BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Patvenkti durpynai – geriausia apsauga nuo jų gaisrų


Gegužinės durpynas (c) Aplinkos ministerija

Neseniai užbaigtas Velniabalės (Zarasų r.) ir Gegužinės (Vilniaus r.) durpynų patvenkimas – pirmasis sėkmingai įgyvendintas Apleistų durpynų hidrologinio režimo atkūrimo programos, kurią Aplinkos ministerija pradėjo šiemet vykdyti, projektas. Vienas svarbiausių šios programos tikslų – panaikinti galimybes kilti gaisrams durpynuose. Tai ypač aktualu sausringais metais, kai durpės gali užsidegti savaime ir dėl durpynų gaisrų padidėja oro tarša. Antai 2002 m. vasarą, kai aplink Vilnių degė durpynai, sostinėje oro užterštumas buvo pasiekęs rekordinį lygį.

Atkuriant apleistų durpynų hidrologinį režimą, pasak Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio, sudaromos sąlygos pelkių ekosistemoms atkurti. Šios ekosistemos, ypač aukštapelkių, yra labai vertingos aplinkosauginiu požiūriu. Jose randama daug į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų rūšių. Aukštapelkės pasižymi ir išskirtiniu kraštovaizdžiu. Durpynų hidrologinio režimo atkūrimas taip pat padeda išsaugoti juose išlikusius durpių išteklius.

Velniabalės ir Gegužinės durpynuose hidrologinis pelkių ekosistemų režimas atkurtas 100 ha teritorijoje. Čia įrengtos 388 užtvankos. Joms įrengti buvo naudojamos tik ekologiškos, natūralios medžiagos: durpės, mediena, pintos karklų užtvaros ir kt. Šių abiejų apleistų durpynų hidrologinio režimo atkūrimo darbai kainavo 513 tūkst. litų. Tai pirmieji tokio pobūdžio darbai, kuriems skirtos valstybės biudžeto lėšos. Ligi šiol jie buvo atliekami tik naudojantis tarptautinių aplinkosaugos fondų parama. Atkurti hidrologinį režimą numatyta Rablių (Rokiškio r.) ir Žaltūnų (Šalčininkų r.) durpynuose.

Aplinkos ministerijos informacija

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras