BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pavojingų cheminių medžiagų kontrolė Lietuvoje iki šiol nevyksta

2006 m. pirmą kartą atlikus išsamius tyrimus nustatyta, kad Lietuvos upėse, valymo įrenginių išleidžiamose nuotekose yra pavojingų medžiagų - alavo junginių, ftalatų ir kitų, kurių koncentracijos neretai viršija leistinas normas. Tai kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Kaip jos ten patenka? Jų koncentracija leidžia daryti gana tvirtą prielaidą, kad dažnai jų šaltinis yra pramonės įmonės.

Daugumai didesnių pramonės įmonių yra privalomi Taršos integruotos kontrolės ir prevencijos (TIPK) leidimai. Šie dokumentai reglamentuoja cheminių medžiagų išleidimą į aplinką su nuotekomis. Paradoksalu, tačiau grafos, skirtos aplinkai pavojingoms cheminėms medžiagoms, juose nėra. Tai reiškia, kad šių medžiagų kontrolė tiesiog nevyksta.

Ši problema tapo viena pagrindinių diskusijų temų VšĮ Baltijos aplinkos forumo gruodžio pradžioje organizuotuose mokymuose „Vandens aplinkai pavojingos medžiagos, jų identifikavimas ir mažinimas” Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Daugiau kaip 100 dalyvių, tarp kurių buvo Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, leidimus išduodančių ir kontroliuojančių institucijų specialistai ir nuotekų valymo įrenginių bei pramonės įmonių atstovai, sutarė, kad pavojingų medžiagų valdymą būtina tobulinti.

Vienas iš būdų ieškant išeities iš susidariusios situacijos būtų tiek pramonės įmonių, tiek valstybės institucijų gebėjimų stiprinimas cheminių medžiagų valdymo įmonėse (pvz. klasifikavimas ir ženklinimas, saugos duomenų lapų kokybė, cheminių medžiagų apskaita) srityje ir gilesnės aplinkosaugos teisės aktų žinios. Tai sistemos dalyviams leistų ne tik kritiškiau įvertinti saugos duomenų lapus, bet ir užtikrintų saugų tokių medžiagų panaudojimą ir šalinimą, siekiant apriboti jų patekimą į aplinką.

Mokymų metu buvo aptarta nemažai konkrečių siūlymų kaip patobulinti TIPK leidimų dokumentus, viliantis, kad į juos bus atsižvelgta tobulinant cheminių medžiagų valdymą Lietuvoje.

Su mokymų medžiaga galima išsamiau susipažinti projekto „Baltijos šalių veiksmai siekiant sumažinti Baltijos jūros taršą pavojingomis medžiagomis” interneto svetainėje http://www.baltacthaz.bef.ee/index.php?id=85&lang=8&aid=99#aid_99

Baltijos aplinkos forumo informacija, www.bef.lt, nuotraukoje - darbas grupėse.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras