūt laimėsite “Holos” įsteigtą prizą. Kadangi klausimas apie vandens tausojimą, tai šią savaitę prizo krepšelyje yra tausojantys vandens švarumą Sonett produktai:

Indų ploviklis Sonett 300ml + indų ploviklis Sonett 1L + tualeto valiklis Sonett 750ml + kalkių valiklis Sonett 1L.

Nugalėtojus išrinks Ekonaujienų komanda. Atsakymus siųskite mums iki rugpjūčio 27 dienos el.paštu arba rašykite kaip komentarus po šiuo įrašu. Taip pat galite rašyti atsakymus mūsų Facebooke.

Sėkmės!

Ekonaujienų komanda

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (23)

Lina Bajorienė2010-08-18 10:34

Daugiausiai vandens sunaudojama prausimuisi vonioje bei duše; antroje vietoje turėtų būti indų plovimui bei skalbimui.

Marius2010-08-18 11:31

Prausimuisi :)

Kristina2010-08-18 12:50

Manau daugiausia vandens sunaudojama tualete nuleidžiant vandenį. Ypač naudojant netaupųjį režimą.

Lina2010-08-18 13:49

Mano nuomone, namų ūkyje sunaudojama nemažai vandens išteklių. Tačiau išskirti galėčiau : 1. prausimąsi - butu galima uzsukti ciaupa besiprausiant, valantis dantis. 2. skalbimas - atisžvelgiant į skalbimo mašinos tūrį, reiktų užpildyti ne mažiau nei pusę jos tūrio. 3. indų plovimas - jei plaunama rankomis, reiktų užsukti čiaupą tol, kol muiluojame indus, arba leisti nestipria srovele. atitinkamai ka norime isplauti. Jei plauname indaplove- reiktų išnaudoti ją maksimaliai . prideti kuo daugiau indų.

Lysvių, gėlių darželio laistymą taip pat priskirčiau prie vandens išteklių naudojimo. Tokiam tikslui būtų tiklsinga rinkti lietaus vandenį, o ne naudoti geriamąjį.

Rolandas2010-08-18 14:02

Daugiausia vandens sunaudojama indams plauti.

Rita2010-08-18 15:36

Manau, kad vonioje ir tualete.

Jūratė2010-08-18 19:35

Daugiausiai vandens išnaudojama vonios tualetui(Prausimuisi,vandens nuleidimui) o jeigu dar gausi šeima,tai vandenuko visai nemažai susinaudoja.Indų plovimui visai nedaug vandens sunaudojam,nes plaunam indoplove,tas pats su skalbimo mašoina,netiek daug ji vandens ima,žinoma jeigu skalbsi rankomis kurkas daugiau vandens

Neringa2010-08-18 20:44

Namuose daugiausia vandens sunaudojama prausimuisi, ypač leidžiant vandenį į vonią, netaupant vandens tada, kai nebūtina, tarkim, vyrai skusdamiesi galėtų vis užsukti vandenį, valantis dantis nebūtina atsukti čiaupą. Taip pat daug vandens sunaudojama namų buityje plaunant indus( ne indaplove, o kai plaunama po kelis indus, netaupant vandens). Patartina plauti indus indaplovėje,kai jų prisirenka daug arba neturint indaplovės plauti didesnį kiekį indų užkimštoje kriauklėje, taupant vandenį ir po to juos perplauti švariu vandeniu. Nemažai vandens sunaudoja ir skalbinių skalbimas, dauguma žmonių skalbia automatinėmis mašinomis, bet reikia taupyti vandenį, parenkant tinkamą režimą, pridėti reikiamą kiekį skalbinių.

Nwringa2010-08-18 21:34

Vonios kambaryje daugiausiai sunaudojama vandens :)

Ingrida2010-08-18 22:46

virtuveje: valgio darymui, indu plovimui, gerti

Deimantė2010-08-19 00:48

Daugiausia vandens namuose žmonės sunaudoja higienos poreikiams. Manyčiau, vienas tokių labiausiai vandens „suryjančių“ poreikių – prausimasis duše ir vonioje. Daug vandenuko nubėga kai žmonės neužsukę čiaupo valosi dantis, skutasi, muiluojasi ir pan.
Antroje vietoje – vandens nuleidimas tualete. Paprasti ar senos gamybos tualeto bakeliai nuleidžia nemažai švaraus vandens, kai tuo tarpu būtų galima panaudoti vandenį po prausimosi bei mažesniais kiekiais.
Ir trečioje vietoje – skalbimas ir indų plovimas. Ypač daug vandens sunaudojama plaunant indus rankomis po gausiai tekančia vandens srove ir dar su stipriai putojančiu neekologišku indų plovikliu. Pusę (o gal dar daugiau!) tokio nuleidžiamo kiekio vandens susitaupytų indus plaunant užkimštoje kriauklėje ir prisipylus šios gamtos gėrybės tiek kiek tikrai reikia.

Judita2010-08-19 07:18

Manyčiau, kad daugiausia vandens sunaudojama maudantis vonioje. Maudantis vonioje sunaudojama nuo 120 iki 350 litrų vandens (tai priklauso nuo vonios dydžio), o norint praustis po dušu 5 min. reikia 60 litrų vandens ( jei naudojama vandenį taupanti dušo galvutė). Senų galvučių laidumas siekia 12–20 l vandens per minutę. Dušo galvutė, kurios rankenėlėje yra speciali detalė, perpus sumažina vandens sąnaudas. Keturių asmenų šeima, taupiai prausdamasi duše, per metus gali išleisti apie 75 kub. m mažiau vandens. Būtina užsukti čiaupą, kai muilinatės ar plaunate plaukus šampūnu. Taip sutaupysite ir muilo, ir karšto vandens.
Taip pat didžiausi vandens nuostoliai patiriami naudojant netvarkingą santechniką. Jei netvarkingas čiaupas, per valandą išbėga maždaug 1 litras vandens, o per metus iš tų atrodytų kelių lašų susidaro 9 000 litrų vandens ir tai prilygsta 60 pilnų vonių! Iš nesandaraus unitazo per parą gali perniek nutekėti net 200 litrų vandens.
Plaunant indus indaplove sunaudojama 37 proc. mažiau vandens nei tai darant rankomis po tekančia vandens srove. Naudodama indaplovę šeima per metus gali sutaupyti net 8 tūkst. l vandens.

Jurij2010-08-19 07:44

Daugiausiai sunaudojama prausimuisi..

Dijana2010-08-19 08:56

Daugiausiai vandens sunaudojama maudymuisi vonioje.

Ramute2010-08-19 09:05

prausimuisi ir toleto nuleidimui

Valdas2010-08-19 18:32

Vonioje

Marius G.2010-08-20 12:16

* Jei nuosavame name yra baseinas, žinoma, jam reikės didžiausio kiekio vandens nei kam kitam namuose.
* Jei prie nuosavo namo yra daržas jam laistyti (priklauso nuo laistymo poreikio ir intensyvumo) taip pat sunaudojamas didelis kiekis vandens.
* Vonioje bendrai sunaudojame apie 75% viso namų ūkio vandens.
Maudantis vonioje sunaudojame nuo 120 iki 350 litrų vandens (tai
priklauso nuo vonios dydžio), o norint praustis po dušu 5 min. reikia 60 litrų vandens ( jei naudojama vandenį taupanti dušo galvutė), jei ne –per penkias minutes praleistas duše mes sunaudojame 95-190 litrų vandens. Stenkimės duše stovėti kuo trumpiau po tekančia vandens srove.

* Apytiksliai trečdalis vandens, kurį sunaudojame namuose, suteka į unitazą; stenkimės rečiau nuleidinėti vandenį tualete, kai tik įmanoma naudokimės taupiojo nuleidimo funkcija, taip pat išsirinkime mažesnį vandens bakelį;
Nespauskime stipriai klozeto bakelio mygtuko ir neleiskime vandens daugiau negu reikia, nes kiekvieną kartą kai spustelim, nubėga 10-15 litrų vandens.
Į klozeto bakelį įdėk vieno litro butelį, pripildytą vandens. Butelis užima vieno litro vietą ir taip sutaupo vieną litrą vandens kas kartą kai naudojies tualetu.
Kiekvienas 10-15 litrų klozeto bakelis sukelia vandens praradimus vidutiniškai 100-500 litrų vandens per dieną.

* Kiek vandens naudojame atlikdami įvairius veiksmus?
Plaudami rankas - 3 litrus
Valydamiesi dantis - 7litrus
Tualete - 10-15 litrų
Duše - 50litrų
Vonioje - 200 litrų
Skalbimo mašina - 100 litrų
Lašantis čiaupas - 30 litrų per dieną

Taupykime vandenį namuose:
* rinkime lietaus vandenį ir naudokime jį sodui laistyti bei automobiliui plauti – tai gali sutaupyti iki 50 proc. buityje sunaudojamo vandens;
* praustuvėse sumontuoti purškiamieji čiaupai sutaupo iki 80 proc.vandens;
* pakartotinai naudokime plautuvėse ir voniose likusį nešvarų vandenį – taip galime sutaupyti iki 18 000 litrų vandens per metus;
* Jei gyvename sausesnio klimato šalyje, išsirinkime šiam klimatui tinkamus sodo augalus, kuriuos reikia mažiau laistyti.
* Lašantis čiaupas gali pripildyti 260 cm3 stiklinę per 10 min. dėl ko iššvaistoma 13.700 l vandens per metus.
* Gali plauti daržoves ir kitus produktus dubenėliuose. Dėl to sutaupysi 10 litrų vandens per dieną.
* Jei lėkštės plaunamos užsukant čiaupą vietoj laikant atvirą vandens tėkmę viso plovimo metu, sunaudosim mažiau kaip 20 litrų vandens ir tiek pat sutaupysim kiekvieną kartą.
* Jei valysim dantis užsukę čiaupą, sutaupysim 19 litrų vandens. Be to, išskalauti burną pakanka stiklinės vandens.
* Prižiūrėkim vandens čiaupus kad nelašėtų vanduo ir gerai užsukim juos visada! Lašantis čiaupas praranda 48 litrus vandens kasdien ir netoli 20.000 litrų per metus
* Augalų laistymas ryte sumažina vandens praradimą dėl išgaravimo 30%
* Kai vanduo semiamas iš šulinio kibiru, vienas žmogus per parą sunaudoja 25-40 litrų. Bute, kur įrengtas vandentiekis ir sanitariniai mazgai, sunaudojama 200-240 litrų, o kartais ir daugiau vandens.

Turėtumėme imti pavyzdį iš vokiečių, kurie per dieną namuose sunaudoja vos 180 litrų vandens. „Mes renkame lietaus vandenį ir naudojame jį tualete, laistome juo sodą ir skalbiame drabužius. Taip dar ir sutaupome pinigų.“
Yra apskaičiuota, kad naudojant vandenį šiandieniais tempais, jo užteks tik artimiausiems 20-30 metų

Marius G.2010-08-20 12:19

P.S. Good Magazine paskelbė lentelę, kurioje palygintos mūsų dienos vandens sąnaudos pagal maistą ir namų ūkio darbus: http://awesome.good.is/transparency/web/trans0309walkthisway.html

Gintarė2010-08-20 17:32

Daugiausia vandens sunaudojama nuleidimui į kanalizaciją :))))

Morcius2010-08-23 09:13

Daugiausia vandens vasaros sezonu sunaudojama daržo laistymui.
Daug vandens sunaudojama prausimuisi bei skalbimui.

ekonature2010-08-25 15:13

Jolita Martinkėnienė atsiuntė atsakymą ekonaujienų el. paštu:

Auginu du mažus vaikus, tai galiu pasakyti jog labai daug vandens išbėga tam, kad nuplauti nuo plaunamū paviršių chemines priemones, ar tai būtų indų ploviklis, tualeto ar vonios priežiūrai skirta priemonė.
Vis ruošiuosi pasidomėti ekologiškom priemonėm, bet matyt išbarstau laiką kažkur kitur.

[...] savaitę klausėme: “Kam namuose sunaudojama daugiausiai vandens?” Šiuo klausimu norėjome ne tik atkreipti dėmesį į vandens sunaudojimo mastus, [...]

[...] savaitę klausėme: “Kam namuose sunaudojama daugiausiai vandens?” Jau išrinkome nugalėtoją ir skubame pristatyti ateinančios savaitės klausimą: [...]

Rašyti komentarą

Tavo komentaras